MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

11. 10. 2017 10:00 21

Seznam kapitol

1. Dvanáct modelů s Z370 od MSI 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Specifikace desky a software 5. Bližší pohled na desku
6. Napájení desky 7. BIOS 8. Přetaktování Core i5-8600K a pamětí 9. Test rozhraní USB, M.2 a SATA 10. Hodnocení

Procesory Coffee Lake jsou nejzajímavějším počinem Intelu za posledních několik let. Vysoké přetaktování, šest jader a maximální herní výkon z nich dělají jasnou volbu hráčů a nadšenců. Jejich uvedení se ale bohužel neobešlo bez nové generace desek. V dnešním testu si ukážeme jednu z levnějších (5100 Kč) herních desek od MSI.

Reklama

Hodnocení

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Procesory Coffee lake se povedly a bude o ně velký zájem. Nejde snad ani o jejich základní výkon, jelikož šest jader mají i relativně levné Ryzeny 5. Jde o taktování a potenciál, který se v nich skrývá. Vysoké přetaktování (až 5 GHz+) je dělá významně atraktivnější než Ryzeny, které končí na 4 GHz. Nadšenci tedy jednoznačně sáhnou po Coffee Lake, jelikož si s nimi užijí spoustu zábavy při ladění a navyšování výkonu. Tím se dostávám k faktu, že desky s Z370 budou velkým tématem letošního podzimu a Vánoc.

Dnes jsme testovali nikoliv nejlevnější, ale ani nijak zásadně drahou deskou. Za 5100 Kč získáte dle mého velmi dobře vybavenou desku, které nechybí pro hraní nic podstatného. Zpracování je v této třídě solidní vždy, a MSI trvalo dlouho, než získali opět renomé, které před dávnými léty svou špatnou kvalitou ztratili. Nyní patří MSI do světové TOP 3 zcela právem. Deska postrádá jakoukoliv výbavu pro extrémy, což ji ale nemůžeme zazlívat, na LN2 míří jiné produkty. Zde musím zmínit srovnání s jinými deskami. Model bez Wi-Fi modulu stojí o 200 Kč méně, model Krait postrádá Wi-Fi a chladič M.2 disku. Stojí ale asi o 800 Kč méně. Zde záleží, za jakou výbavu navíc jste ochotni připlatit.

Přetaktování

S taktováním je to složitější. Dnes je situace taková, že procesor doma přetaktujete většinou stejně na desce za 3500 Kč jako na desce za 10 000 Kč. Kvůli taktování se za highendové desky připlácet nevyplatí. Připlácíme za výbavu. Pokud máte odemčený procesor, bude výsledek na 99 procentech desek stejný. To potvrzuje i tento test, dosáhl jsem stejného taktu 5,2 GHz jako na konkurenční desce se stejným čipem. Obecně je deska pro domácí taktování vybavená skvěle, možnosti BIOSu jsou dostatečné, včetně napětí a všech pomocných funkcí. Určitě potěší automatický systém taktování, který umí až 5,2 GHz na CPU zcela bez vašeho zásahu – musíte mít jen adekvátní chlazení (deska zvyšuje zbytečně mnoho napětí). Paměti jdou také na 4 GHz a výše, což jistě potěší každého nadšence do herního výkonu.

Osobní názor

Osobně zastávám názor, že deska by měla stát minimálně polovinu ceny procesoru, který do ní osadíte. V případě Core i7-8700K s cenou 11 000 Kč, by se tedy cena adekvátní desky měla pohybovat kolem 5500 Kč. A to sedí téměř dokonale právě na dnes testovanou desku. Pro Core i5-8600K bych asi zvolil o tisíc korun levnější model bez Wi-Fi modulu a chladiče disku M.2. To už ale nechám na rozhodnutí každého kupce. Pro herní počítač je Gaming série od MSI dobrou volbou a je asi jedno, který model zvolíte z celé nabídky. Dnes testovaná deska je někde v polovině nabídky trhu. Nejde o nejlevnější, ani nejdražší desku s Z370 v českých obchodech a za svou cenu jde o zajímavý produkt. V této cenové hladině je ale konkurence vysoká, včetně modelu z vlastní stáje MSI Z370 Gaming M5.

Hodnocení

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI Z370 Gaming Pro Carbon AC – Herní deska pro Coffee Lake
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky Z370 Gaming Pro Carbon AC děkujeme MSI Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama