MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M
Článek MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 8. 2012 05:00 59

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 680M konečně zde... 2. Představení, balení a specifikace 3. MSI GT70 0NE - hardware I. (CPU, GPU) 4. MSI GT70 0NE - hardware II. (disky, paměť) 5. Zpracování, konektory a repro
6. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 7. Metodika testování 8. Testy výkonu (hry, procesor) 9. Galerie 10. Závěr

Ultimátní herní notebook od MSI s označením GT 70 je na trhu už od března, až nyní ale dostal pod kapotu nejvýkonnější grafiku letošního roku - GeForce GTX 680M. Jaký je herní výkon jednoho z nejvýkonnějších mobilních CPU 22nm architektury Ivy Bridge (Core i7-3610QM) a GPU od nVidie vám ukážeme v dnešní recenzi.

Reklama
Reklama
MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Jak už bylo řečeno v kapitole se slajdy, a vidíme to i na logu v rohu klávesnice, jde v tomto případě o výrobce společnosti Steelseries. Klávesnice tohoto typu je naprosto geniální, sám si i domů ke stolnímu PC kupuji právě takové a podsvícené. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Hráčům vyšel výrobce vstříc i drobnostmi, všimněte si, že tlačítko "Windows" není v levé části ale posunulo se napravo od mezerníku. Při psaní jsem občas zapomněl, že klávesa "Enter" je užší než obvykle ale na to se dá zvyknout. Ke klávesnici nemám žádné výhrady, touchpad byl ale zklamání. Obecně se tvrdí, že pro hry je nepoužitelný, což je pravda. Pro práci (nejen hraním je člověk živ) je ale strašně nepohodlný, na vzdálenější klávesy se z něj dosahuje hůře a ruka se rychle unaví.

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Nad klávesnicí je sada dotykových "tlačítek". Ta fungují pouze pokud je nainstalovaná aplikace S-Bar (je předinstalovaná). První tlačítko aktivuje Turbo režim, druhé spustí ventilátor chlazení na maximum. Třetí koriguje jas displeje, uprostřed je podsvícené tlačítko Power, to mění barvu dle aktivní grafiky. Bílé je když jede grafika Intel, červené při aktivní GeForce. Napravo pak vidíte tlačítko zapínající WiFi, tlačítko pro vypnutí displeje a poslední vysouvá plotnu Blu-Ray mechaniky. Zde jen malá výtka, tlačítka většinou nereagují hned na první dotek. Někdy jsem do místa musel "dloubat" prstem dost dlouho než se funkce aktivovala, vše je řízeno softwarem a to není ideální.

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Hráči jistě ocení, vlastně neocení, oni to přímo vyžadují a potřebují - kompletní vypnutí touchpadu. Tlačítko je podsvícené a najdete jej i v noci. Poslední věc jež je nutné zmínit společně s klávesnicí je software KLM.

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Ten nedělá nic jiného než mění podsvícení klávesnice. Dle mého skromného názoru, naprostá zbytečnost ale zřejmě si na to lidé potrpí. Já doma volím vždy bílou nebo světle modrou barvu, zde máte na výběr barev spoustu. Klávesnice je rozdělená na tři části a v každé můžete mít jinou barvu podsvícení. Podsvícení lze také zcela vypnout což se může opravdu hodit.

Chlazení

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Dvě nejtopivější komponenty (CPU a GPU) jsou vybaveny bloky s heat-pipe, jež vedou teplo do bloku se žebry umístěných u ventilátoru před výdechy v šasí. Ventilátor se točí a ochlazuje zároveň obě žebroví a chladí obě komponenty, vzduch nasává otvory v zadním krytu. Chlazení je celkem efektivní a uchladí notebook solidně, ovšem nikoliv tiše. Testoval jsem počítač v hluboké noci a jelikož trávím léto na chalupě, je tu naprosté ticho. Hlučnost notebooku při vypnutém zvuku mi vadila, nejde o nic strašného, stále je počítač tišší než klasická výkonná grafika do PCI-E slotu, ale čekal jsem nižší hluk. Podívejme se na měření teplot:

Teplota GPU

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Osobně si myslím, že teploty by mohly být nižší ale naměřil jsem co jsem naměřil. Teplota okolí, i přesto, že jsou teď tropická vedra, byla jen kolem 23 stupňů a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 50 stupňů, což mi přijde celkem hodně na neaktivní čip s Optimusem. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 81 stupňů a to je dle mého názoru také hodně. Nijak to ale nevybočuje z měření tohoto GPU v jiných recenzích. V tu chvíli už chlazení jede na vysoké otáčky a dá se směle přirovnat k hluku Radeonu HD 7970 v plné zátěži.

Teplota CPU

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

U procesoru to bylo podobné, zde ale připomínám, že Ivy Bridge hřeje mnohem víc než Sandy Bridge i když je povrch čipu chladnější, teplo se kumuluje uvnitř. To znamená celkem vysoké teploty čidel jednotlivých jader. V klidu byla teplota procesorových jader +/- 50 stupňů. Opět je to o deset stupňů víc než jsem čekal. V zátěži programem LinX 64 vystoupala teplota CPU na 78 stupňů. Pokud zatížíte procesor i grafiku na maximum zároveň, chlazení už přestává stačit i při maximálních otáčkách a procesor se začíná podtaktovávat (throttluje). To zkrátka tento ventilátor nemá šanci uchladit. Naštěstí žádná hra nezatíží na maximum kontinuálně CPU i GPU a v reálu tedy k této situaci pravděpodobně nedojde. Zde bych ještě rád zmínil teplotu PCH čipu, jeho teplota totiž stoupala až k 78 stupňům a to mi přijde celkem dost. Aby se čip při dlouhém hraní nepřehříval a nedocházelo k problémům s disky a podobně.

Baterie a výdrž

MSI GT70 0NE – herní monstrum s GeForce GTX 680M

Notebook je vybaven 87Wh (7800 mAh) devítičlánkovou baterií. Jak ukazuje štítek, v EU se dodává pouze o kousek slabší 7500 mAh baterie a tou byl vybaven náš notebook. Zdroj k notebooku váží téměř 1 kg a disponuje výkonem 180W (špičkový až 230W). Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil pár minut pod 3 hodiny. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 720p. Počítač vydržel přesně 2 hodiny a 46 minut. To není špatné na tak velkou úhlopříčku, naše baterie jistě už také asi nebyla v nejlepší kondici, notebook už prošel kdečím.

Spotřeba

Tady už to taková hitparáda není, výkonný CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velký displej si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 25W. Při testu 3D Mark 11 Extreme pak spotřeba kolísala někde mezi 120-140W. Při hraní Crysis 2 a dalších her jsem naměřil maximální spotřebu kolem 160W. Maxima (180-200W) se dá pravděpodobně dosáhnout kombinací Furmarku + Prime95, to jsem ale nezkoušel. V reálném nasazení jsem ale těchto hodnot nedosáhl nikdy. Spotřeba tedy rozhodně není nízká, když ale porovnáme výkon a spotřebu stolních PC, není to zas tak špatné. Vyšší spotřeba je ale u DTR notebooků samozřejmostí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning