MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc

MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc | Kapitola 25

Adam Vágner

Adam Vágner

5. 8. 2016 03:00 166

Seznam kapitol

1. MSI RX 470 Gaming X 4GB: představení a parametry 2. Představení MSI RX 470 Gaming X 4GB 3. Testovací sestava 4. Windows 10 a nové hry: Doom 5. Windows 10 a nové hry: Dirt Rally 6. Windows 10 a nové hry: Fallout 4 7. Windows 10 a nové hry: Metro 2033 Redux 8. Windows 10 a nové hry: Rise of Tomb Raider (DX12) 9. Windows 10 a nové hry: Total War: Warhammer (DX12) 10. Aliens vs. Predator Benchmark 11. Battlefield 4 12. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 13. Crysis 3
14. Grid 2 15. Metro: Last Light 16. World of Tanks 9.1 17. Boost u MSI RX 470 Gaming X 4GB v AvP 18. Boost u MSI RX 470 Gaming X 4GB v Bioshock Infinite 19. Boost u MSI RX 470 Gaming X 4GB v Crysis 20. Teploty 21. Chování ventilátorů 22. Hlučnost 23. Spotřeba, poměr výkon/watt 24. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 25. Závěrečné shrnutí

AMD uvádí do prodeje druhou grafickou kartu s čipem Polaris 10 – Radeon RX 470. My jsme otestovali jeden z modelů, u kterého lze předpokládat, že bude mimořádně populární. Nabízí totiž parádní cenu, vynikající provozní vlastnosti a výborný poměr cena výkon. Pokud sháníte grafiku s cenovkou kolem šest itisíc, určitě patří přinejmenším do užšího výběru.

Reklama

MSI RX 470 Gaming X mě opravdu mimořádně potěšila. Téhle kartě se dá opravdu máloco vytýkat. S poměrem výkon watt je na tom sice hůře něž GeForce a příkon při intenzivní zátěži se (možná kvůli odstavenému řízení spotřeby) blíží GeForce GTX 1080, ale v absolutních číslech je spotřeba pořád rozumná a není to žádná hrůza typu Radeon R9 290 nebo R9 390, kvůli které by bylo potřeba kupovat nový zdroj.

Když pominu hodně drahý Sapphire R9 Fury Tri-X, je tato novinka vlastně první Radeon, o kterém se dá říct, že dokáže to, co bylo u mainstreamu Nvidie standardem už v minulé generaci – totiž podat solidní výkon při přívětivé spotřebě a mimořádně tichém chlazení, u kterého i v zátěži budete přemýšlet, jestli se ventilátory vůbec točí.

Samozřejmě to asi nebude platit paušálně pro všechny RX 470. Řada Gaming je v rámci dané cenové kategorie v podstatě highendem a Twin Frozry jsou momentálně po stránce hlučnosti na špici.

Dá se předpokládat, že levnější karty a karty s menším pasivem a jednodušším chlazením něco podobného nenabídnou a budou mít vlastnosti, na které jsme u karet střední třídy zvyklí. S ohledem na spotřebu se sice dá tichá RX 470 postavit celkem snadno, ale výrobci rádi šetří všude, kde se dá, a vyšší otáčky větráku vyjdou levněji než deset hliníkových žeber navíc, že...

Nepotěšilo mě, že se grafika nedokázala domluvit s Wattmanem. Nefungovalo ovládání ventilátorů (vůbec), v některých starších aplikacích nefunguje ani monitoring otáček ventilátorů (třeba u poslední veřejné bety Afterburneru jsem pohořel, Asus GPU Tweak fungoval, GPU-Z uměl monitorovat také). Na API pro monitoring a taktování bude muset AMD ještě zamakat. Není to poprvé, s nefunkčním monitoringem otáček jsem se už potýkal třeba s GPU Hawaii, u nichž u jedné generace catalystů prostě přestalo monitorování fungovat a začalo zase až s další generací Catalyst.

MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Hodně výhodná

Psal jsem, že karta nabízí solidní výkon, ale ona jej navíc nabízí za velmi příznivou cenu. Za částky kolem šesti tisíc je to momentálně jednoznačně nejlepší volba (a nebudeme si to kazit tím, že je to do jisté míry dáno i tím, že je nový model napasovaný doprostřed díry mezi GTX 960 a 6GB GeForce GTX 1060).

