Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?
Článek Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?

Nepromítáme, zavřeno. Přichází konec kin?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 11. 2020 03:00 46

Seznam kapitol

1. Fenomén minulého století 2. Společenská událost 3. Stále dražší legrace 4. Vynucená pauza 5. Kino doma 6. Co se může stát?

Kina představují unikátní společenský fenomén – společné sledování filmu, sdílení emocí. Se stále většími úhlopříčkami televizí, stále vyšší kvalitou digitální distribuce a stále rostoucími cenami lístků do kin ale začala ustupovat do pozadí. A vynucená karanténa pro ně může znamenat fatální úder.

Reklama
Reklama

Hromadnost je součást zážitku – a to hlavně u premiér blockbusterů, které se často stávaly jistou formou oslavy a spontánním festivalem s cosplay a podobně. Sociální komponenta je tam strašně důležitá, i když u každé formy kina fungovala jinak – trochu jiný nádech měly drive-iny, grindhouse anebo, co já vím, třeba IMAX. Zvláště premiéry v Hollywoodu představují show samy o sobě – a stojí fanouškům za to, aby si na ně třeba zaletěli.

Do velké a slavné kinokultury se ale začala vkrádat televize. Ta měla zpočátku taky společenský charakter, protože ne každý měl na vlastní televizi – a tak se chodilo k sousedům anebo byla televize v domě společná. To zůstalo dodnes v institucích, jako jsou léčebny, věznice anebo koleje, kde si studenti můžou zajít a užít si to jako v kině – se vším všudy. S postupem času ale ceny televizí začaly padat a dnes jsou na tom tak, že si televizi může koupit opravdu každý, kdo po ni touží – dnes seženete 32“ už za tři tisíce!

V poslední době kina zažívala určitou renesanci, včetně otevírání už zavřených drive-in kin v Americe. Pro místní je to něco jako kulturní tradice, nostalgická připomínka mladých let, kdy s kamarády popíjeli při sledování filmu anebo se věnovali šmajchlování – dokonce vznikla celá řada filmů, které se odehrávají v drive-in kinech, jako je hororová antologie Drive-In Horrorshow (2009) anebo madmaxovsky postapokalyptický Dead End Drive-In (1986).

Zkrátka a dobře – kina představují kulturní fenomén, společné sledování taky – a nemusí jít o žádné filmové skvosty, naopak, společnému sledování náramně vyhovují béčka a céčka, k tomu nějaké pivo, něco k zakousnutí – a menší kino anebo izolovaný drive-in, kde můžete dělat bugr, aniž by vás sousedé seznamovali s Policií České republiky. Protože pro takové akce nejsou moderní pidibyty vhodné, i když si nakrásně pořídíte projektor. Ostatně – venkovské pitky spojené s projekcí produkce Zdeňka Trošky a podobných kusů třeba na stěnu stodoly nejsou žádnou vzácností.

Za socialismu v Čechách a na Moravě existovala prakticky výhradně jen velká kina, na konci 80. let jich bylo asi dva tisíce, odehrála ročně půl milionu projekcí s návštěvností zhruba 50 milionů lidí, což dává průměrně pět návštěv na obyvatele. Domácí projektory existovaly, ale klasické promítačky nedokázaly promítat běžné filmy, takže na domácí sledování filmů byla televize a později VHS přehrávače.

V devadesátých letech se objevila multikina, která se ale zaměřují víceméně na mainstream a také malé projekce v klubech, kavárnách a podobně, takže se dost zhoršila přesnost statistik o tom, kolik lidí vlastně navštěvuje projekce. Dnes si může projektor pořídit domů každý, cena se propadla za dvacet let o dva řády – nejlevnější modely jsou od dvou a půl tisíce, projektor vyhovující pro menší klub dnes přijde na deset až patnáct tisíc. To, spolu s digitální distribucí, v podstatě znamená, že můžeme jen hádat, kolik lidí sleduje menší sousedské projekce tak nějak na černo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning