MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava

MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 7. 2012 03:00 30

Seznam kapitol

1. Výkonnější než GHz edice Radeonu HD 7970! 2. Představení 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Testovací hry a metodika 1/2 8. Testovací metodika 2/2 9. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
10. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 11. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 12. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage, 3D11 13. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2,...) 14. Shrnutí výkonu, ceny 15. Spotřeba a teploty 16. Přetaktování 17. Závěr

Vládu nad grafikami s jedním GPU převzal minulý týden Radeon HD 7970 GHz. Proti referenčnímu Radeonu HD 7970 nabízí vyšší výkon, i když vykoupený hlučným chladičem a vyšší spotřebou. GeForce Lightning od MSI má ještě vyšší výkon, ultra tichý chladič a brutální potenciál k přetaktování. Nový král grafik je zde.

Reklama
 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Tato kapitola vám nabídne průměrné shrnutí výkonu, jež ale není dogma. My k průměru musíme přistoupit, abychom mohli s nějakým číslem obecně operovat do budoucna (o kolik procent je která karta výkonnější) v obecné rovině. Pokud vás nebaví prohlížet každý graf, zaměřte se na hry jež vás zajímají (a z nich si udělejte obrázek sami) a nebo se podívejte na shrnutí v této kapitole. Pozorní z vás jistě už vědí, jak to dopadlo. Pojďme se ale podívat na výsledek řečí čísel.

POZOR! Zde je nutné říci, že u moderních karet hodně záleží na použitém portfoliu her, volbě způsobu testování, výkonném CPU a dalších okolnostech. Výsledky se tedy mohou na různých webech i hodně lišit. My si ale myslíme, že je komplexnější pohled na výkon i ve starších hrách, ale více titulech, lepší než testovat v šesti nenáhodně vybraných DX11 hrách jak to dělají jinde. Ostatně udělejte si závěr sami, projděte si množství testů na webu, vyberte si oblíbené hry a podle jejich výsledků posuzujte. Následující shrnutí platí pro naše hry a testy...

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzhledem k brzkému přechodu na interaktivní grafy, jsme změnili počítání výkonu grafik, stejně jako tomu je u procesorů již delší čas. Už nemáme žádnou kartu jako "opěrný bod" s hodnotou sta procent, k níž jsme ostatní srovnávali. Tentokrát měříme výkon vůči nejvýkonnější kartě v každém jednotlivém testu, čímž dostaneme lepší průměr a přehlednější škálování výkonu v grafu. Výsledek je pak průměr všech dosažených výsledků dané karty napříč všemi testy. Každý test a nastavení se na výsledku podílí rovným dílem.

Jak už víme z recenze Radeonu HD 7970 GHz Edition, jeho výkon je ve starších hrách téměř shodný s GeForce GTX 680. Rozdíl je v rámci desetin procenta. Dnes testovaná GeForce GTX 680 od MSI má o deset procent vyšší takty a já jsem v páté kapitole odhadoval nárůst průměrného výkonu o 5,5 procenta. Odhad se ukázal jako extra přesný, je to skutečně tak. Přesně o tolik se totiž zvýšil výkon proti referenční GeForce GTX 680. To znamená pár procent náskok proti Radeonu HD 7970 GHz Edition. Další přetaktování karty od MSI (o 9 procent GPU a 13 procent paměti) pak zvýšilo výkon o dalších 8 procent. Takto přetaktovaná GeForce nabízí o 14 procent vyšší výkon než referenční GeForce GTX 680 nebo Radeon HD 7970 GHz Edition.

Radeon HD 7970 GHz vs GeForce GTX 680

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak vidíte, jsou hry a nastavení kde Radeon HD 7970 GHz podává lepší výsledky než masivně přetaktovaná GeForce GTX 680. Naopak je většina titulů, kde mu dochází dech a na GeForce od MSI nestačí. Karta GeForce GTX 680 Lightning je zřetelně výkonnější než referenční Radeon HD 7970 GHz. Až se ale bude muset utkat s vylepšenými modely GHz edice, už to tak snadné nebude. Výrobci plánují uvést modely s takty 1,075 GHz i 1,1 GHz. Těm už GeForce od MSI bude sotva stačit. MSI ale není jediný výrobce s luxusními edicemi, na trhu jsou i rychleji taktované GeForce GTX 680. Tu od EVGA vám ukážeme exklusivně už brzy.

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

Naše měření a výsledek ve starých hrách potvrzuje i měření nových titulů. Ve všech novinkách jsem se snažil nastavit vše na absolutní maximum a měnil jsem pouze rozlišení. Zkrátka jsem dal vše na max co hra umožňuje. Pokud si pamatujete výsledek Radeonu HD 7970 GHz, tak víte, že ten byl v nových hrách něco přes 5 procent v průměru výkonnější než běžná GeForce GTX 680. Jelikož karta od MSI nabízí právě o tolik procent vyšší výkon, skóre se vyrovnalo. Radeon HD 7970 GHz je stejně výkonný jako GeForce GTX 680 od MSI. Pokud kartu od MSI přetaktujeme na její rozumné maximum, nabídne výkon o +/- 8 procent vyšší než zmíněný Radeon HD 7970 GHz Edition.

Ceny

 MSI GeForce GTX 680 Lightning – nejvyšší výkon, super výbava
i Zdroj: PCTuning.cz

GeForce GTX 680 Lightning je drahou kartou, za 13 800 Kč s DPH jde o vskutku luxusní produkt ne pro každého. V základu také karta není moc výhodná, z klasických karet s jedním GPU je nejméně výhodná ze všech. To ale u luxusních edic karet platí vždy, zde neplatíme v prvé řadě za výkon ale za přidanou hodnotu. Lepší taktování, výbavu a tichý chladič. Tohle všechno karta od MSI má. Po přetaktování se z ní stává karta u níž zaplatíte za procento výkonu stejně jako u referenčních GeForce GTX 680 nebo Radeonu HD 7970 GHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama