Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků

Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků | Kapitola 7

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

27. 8. 2014 03:00 26

Seznam kapitol

1. Úvod 2. OpenTTD 3. CorsixTH 4. Widelands
5. OpenXcom 6. Doomsday 7. OpenRA (+ Dune II) 8. Elite: Dangerous

Také s nostalgií vzpomínáte na dobu starých DOSových her, které vám přišly lepší než většina dnešní herní produkce? Jste na tom stejně, jako autoři jejich fanouškovských předělávek, kteří svou oblíbenou hru předělávají na současné platformy a snaží se ji vyšperkovat a modernizovat. Vybrali jsme některé z těch nejzdařilejších předělávek...

Reklama

OpenRA

Command & Conquer: Red Alert byla první hra, kterou jsem pařila proti kamarádům přes modem. Dodneška si pamatuji ty infarktové stavy, kdy někdo z rodiny v tom nejlepším zvedl telefon a celá pečlivě budovaná strategie šla do kopru. Hlavně si ale pamatuji tu perfektní hratelnost, na tu se ani zapomenout nedá. I teď po letech Red Alert dokáže přivodit syndrom „ještě jednu hru a jdu spát“.

Tato hra proti sobě stavěla Sověty a Spojence, které do konfliktu dostal návrat Alberta Einsteina do roku 1924, během něhož vymazal z historie mladého Adolfa Hitlera.

Zajímavému příběhu, který byl vyprávěn na tu dobu velice propracovanými videi, sekundovalo velice přívětivé uživatelské rozhraní a pohodlné ovládání, což byl problém například u předchůdců Red Alertu, her Dune a Dune II.

Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků
i Zdroj: PCTuning.cz

Co se týče samotné hratelnosti, ve hře hrála prim ruda a krystaly, které se po sebrání měnily na peníze, za něž jste stavěli budovy (sběrné dvory, kasárny, elektrárny) a vojenské jednotky včetně tanků a pěchoty. Svoje místo ve hře měly i speciální budovy s dodatečnými funkcemi, například díky radaru jste mohli vidět již odkrytou mapu, Tanya uměla okamžitě zlikvidovat jakoukoliv budovu či jednotku atd.

OpenRA je pak věrohodným (avšak zatím zdaleka ne hotovým a dokonalým) remakem Command & Conquer: Red Alert včetně precizního vyvážení dvou znepřátelených stran. Jeho největší výhodou je skutečnost, že se z lobby hry můžete pustit do některé z nabízených multiplayerových bitev, nebo zde založit bitvu vlastní.

A velký bonus na závěr – OpenRA obsahuje i mod s Dune 2000, což byl oficiální nástupce populární Dune II.

Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků
i Zdroj: PCTuning.cz

Poznámka (Adam Vágner): Právě Dune II je jedním z titulů, který má na kontě už desítky převážně neúspěšných pokusů o moderní remake. Těch projektů, do kterých se jejich autoři s vervou pustili a po pár měsících, či letech marného snažení se na to vykašlali, je už tolik, že už se v tom člověk ztrácí.

Když se jednou za čas pokouším hledat, jestli se něco zajímavého neobjevilo, většinou to po pár pokusech s čímsi s mizernou grafikou (rozuměj snad horší než v původní hře), nefunkční kampaní anebo s hromadou bugů a problémům se zobrazením při více monitorech vzdávám. Z těch vydařenějších stojí asi za zmínku Dune IV a Dune Legacy (na obrázku), v ryzí podobě potom Open Dune, ale z žádné z nich jsem nebyl na větvi. Pokud víte o nějakém lepším remaku, určitě se ozvěte v diskuzi.

Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků
i Zdroj: PCTuning.cz

Dune II v podstatě v její prehistorické podobě si můžete vyzkoušet spustit už i přímo v internetovém prohlížeči – port pro javascript najdete (dokonce spolu s UFO: Enemy Unknown a Transport Tycoon Deluxe na adrese http://epicport.com) Předem varuji, že její ovládání je na současné poměry už jen pro otrlé (a zejména pro hráče, kteří neznají nic než moderní strategie, bude nejspíš utrpením)

Nejlepší předělávky starých DOSových her od fanoušků
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama