Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit?
i Zdroj: Pctuning
Zábava Článek Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit?

Na kritické cestě: Jak malý problém nás dokáže vykolejit?

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 2. 2022 15:22 10

Seznam kapitol

1. Jediný na světě 2. Malý výpadek, velká díra na trhu 3. Stačí správně cílit 4. Kritická cesta 5. Malý problém, velké dopady

Kritická cesta je pojem z projektového managementu, který označuje nejdelší sekvenci kroků, které se musí splnit, aby byl projekt úspěšně zakončen. Něco se vám zasekne na kritické cestě – zasekne se úplně všechno. A v poslední době se toho zasekává nějak moc.

Reklama
Reklama

Nečekal bych, že na problémy s kritickou cestou narazím v jednom týdnu hned dvakrát. Tak za prvé: Začal jsem se zajímat o to, proč náhle vymizely špičkové přenosné přehrávače Fiio M11 Plus – je to produkt relativně nový a většinou se nestává, aby skončil mezi výběhovými tak rychle. To obvykle znamená, že s ním byly nějaké potíže – anebo že bude rychle nahrazen něčím lepším.

Ukázalo se, že problém není v tom, že by lidi netoužili po přenosném přehrávači vyšší kvality pod 20 tisíc korun, ale v tom, že Fiiu došly zesilovače AK4497EN, které má tenhle přehrávač v každému kusu rovnou dva. A došly ne proto, že by zákazníci neměli rádi tyhle zesilovače, ale proto, že výrobci čipů, Asahi Kasei Microdevices, vyhořela na konci roku 2020 továrna v Nobeoce

Nebyl to malý požár, fabrika hořela 82 hodin – a hasiči měli problém s hašením, protože tam unikaly toxické plyny. Část struktury zkolabovala a propadla se střecha, odstraňování kontaminovaných trosek je pomalé a stále se nepovedlo ani zjistit příčinu požáru, natož pak obnovit výrobu. Na konci listopadu byla továrna v Nobeoce stále nejen vyřazena, ale podle všeho ani ne zcela vyčištěna.

Japonci umí kouzla, pokud jde o obnovu infrastruktury, ale ne zázraky. Faby na výrobu čipů jsou složité, kapitálově nákladné – a pokud jsou poničené, tak jsou viditelně i extrémně náročné na ekologické vyčištění a obnovení provozu. AKM přesunulo část výroby do fabů partnerů, ale všichni víme, jak jsou teď všechny dostupné faby přetížené.

Výsledkem je to, že oblíbené digitální zesilovače a další hifi komponenty prostě nejsou. Fiio postavilo poslední várky svých přenosných zesilovačů ze zásob komponent, které měli – a teď přicházejí s alternativními modely, jako je Fiio M17, které používá čipy TI OPA2211 a další komponenty, které jsou určené primárně pro stolní zesilovače.

Takové komponenty pochopitelně potřebují podstatně větší energii, takže Fiio M17 má masivní baterii o kapacitě 9200 mAh. Výsledkem je přehrávač, který je skoro dvakrát těžší než M11 Plus, je skoro třikrát dražší – a přitom nabídne „jen o něco málo kratší“ chod na baterii. Fiio neskrývá, že jde o „desktop class“ DAP – ale je to fakticky z nouze ctnost, na trhu prostě chybí analogické komponenty, takže u přenosných přehrávačů „vyšší kvality, ale snesitelné ceny“ vznikla díra.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning