Návod: jak vyždímat maximum z AMD Trinity na desce Asus | Kapitola 15
Seznam kapitol
AMD Trinity vyšlo teprve před nedávnem a už nyní víme, že bude stěžejní platformou i po celý příští rok. Půjčili jsme si proto desku Asus F2A85-V Pro, osadili ji procesorem A10-5800K a zkusili, co dokáže. V dnešním článku tak najdete nejen návod pro odladění Trinity na maximální výkon, ale i kratší recenzi velmi povedené desky.
Spotřeba
Spotřebu jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R11.5 (jelikož nejvyšší zaznamenaná spotřeba byla třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější spotřeba!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při LINX nebo PRIME zátěži.
Spotřeba v kombinaci základní desky FM2 a procesoru Trinity patří k těm nižším. Hlavně hodnota v nečinnosti je na velmi dobré úrovni. V zátěži je však stále více než dobrá. Jiná spotřeba je potom ještě v běžném užití, kdy zatížíme APU jednotku v nějakém herním titulu. Výkonná grafická podčást si řekne také o pár wattů navíc a bude záležet i na vytížení CPU na konkrétním herním titulu. Po přetaktování je nárůst spotřeby stále na přijatelné úrovni, i když se jedná o poměrový nárůst téměř jedné poloviny oproti základnímu stavu.
Teploty
Teploty jsem měřil bodovým bezdotykovým termometrem. Pokojové teploty byly po všechny dny kolem 22 °C. Postupně jsem změřil klidové stavy u napájecí kaskády procesoru a nakonec teplotu u FCH. Totéž jsem zopakoval pro stav zátěže, kdy jsem během loopování benchmarku 3DMark Vantage započal odměřovat teploty na stejných místech. Teplota na různých místech napájecí kaskády byla různá, naměřil jsem tedy 5 míst a výsledek poté zprůměroval.
Napájecí kaskáda měla teploty rozložené po celé své délce přibližně od 33 °C až po 48 °C. Nicméně po zprůměrování nám vycházejí velmi krásné a nízke teploty, stav se příliš nezměnil ani po maximálním přetaktování!
Teploty čipsetu A85x jsou velmi nízké, stejně jak třeba známe u Intelovské platformy. I napájecí kaskáda příliš nehřeje, procesor není žádný vysokoodběrový ani po přetaktování. Trochu jsem se obával přehřívání APU, jak jsem četl v recenzi kolegy Aleše. Kupodivu, jsem se u mého kousku s ničím podobným nesetkal. Zda to byla záležitost méně topivého kusu s vyšším VID než měl on a nebo lepším nanesením pasty, to těžko posoudit.
Přetaktování CPU a iGPU
K přetaktování AMD jsem použil zátěžový test AMD Overdrive, výběr zátěže "all tests", který kombinuje vytížení pro procesor a jeho jednotky, paměťový řadič a pro paměti. Maximální napětí jsem zvolil ve dvou krocích 1,45 V pro CPU a v druhém maximálním přetaktování jako ještě dlouhodobě bezpečné a uchladitelné vzduchovým chladičem 1,55 V. Oba dva OC profily naleznete v některých grafech. Případnou teorii přetaktování jsem probral v prvních kapitolách.
V prvním případě rozumného přetaktování jsem při napětí procesoru dosáhl 4500 MHz na procesoru, paměti byly na 2000 MHz a integrovaný radeon měl na jádře 950 MHz, spotřeba však vzrostla pouze o 20–25 W v klidu resp. zátěži. Prostor k zvyšování napětí by tu tedy ještě byl, jak si povede procesor dále?
Maximální možný stabilní takt byl 4635 MHz pro procesor a 1118 MHz pro grafické jádro. Přitom dále paměti běžely na frekvenci 2472 MHz a UNB na frekvenci 2163 MHz. To už je pořádná zátěž na celý paměťový subsystém v procesoru! Více o tomto jevu bude napsáno v následující kapitole.
Zkusil jsem také přetaktovat základní takt BCLK. Každý procesor je jiný a základní desky se tedy mohou mírně lišit hodnotou bclk. Pro zajímavost jsem do tohoto grafu zahrnul všechny testované FM2 desky z naší redakce z předchozích testů. Na obranu MSI desky musím říci, že byla taktována s režimem disků v AHCI, což znamená citelné znevýhodnění, v grafu na to upozorňuji. A dnes tu máme nového rekordmana, na této desce jsem se došplhal až na 145 MHz základního taktu!
Z výsledků přetaktování můžeme vysledovat, že procesory mají obecný limit kolem frekvence 4600 MHz, to tedy navazuje na závěry předešlých článků. Můžete se však setkat s kouskem, co dá "pouze" 4400 MHz a nebo naopak s kusy, co dají i 4800 MHz. Pochopitelně je to míněno s podobně slušnou deskou. Většina základních desek vám umožní dosáhnout základního kmitočtu bclk na hodnoty kolem 130–135 MHz a pouze ty nejlepší desky s externím generátorem taktu dokážou překonat hranici 140 MHz.