Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit?
Zábava Článek Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit?

Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 2. 2022 15:22 10

Seznam kapitol

1. Jediný na světě 2. Malý výpadek, velká díra na trhu 3. Stačí správně cílit 4. Kritická cesta 5. Malý problém, velké dopady

Kritická cesta je pojem z projektového managementu, který označuje nejdelší sekvenci kroků, které se musí splnit, aby byl projekt úspěšně zakončen. Něco se vám zasekne na kritické cestě – zasekne se úplně všechno. A v poslední době se toho zasekává nějak moc.

Reklama
Reklama

To, jak se nám zasekla světová výroba a logistika a vytvořila součástkové krize, by nám mělo taky dát nějakou lekci. V roce 2011 přišly záplavy v Thajsku, které způsobily krizi v dodávkách klasických disků – a to způsobem předvídatelným, protože většina výroby kritických komponent se nacházela v jedné oblasti. Proto i výrobci disků, kteří je nevyráběli přímo tam, měli problém s komponentami.

Hle, je rok 2022 – a opět máme problém s disky, tentokrát s SSD. A tentokrát za to nemůže ani příroda, prostě někdo něco přimíchal do nějaké chemikálie – a opět to zasáhlo pořádný kus výroby. Tentokrát, podle všeho, je za výpadkem mnohem menší problém, než byl tenkrát: Žádné záplavy, spíš nějaká lidská chyba. Něco mi říká, že jsme se z lekce roku 2011 nepoučili, že jsme dostali lekci – a řekli jsme si: To nic, to bude v pohodě. To už se opakovat nebude.

Jenomže ono se ukazuje, že se vždycky něco bude dít – a nemusí to být ani velký a velkou oblast zasahující malér. Že stačí, aby vznikl jeden požár, někdo si spletl kohouty anebo aby kormidelník kejchnul při manévrování – a přicházejí velká nepohodlí a škody, protože jsme si navykli budovat systémy, u kterých se prostě neočekává, že by nastala jakákoliv výjimečná událost.

A to ani nikdo nemusí chtít dělat něco zlého naschvál – i když se zdá, že kdyby se těm zlým chtělo, dokázali by zkomplikovat život strašné spoustě lidí. A je možné, že i na něco takového jednou dojde. Že teroristi zjistí, že jsou daleko efektivnější metody, jak znepříjemnit život co největšímu počtu lidí než něco vyhodit do vzduchu.

Myslím, že bychom se z těch lekcí měli konečně poučit. Alespoň trochu se z nich poučit – a začít budovat rezilientní systémy, které jen tak něco nerozhodí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning