Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 1. 2021 03:00 26

Seznam kapitol

1. Maximální herní výkon roku 2020 2. Možnosti nového šasí řady X170 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Sky Z7 – hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Sky Z7 - Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i9-10900K) 10. Herní testy – 1920 x 1080 11. Závěr

V dnešním testu si ukážeme notebook Eurocom s desktopovým Intel Core i9-10900K a zatím ještě stále nejvýkonnější dostupnou mobilní grafikou GeForce RTX 2080 Super od Nvidie. Tohle herní a profi monstrum má zcela nové šasí, 340W chlazení a 780W zdroj.

Reklama

Eurocom Sky Z7 – hardware I. (CPU, GPU)

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: PCTuning.cz

Specifikaci notebooku jsem už lehce probrali v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku se specifikací. Důležitou skutečností je, že upgrade tohoto stroje není nijak omezen. Můžete vyměnit SSD, paměti, modul WiFi, GPU, CPU. Omezeni budete tedy pouze paticí procesoru, kdy skončíte u nástupce Comet Lake, jelikož další generace bude potřebovat jinou patici. I tak lze osadit zajímavé procesory. U GPU jste omezeni 250W modulem MXM 3.1, do něhož se vejde každé highendové GPU dneška i ta budoucí. Podívejme se tedy z čeho se počítač skládá:

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: PCTuning.cz

Celé venkovní šasí je vyrobeno z tvrzeného plastu, linie jsou čisté, futuristické náležitě dle klasického Clevo designu. Zpracování je robustní, ovšem nejde o nerozbitný stroj – spíše naopak. Opatrnost je na místě, hlavně kvůli hmotnosti 3,8 kg. Dojem z počítače je veskrze dobrý, zpracování je celkově velice dobré, tělo by ale mohlo být kovové – slušelo by stroji v této cenové kategorii více.

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se chceme podívat na „vnitřnosti“ počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko. Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Zde se pod kapotu dostaneme snadno. Upgrade a přístup je snadný, jelikož výrobce s upgradem přímo počítá a zákazníkovi jej nabízí. K dalším dvěma pamětem je přístup pod klávesnicí zpředu. Na obrázku je vidět vše, GPU, CPU a čtveřice pevných disků. Také dvě paměti.

Procesor

Procesor Core i9-10900KF
i Zdroj: PCTuning.cz
Procesor Core i9-10900KF

V této patici je osazen Core i9-10900K se základním taktem 3,7 GHz vyrobený 14nm výrobním procesem. Čip je demontovatelný a do patice lze osadit jakýkoliv jiný Comet Lake. Jde o jeden z nejvýkonnějších čipů do notebooků vůbec. Podívejme se na parametry procesoru pomocí CPUz:

Úsporný stav
i Zdroj: PCTuning.cz
Úsporný stav

Maximální zátěž na baterii
i Zdroj: PCTuning.cz
Maximální zátěž na baterii

Maximální zátěž s napájením ze sítě
i Zdroj: PCTuning.cz
Maximální zátěž s napájením ze sítě

Základní stav s aktivovanými úspornými funkcemi (lze je vypnout v BIOSu). Frekvence procesoru kmitá někde kolem 0,8 až 1,2 GHz. Napětí ukazuje CPU-Z celkem dobře, v klidu je hodnota kolem 0,7 V. V zátěži už frekvence tak jednoznačná není, Turbo Boost ji mění v závislosti na vytížení. Záleží také na napájení. Pokud jedete z akumulátoru, procesor jede stále v omezeném režimu. Jeho maximální frekvence je omezená na 2,6 GHz v maximální zátěži. Pro maximální výkon musíte být připojeni k zásuvce.

Frekvence 4,5 GHz a napětí 1,2 V dosáhnete při maximálním vytížení procesoru a všech jeho jader. V náročných aplikacích jež umí využít až dvacet možných vláken se takt výše než na 4,5 GHz nikdy nedostane. U opravdu náročných aplikací se ale spíše pohyboval kolem 4,3 GHz. Stabilitu frekvence CPU si ukážeme později.

Pokud zatížíte jedno nebo maximálně dvě jádra, což je dost těžké, můžete počítat s frekvencí až 5,0 GHz. Tento tak jsem ale viděl opravdu jen hodně výjimečně, v notebooku je nainstalováno tolik zbytečných aplikací, že je CPU stále zatěžováno a na zátěž pouze dvou jader a maximální frekvenci zapomeňte. Takt kolem 4,9 GHz byl ale běžný.

Grafika

MXM s RTX 2080 Super
i Zdroj: PCTuning.cz
MXM s RTX 2080 Super

GeForce je samozřejmě osazená na MXM modulu. Ten je nutné externě napájet, samotná sběrnice MXM nestačí. Počítač je osazen GPU čipem TU104 v produkční verzi. Jde o finální jádro, tedy má finální specifikace i TDP. Napájeno je sedmi fázemi, paměti si pak vystačí se dvěma fázemi. Paměťových čipů je osm na každé straně s kapacitou 8 GB. Následuje pohled do GPU-Z:

GeForce RTX 2080 Super
i Zdroj: PCTuning.cz
GeForce RTX 2080 Super

Tento notebook nepodporuje Nvidia Hybrid Graphics, tedy se grafika nepřepíná sama mezi GeForce a Intel. U našeho CPU je iGPU deaktivované, ale nelze ho použít ani u procesorů s aktivním iGPU. Jádro GPU RTX 2080 Super pracuje v tomto notebooku až na 1860 MHz (Turbo aktivováno) a paměti na 14 GHz. Jak se chová GPU v praxi si také ukážeme v příslušné kapitole.

Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku
i Zdroj: PCTuning.cz
Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku

To nejdůležitější je samozřejmě chladič a ventilátor chlazení. Osazeny jsou dva ventilátory, oba chladí všechno: CPU, GPU, PCH čip a napájecí kaskádu procesoru. Při pohledu na ně, je jasné, že nebudou zcela tiché. Hlučnost stroje je vysoká, což se i od DTR očekává. Po dlouhém hraní je celá spodní strana počítače rozžhavená tak, že ji na kolenou neudržíte a hluk ventilátorů je vysoký. Se sluchátky nebo vyšší hlasitostí her to nebude tak vadit, v noci se ale připravte na dost nepříjemné hučení ventilátorů, které bezpečně uslyšíte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama