MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava | Kapitola 2
Seznam kapitol
Vládu nad grafikami s jedním GPU převzal minulý týden Radeon HD 7970 GHz. Proti referenčnímu Radeonu HD 7970 nabízí vyšší výkon, i když vykoupený hlučným chladičem a vyšší spotřebou. GeForce Lightning od MSI má ještě vyšší výkon, ultra tichý chladič a brutální potenciál k přetaktování. Nový král grafik je zde.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Naší exkurzi výkonem a možnostmi grafické karty od MSI musíme tradičně začít prohlídkou slajdů. Je jich tentokrát opravdu hodně, ovšem žádný z nich nelze vynechat, každý říká o kartě něco důležitého nebo zajímavého.

První slajd ukazuje featuru Unlocked BIOS. Tato věc je ale dvousečná zbraň. Na straně jedné vám umožní zvýšit Power-Target limit, vypnout OCP ochranu a vypnout úsporné vypínání fází. Na druhé straně vám ale brutálně zvýší spotřebu karty, tu totiž už nic nedrží na uzdě (Power-Target). Tohle se ale týká pouze BIOSu označeném jako "LN2". Ten je určený pro kapalný dusík, pro normální provoz jej nepoužívejte. I když něco na něm je, já se s ním dostal v taktování dále než s tím normálním. Více v kapitole o taktování. Slajd ukazuje, ze s LN2 BIOSem je možné nastavit Power-Target až na 200 procent.

MSI, stejně jako u Radeonu, použili vlastní napěťový kontrolér místo referenčního. Jde o digitální obvod od výrobce Chil. Na slajdu je vidět, jaký je rozdíl mezi analogovým obvodem a digitálním. Napětí lze regulovat jemněji, odezva je rychlejší. Vše se dá (zatím nedá) ovládat přes software.

Vlastností jež se hodí jen k extrémnímu taktování, je přepracování napájecího obvodu karty. Referenční GeForce GTX 680 má čtyři fáze pro GPU, dvě pro paměti a jednu pro PLL obvod. Také maximální proud jež je možné do karty dodat je proti referenčním 200 A navýšen téměř dvakrát – na 360 A. To už je slušná rezerva pro extrémní hrátky.

Specialitou karet Lightning bývá zvláštní konektor napájení pro paměti. Zde to není jinak. U běžné karty se paměti napájí z PCI-E sběrnice, u karty MSI jsou paměti napájeny z 12V externího napájení. Upřímně, tohle řešení je určitě skvělé, lepší taktování pamětí se ale nikdy v minulosti díky tomu nepotvrdilo.

Dalším zajímavým prvkem je GPU Reactor. Jde o malý plošný spoj osazený kondenzátory, ty se připojují paralelně k jádru GPU zezadu. Tohle je hodně dobrá věc, která je známá roky. Extrémní taktovači vždy pájeli kondenzátory paralelně k pinům jádra GPU. Slouží to k odstranění šumu a lepšímu průběhu napětí. Pamatujete si na speciální kartu jež nám poslali Gigabyte před lety? Byla z výroby vybavená právě větším počtem kondenzátorů a tím pádem dosahovala vyšších frekvencí.

Další obrázek se stále chladiči. Ten se sice vizuálně proti minulé verzi změnil, prakticky ale nikoliv. Základní heat-pipe jsou stejně široké, jen ventilátory jsou o 1cm širší. Koncepce a provedení chladiče je ale stejné jako u TwinFrozr III. Změny jsou jen kosmetické. Poté co jsem slyšel hlučnost na této kartě Radeon HD 7970 s vypnutým PowerTune a maximálním přetaktováním, mne ale jeho koncepce neoslnila. Tentokrát je to zcela něco jiného, chladič je tichý za všech okolností, tentokrát je to bomba.

Další slajd zobrazuje použité komponenty karty. MSI tradičně používá součástky nejvyšší třídy, zejména na prémiových produktech. Tentokrát jsou to zlaté (pouťové) cívky, PosCap kondenzátory a kvalitní kondenzátory s pevným dielektrikem. Jako mosfety tentokrát použil výrobce celkem dost slušné CanPak prvky s technologií DirectFET+. Výbava zkrátka slušná.

Další slajd jen rekapituluje více do hloubky použité součástky a jejich výhod proti běžnějším typům. Všechno zde berte kousek s rezervou, i když se výrobce pyšní certifikátem na kvalitu, nebývá to tak horké. Osobně jsem viděl na grafice puklý kondenzátor jen jednou, a právě to bylo na kartě MSI Lightning, na obranu výrobce ale uvádím, že to bylo po náročné dusíkové akci.

Další slajd nejprve hovoří o možnostech softwarového navyšování napětí. Karta má tři ovladatelné obvody, pro GPU, paměti a PLL. Potěší také monitoring teploty tří částí karty. Sledovat můžete teplotu jádra GPU, pamětí a napájecí kaskády. Stejná napětí jež můžete zvýšit lze i měřit měřákem v patřičných konektorech. POZOR! V době recenze ještě neexistoval Afterburner jež by umožňoval změnu napětí a monitoring třech veličin, což je velká škoda. V tuto chvíli už možná ke stažení je (spíše není).
Balení karty

Velikost balení mohou předčít snad jen větší monitory a některé obří notebooky. Krabice je na grafickou kartu série Lightning tradičně ohromná. Kromě loga a vypsaných hlavních vlastností na bocích, zde ale žádné další informace nejsou. Ty se skrývají až po otevření předního víka.

Po otevření krabice uvidíte základní příslušenství a kartu v plastovém lůžku skrytém pod průhledným krytem. Manuály a zbytek se pak ukrývá až pod falešným dnem krabice, v dalším prostoru. Příbal není rozhodně špatný, na dnešní poměry naopak. Uvnitř najdeme následující:
- Grafická karta
- Dsub - DVI redukce
- 2× redukce napájení
- 3× sondy na měření napětí
- SLI můstek
- Manuály, ovladače a utility na CD
- Cena: 13 800 Kč s DPH