Další možnost, kteoru máte, jsou totiž jen výrazně levnější GeForce GTX 960 se 2 GB paměti (ale ty už znamenají výrazně nižší výkon a u nových her už jsou 2 GB také málo). Následují 4GB GeForce GTX 960; u nich už není příplatek proti 2GB kartě tak velký jako kdysi, přesto je ale dost vysoký na to, aby se už vyplatilo přihodit raději na 4GB RX 470.

Ceny, 4 GB vs 8 GB a horší dostupnost

Ale pozor, vše, co se týká výborného poměru cena/výkon, platí zatím to pouze pro 4GB variantu! Karty s 8 GB paměti, které se objevily v cenících, jsou o tisícovku dražší a cenou už atakují nejlevnější GerForce GTX 1060. A převaha u poměru cena/výkon se vytrácí.

Centrála AMD nám sdělila přepočtenou cenu karty na korunu přesně – 6171 Kč s DPH.

Místní zastoupení MSI, které řeší distribuci i prodej u nás, už si nechalo větší manévrovací prostor. Cena by se měla pohybovat mezi 5900–6400 Kč s DPH. 8GB verze by měla být asi o 20 dolarů (tedy nějakých šest stovek) dražší. A rovnou mě varovalo, že to s dostupností bude horší – 8GB verzí mají být zpočátku jen desítky kusů a 4GB karet má být ještě výrazně méně.

Když budeme vycházet z toho, jaká je momentálně situace kolem RX 480 (a jak dlouho se čeká na 4GB karty), dá se předpokládat, že i v případě RX 470 se budou výrobci snažit zpočátku prosazovat spíše dražší 8GB verze.

Jednoznačné doporučení, abyste nakupovali a na nic nečekali, vám nedám, na to to momentálně na trhu grafik docela vře a dnes nemůžeme s jistotou říct ani to, jestli nebude za čtrnáct dní venku přímý konkurent (ne, nechci tím říct, že by se už něco chystalo, zatím o ničem nevím, ale o tom, že už půjde GTX 1060 ven, jsem se také dozvěděl sotva s dvoutýdenným předstihem).

Nvidia má několik možností:

  • nechat AMD pár týdnů volné pole a nekazit si prodeje dražších GTX 1060 tím, že by uvedla nějakou přímou konkurenci pro RX 470.
  • uvést v dohledné době 3GB GTX 1060
  • anebo proti RX 470 postavit nějakou GTX 1050

Další potíž je s tím, že se karty teprve začínají objevovat v obchodech a není jasné, jak na tom budou s dostupností, takže se může stát, že než se dočkáte, budou k mání i zajímavější alternativy.

Rozhodnout může ještě stránka softwarová, uživatelská podpora a podpora proprietálních funkcí Nvidie (resp. spíš jejich nepodpora) nebo naopa podpora některých standardů – jmenovitě FreeSync, ale to už je spíš téma na nekončící flamewar...

Nebudu se tu pouštět do spekulací o tom, že pravý potenciál karty se ještě ukáže za x let, protože o tom jednoduše nejsem tak skálopevně přesvědčený a už mám spoustu zkušeností s technologiemi, které na papíře vypadaly úžasně, ale v praxi se nikdy pořádně nezačaly používat nebo se vývoj ubíral jiným směrem. Jestli tomu věříte, přidejte si klidně další plus.

TL&DR: pokud vybíráte kartu s cenou v rozmezí pěti až sedmi tisíc, je RX 470 momentálně nejrozumnější volba. Provedení MSI Gaming nabídne chladič, na kterém už se snad ani nedá nic vylepšit (možná drobnost, přidat heatpipe k napájecí kaskádě). Spotřeba karty vás také nezruinuje, pokud na ní nebudete chtít těžit kryptoměny od rána do noci sedm dní v týdnu. Prostě po konstrukční stránce nelze kartě MSI nic vyčítat, software je na AMD.

MSI Radeon RX 470 Gaming X, 4 GB
KLADY
MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
extrémně tichá i v zátěži při intenzivní zátěži příkon daleko za specifikacemi
Pro full HD stačí i s velkou rezervou vyšší teploty VRM (kolem 97 °C)
solidní spotřeba (+ malé nároky na chlazení)  
teploty GPU s rezervou pod limitem  
hodně předimenzovaný chladič  
stabilní takty  
   
Orientační cena s DPH: 6200 Kč

Za špičkové provozní vlastnosti, solidní výkon, dobrou cenu a výborný poměr cena/výkon udělujeme 4GB verzi RX 470 Gaming X zlaté ocenění.

MSI RX 470 Gaming X 4GB: To nejlepší za šest tisíc
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama