Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?
Článek Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?

Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 11. 2020 03:00 46

Seznam kapitol

1. Fenomén minulého století 2. Společenská událost 3. Stále dražší legrace 4. Vynucená pauza 5. Kino doma 6. Co se může stát?

Kina představují unikátní společenský fenomén – společné sledování filmu, sdílení emocí. Se stále většími úhlopříčkami televizí, stále vyšší kvalitou digitální distribuce a stále rostoucími cenami lístků do kin ale začala ustupovat do pozadí. A vynucená karanténa pro ně může znamenat fatální úder.

Reklama
Reklama

Dva roky restrikcí jsou dlouho – a nejde jenom o samotné ztráty, které kina utrpí, ale o to, že se změní chování spotřebitelů. Zatím se nic moc nedělo, protože donedávna byly FullHD a 4K televize drahé, a tak se i nákup Blu-Ray přehrávačů zarazil na takové úrovni, že se i filmů na DVD prodávalo stále více, než filmů na Blu-Ray. Jenomže dnes je nejlevnější 4K televize za šest tisíc a Netflix vás přijde na 250 korun měsíčně, což znamená, že se vyplatí při sledování více než dvou filmů měsíčně (!)

Ať už si o kinofilech myslíme cokoliv, nepřestanou se dívat na filmy, i když jsou nuceni sedět doma. Karanténa jim doslova vnutí kvalitní televize a streaming. Je to proces, který by nastal tak jako tak – ceny za lístek by stále rostly a ceny za televize stále klesaly, takže by k výměně kin za domácí kina stejně došlo. Není tomu vyhnutí – a současná karanténa tento proces jenom výrazně akceleruje.

Otázkou je, co se stane, až karanténa skončí. Už dnes se spekuluje o proměně kultury – lidé se naučili nechodit do hospod, slézat se na zahradách, stáhli se z veřejných prostor do soukromých. A tam nepochybně zjistili, že mohou mít levnější pivo, jídlo i filmové projekce – a navíc si u toho můžou klidně i kouřit.

Na vesnici tvořil základ obce vždy trojúhelník „kostel – škola – hospoda“. Hospoda se pravděpodobně vrátí, i když je možné, že jich přežije podstatně méně.

Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?


Autor: Ervín Pospíšil – gallery mine of other photographs find on legacy
Ervín Pospíšil, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Kino nikdy nebylo součástí tohoto trojúhelníku – a je možné, že to venkovské to nepřežije. Ostatně mnoho z nich má sice digitální projektory, ale jinak je to víceméně to samé, jako před lety.

Ve městech nabízejí multiplexy stále obří plátna a aparaturu, ale když už jednou máte domácí kino, máte něco navíc: Jednoduchost a pohodlí. Nemusíte nikam jezdit, prostě to zapnete a vyberete si to, co máte rádi a to kdykoliv, kdy se vám chce. A protože karanténa donutila lidi upgradovat, tak i konzervativci zjistili, že to jde a že to je jednoduché. Pokud se škarohlídové nepletou, musíme počítat s dlouhodobými restrikcemi, přinejmenším částečnými. Čím déle tento stav bude trvat, tím více z toho budou profitovat klasické televize, kabelovky i digitální streamovací služby.

Co se přesně stane až to skončí? Přijdou kinořetězce s nápadem, že se musí pořádně zdražit, že je třeba pořádně opálit pití a pohryzání k projekci a dát se do války s distributory, kteří byli tak troufalí, že se rozhodli povýšit streamovací služby na úkor kin? Já bych řekl, že s takovým telecím nápadem přijdou – ale popravdě: Mají z jejich perspektivy nějakou jinou možnost? Někteří komentátoři se už zabývají tím, co by se stalo, kdyby AMC zbankrotovalo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning