MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava

MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava | Kapitola 17

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 7. 2012 03:00 30

Seznam kapitol

1. Výkonnější než GHz edice Radeonu HD 7970! 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Testovací hry a metodika 1/2 8. Testovací metodika 2/2 9. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
10. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 11. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 12. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage, 3D11 13. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2,...) 14. Shrnutí výkonu, ceny 15. Spotřeba a teploty 16. Přetaktování 17. Závěr

Vládu nad grafikami s jedním GPU převzal minulý týden Radeon HD 7970 GHz. Proti referenčnímu Radeonu HD 7970 nabízí vyšší výkon, i když vykoupený hlučným chladičem a vyšší spotřebou. GeForce Lightning od MSI má ještě vyšší výkon, ultra tichý chladič a brutální potenciál k přetaktování. Nový král grafik je zde.

Reklama
 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Díky vyšším frekvencím jádra má karta od MSI o necelých 6 procent vyšší výkon než referenční GeForce GTX 680. Tím ve starších hrách o několik procent překonává také referenční Radeon HD 7970 GHz Edition s takty jádra 1,05 GHz a paměťmi na 6 GHz. V nových titulech se pak výkon srovnává, jelikož zde referenční GeForce GTX 680 za GHz edicí Radeonu pár procent zaostává. Pokud zvážíme oba výsledky, je tato GeForce od MSI v průměru výkonnější než Radeon HD 7970 GHz. MSI nabízí také Lightning verzi Radeonu HD 7970 s takty 1,07 GHz. Obě tyto karty z Lightning série mají +/- stejný výkon. V MSI moc dobře věděli, jak takty nastavit, aby byl výsledek srovnatelný. Cena vylepšeného Radeonu je ale 12 100 Kč s DPH. GeForce jako novinka stojí 13 800 Kč s DPH, což je podstatně více.

Provozní vlastnosti

Tentokrát je hodnocení snadné, jelikož uživateli není umožněno nijak zvlášť zvyšovat napětí jádra, a karta je tak vždy za všech okolností ultratichá. S prvním BIOSem tomu tak nebylo, ale výrobce poslal novou verzi a ta už po startu systému neroztáčí otáčky na maximum. V klidu jsou otáčky nízké, v zátěži také. I přes naprosto geniálně tichý chod, dokáže karta udržet jádro v zátěži do 60 stupňů, a tak vám GPU Boost pojede stále na maximum (klesá až u 70 stupňů). Spotřeba je asi o 30 W vyšší, než má referenční GeForce GTX 680, za vyšší výkon je to ale jasné. Stále je karta úspornější, než jakýkoliv Radeon HD 7970 včetně GHz edice.

Přetaktování

Tohle je karta zrozená k taktování, brzdit vás bude jen jádro a podivná politika nVidie. Už jsme rozebírali, že změnu napětí softwarem nVidia výrobcům zatím zakázala. Také jsem vám řekl, jaký k tomu měla nVidia důvod. Zkrátka a dobře, MSI slibovalo trojici napětí, jež můžete změnit. Pak ale zařadilo zpátečku, nVidii zřejmě ustoupilo a změna napětí možná zatím není. Uvidíme, jak se to časem vyvrbí. Beze změny napětí je ale taktování také slušné, stabilní takt ve všech hrách jsem dosáhl 1,3 GHz pro jádro a 6,8 GHz pro paměti. Výsledek je to skvělý, zejména při faktu, že karta je stále tichá a teploty jádra do 60 stupňů i v nejnáročnějších hrách.

Osobní názor

Za normálních okolností bych vám řekl, že MSI Lightning GTX 680 je tou nejvymazlenější GeForce GTX 680 na trhu. Pravděpodobně i je. Tak snadné to ale není, EVGA, Zotac a Asus totiž nasadili a nasadí do boje těžké váhy. EVGA má Classified, Zotac a PoV také mají na trhu vskutku vymazlené kousky. Asus se za pár týdnů vytasí s verzí Matrix. Než otestujeme alespoň Asus a EVGA, nemůžeme vyřknout finální verdikt. Největší deviza této karty od MSI je hlavně její chladič a provedení, je to prostě tichá a drtivá síla. Potenciál k taktování super, pokud jednou bude možné zvyšovat napětí, pak se použitelnost a potenciál ještě posune. MSI GeForce GTX 680 Lightning je majstrštyk se vším všudy.

Výhody a nevýhody

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafické karty testu zapůjčil MSI Czech republic

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama