Nejlepší střílečky všech dob – 1. díl (období 1991–2001)
PCTuning Článek

Nejlepší střílečky všech dob – 1. díl (období 1991–2001)

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

19. 2. 2015 07:00 53

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Duke Nukem, Wolfenstein 3. Doom (+Heretic, Hexen), Star Wars 4. Strife, Quake 5. Blood, Grand Theft Auto 6. Turok, Unreal
7. Tom Clancy´s Rainbow Six, Half-Life 8. Aliens Versus Predator, Counter-Strike 9. Hidden & Dangerous, Medal of Honor 10. No One Lives Forever, Serious Sam 11. Operation Flashpoint a další...

Dnes si připomeneme ty nejlepší střílečky pro PC Pamětníci si určitě rádi zavzpomínají na hry svého mládí a mladší ročníky si mohou udělat lepší představu o tom, jak se hrávalo v časech, kdy k uzdravení nestačilo přikrčit se na pár sekund za rohem, zato se však dalo sprintovat s arzenálem, na který by bylo třeba menší dodávky.

Reklama
Reklama

Dnes jsme se zaměřili právě na skupinu her a potažmo i herních sérií označovaných jako střílečky. Zajímaly nás hlavně zlomové tituly, které nebyly jenom dobře hratelné, ale rovnou se něčím zapsaly do historie. Nebylo to jednoduché vybírání, to nám věřte.

Pár her na seznamu mělo možná malou protekci, protože jde spíše o lokální záležitost – byly mimořádně populární především u nás kvůli svému původu v českých vývojářských studiích, ale v celosvětovém měřítku už o nich můžeme mluvit „jen“ jako o nadprůměrných a úspěšných, protože se stěží mohou řadit po bok takových značek jako Battlefield nebo Doom.

Nejlepší střílečky všech dob – 1. díl (období 1991–2001)

Spoustu her jsme museli vynechat (třeba proto, že ve své době vzbudily velký rozruch a zdálo se, že mají potenciál i do budoucna, ale dnes už málokomu něco říkají), byť o jejich kvalitách nepochybujeme. I přesto však věříme, že ty opravdu zlomové hry máme pokryté.

Vzhledem k výše zmiňovanému rozsahu žánru stříleček jsme článek rozdělili na dvě obdobně rozsáhlé části. Celkem jsme do nich zahrnuli bezmála čtyřicítku her. Dnes se podíváme na historické tituly i ságy, které započaly v dávné minulosti a příště se budeme věnovat těm novodobým.

Časově jsou obě části Nejlepších PC stříleček rozdělené na období 1991–2001 a od roku 2001 do současnosti. Vzhledem k tomu, že hry jsme řadili podle sérií a ty pak chronologicky podle toho, jak vycházely jejich první díly, najdete už v této části i pár moderních kousků, protože patří do série odstartované o několik let dříve. To se stalo například se sérií GTA. V článku zmiňovaná GTA V (na jejíž PC verzi zatím ještě čekáme) je mezi hráči teprve několik měsíců, ale zmiňujeme se o ní v rámci celé série GTA, jejíž vznik se datuje do roku 1997.

Nejlepší střílečky všech dob – 1. díl (období 1991–2001)

Níže uvedené hry a herní série jsou doplněny výčtem PC her, které v rámci dané řady či značky vyšly a někdy také datadisky, které k jednotlivým hrám byly k dispozici. Kromě toho jsem pak ke každé sérii doplnila, kterou hru v této sérii považuji za nejpovedenější. U konkrétního dílu už se ale jedná o čistě můj subjektivní pocit a budu ráda i za vaše názory. Na závěr najdete ještě telegrafický přehled dalších titulů, které se do kategorie stříleček úplně nezapadají, zapsaly se významněji do podvědomí hráčů, celý žánr něčím obohatily a které by někdo i dost možná upřednostnil před jiným titulem z užšího výběru.

Vedle toho uvítám i případné poznámky k celkovému výběru herních sérií. Určitě dejte v diskuzi vědět, jestli a které hry v článku nejvíce postrádáte! Ale nezapomeňte, že ty novější na vás teprve čekají.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning