Necelých 8 kilobytů: Jak velký je kód zkázy?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Necelých 8 kilobytů: Jak velký je kód zkázy?

Necelých 8 kilobytů: Jak velký je kód zkázy? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

28. 3. 2020 03:00 27

Seznam kapitol

1. Kód zkázy 2. Symbionti 3. Univerzální koncept 4. Ohně, stromy, vegetace a atmosféra v 64 KB 5. Zatím studujeme

Díky světovým laboratořím už známe kompletní genom SARS-CoV-2: Má 29903 písmen ve čtyřpísmenné bázi, tedy 59806 bitů, tedy 7,3 KB. Je to malý kód, vešel by se do osmibitů – anebo do jediného 8K dema, kdyby na to přišlo.

Reklama

Když se dívám na nízkou sledovanost dem a malé počty odběrů, skoro se mi tomu nechce věřit. Osobně považuji demoscénu za opravdové umělce počítačové vědy, jsou to nádherné věci, i když často do psychedelična – což možná naznačuje, jak vlastně působí drogy. Možná nám rozbíjejí realitu a sjetý mozek si ji interpretuje geometricky, zjednodušeně. Nicméně okoukněte jejich díla, osobně je považuji za úžasná. Přehlídku parády zakončím demem The Timeless od Mercury z roku 2014. 64 KB kódu obsahuje jak organický svět, tak i interiéry a architekturu, včetně celého města. Je to boží, jednoduše boží.

A teď si vezměte, že kód SARS-CoV-2 je přibližně stejně velký jako tato dema. Teoreticky by ten, kdo dokáže psát vysoce kompaktní počítačové kódy, mohl psát i podobné krátké biologické kódy. Jsou tam odlišnosti, jasně – u počítačů máte jeden set znalostí, u biologie je úplně jiný. Znalosti biologického programování vyžadují, že znáte jak „procesor“, tedy funkci eukaryontní buňky, transkripci a proteosyntézu, tak i „operační systém“, tedy jak proteiny fungují a co dělají.

Zatím nejsme v bodě, že bychom něco takového uměli. Genetické inženýrství stále spíš zkoumá, popisuje a experimentuje s tím co a jak udělat, možnost, že by si někdo sedl k počítači a napsal zgruntu nový biologický virus je jenom fikce. Ale kdo ví, jednoho dne to možná půjde.

V mezičase zatím jenom studujeme proteiny, studujeme jejich chování a pomáháme je skládat. To ovšem žere opravdu hodně strojového času. Od toho jsou projekty jako Folding@Home, které nabízí váš volný strojový čas a zapojují ho do virtuálního superpočítače, který řeší biologické problémy. Pokud se vám chce, zkuste to – a přidejte se také!

Folding@Home najdete na foldingathome.org, je tam instalátor, návody a tak dále. Pokud nemáte do čeho píchnout (a zvlášť váš počítač nemá do čeho píchnout), můžete se přidat!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama