MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava

MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava | Kapitola 16

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 7. 2012 03:00 30

Seznam kapitol

1. Výkonnější než GHz edice Radeonu HD 7970! 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Testovací hry a metodika 1/2 8. Testovací metodika 2/2 9. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
10. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 11. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 12. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage, 3D11 13. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2,...) 14. Shrnutí výkonu, ceny 15. Spotřeba a teploty 16. Přetaktování 17. Závěr

Vládu nad grafikami s jedním GPU převzal minulý týden Radeon HD 7970 GHz. Proti referenčnímu Radeonu HD 7970 nabízí vyšší výkon, i když vykoupený hlučným chladičem a vyšší spotřebou. GeForce Lightning od MSI má ještě vyšší výkon, ultra tichý chladič a brutální potenciál k přetaktování. Nový král grafik je zde.

Reklama
 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování není na GeForce GTX 680 nijak složité a platí pro všechny karty stejné, musíte se vypořádat s GPU Boostem, Power-Targetem a hlavně nemožností zvýšit napětí. Už před časem jsem v některé recenzi tento krok nVidie komentoval, dnes jej krapet rozvedeme. Proč tedy nVidia zakázala měnit napětí jádra? - Protože to jádru a výkonu nesvědčí, s napětím velmi špatně škáluje! Dokonce jsem vám o tom přinesl důkaz u recenze karty Asus u které napětí zvyšovat jde. Začněme ale od začátku ...

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Od uvedení GeForce GTX 680 volají nadšenci po možnosti zvyšování napětí. Nejprve se myslelo, že jen tvůrci taktovacích utilit zaspali a uvedou podporu později. Poté jsem vám exklusivně přetlumočil zákulisní "drb" od nejmenovaného pracovníka RaD oddělení významného výrobce, že nVidia změnu napětí blokuje ovladačem zcela záměrně.

nVidia to zakázala

Tento "drb" se pak oficiálně potvrdil a přiznala ho i společnost EVGA, jejíž pracovník řekl něco v tomto smyslu: "nVidia zavázala výrobce GeForce GTX 600 řadou zákazů a restrikcí, které musí dodržet, pokud chtějí tyto karty vyrábět a prodávat. Zákaz změny napětí k nim patří. Dosud si žádný výrobce zákaz nedovolil porušit. Napětí je povoleno měnit pouze hardwarovou cestou, nikoliv softwarově".

Proto neexistuje žádný software na změnu napětí jádra, ale jen hardwarové řešení Asus (Hotwire) a EVGA (eVBot). Krapet zmatek v tom udělali právě v MSI, kteří na webu i v prezentaci k GeForce GTX 680 Lightning změnu napětí slibují. Bohužel ani do dnešního dnes nedodali software co by to uměl. Zdá se, že jim nVidia asi pohrozila a nebo připomněla dohodu o jistém zákazu. A MSI nakonec couvlo a napětí se měnit softwarově nebude. Jak to dopadne, uvidíme časem, ale v tuto chvíli to možné není.

Proč?

Ptáte se, proč ale? - Odpověď znám. U testu karty Asus s možností změny napětí jsem si totiž všiml jedné věci, která je v recenzi popsaná ale pravděpodobně špatně interpretovaná. Od jisté frekvence bylo totiž nutné k vyšším taktům opravdu brutálně zvyšovat napětí a výkon nerostl, spíše klesal. Já myslel, že mne v tuto chvíli drží zpět Power-target ale asi to tak nebylo a zasahovaly spíše ochranné čipy monitorující napájení.

Situace byla taková, že s rostoucím napětím jádra výkon klesal, i když teploty čipu byly stále výrazně pod 70-ti stupni. Čím vyšší bylo napětí, tím byl výkon horší. Tento fenomén se začal projevovat už někde kolem 1,27 V a výše. Stejný problém zaznamenali i uživatelé karty EVGA Classified u které také lze měnit napětí. Od jistého napětí výkon klesá i když monitoring frekvence neukazuje žádné výkyvy a poklesy. Zasahuje zde nějaká vyšší moc, zřejmě hlídání proudu a napětí jádra v analogových obvodech a nějaká forma "throttlingu" jež nikde není transparentně vidět.

Já jsme v recenzi karty Asus dospěl k závěru, že zvedat napětí u GeForce GTX 680 je zcela zbytečné. I když jsem navýšil napětí až na 1,3 V zvedl se maximální takt jádra jen o 60 MHz proti základnímu napětí 1,17 V! A to za vysokou spotřebu a zahřívání nestojí. Je to zvláštní, že jádro GK104 v podstatě vůbec neškáluje s napětím i když jsou jeho teploty nízké. Na druhou stranu, k čemu zvyšovat napětí když tato karta zvládá takt jádra 1,3 GHz se základním napětím. Pro extrémy je to ale problém, což potvrzují i taktovači s dusíkem. Jádro GK104 nijak neexceluje ani tam, hluboce ochlazené.

Přetaktování

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

K taktování jsem samozřejmě použil EVGA Precision jež je dnes skutečně nejlepším nástrojem pro taktování grafik s jádrem GK104. Umožňuje alespoň nějakou manipulaci s napětím, ale hlavně ukazuje skutečné frekvence na kterých jádro pracuje. Navíc jde o dost pěkně udělanou a funkční utilitu. taktování je v ní snadné a přehledné.

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Maximální frekvence jsem dosáhl 1360 MHz pro jádro a 6800 MHz pro paměti. To znamená nárůst frekvence 9 procent nad základní takt jádra s Turbem 1,19 GHz a 13 procent nad 6,0 GHz tak pamětí. Zkoušel jsem se dostat i výše, ale už to nešlo. Toto nastavení bylo stabilní pouze pro některé testy a nebylo stoprocentní, což je jasné. Stoprocentně stabilní frekvence byla o kousek nižší (což už víte z grafů výkonu). Výkon stoupl o 12 procent nad základní výkon karty MSI s frekvencí jádra 1,11 (1,19) GHz. Proti referenční kartě s taktem 1,0 MHz je skóre vyšší o 21 procent. To je skvělý výsledek, zejména při teplotě maximálně 59 stupňů a tichém chlazení. To se roztočilo maximálně na 40 procent.

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem naznačil výše, stoprocentně stabilní frekvence byly nižší než u absolutního maxima. Ve všech hrách a testech pracovala karta stabilně na 1,3 GHz pro jádro a 6,8 GHz pro paměti. Na těchto taktech jsem také změřil kompletně výkon, který jste viděli v herních grafech. Pokud výsledek srovnáme s nereferenčním modelem od Asus, dosáhla karta MSI o 15 MHz vyšší takt jádra, paměti byly o 400 MHz horší. Na výkon mají ale pramalý vliv. Přetaktování bylo tedy hodně podobné, takty kolem 1,3 GHz jsou zkrátka pro GK104 maximem na jakékoliv kartě.

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Skvělé jsou i teploty po přetaktování. Jelikož jsme napětí nezvyšovali, zůstaly teploty takřka stejné jako na základních frekvencích. Dle měření je vidět, že teplota stoupla jen o dva stupně v testu 3D mark 11. Což je zcela nulový rozdíl. Výsledek je to neuvěřitelný, takový výkon s teplotou jádra 56 stupňů se zcela tichým chlazením je opravdu bomba.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama