Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning
Mobilní zařízení Článek Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S | Kapitola 8

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 1. 2021 03:00 26

Seznam kapitol

1. Maximální herní výkon roku 2020 2. Možnosti nového šasí řady X170 3. Představení, balení a specifikace 4. Eurocom Sky Z7 – hardware I. (CPU, GPU) 5. Eurocom Sky Z7 - Hardware II. (disky, paměť) 6. BIOS a software
7. Zpracování, konektory a repro 8. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 9. Výkon procesoru (Core i9-10900K) 10. Herní testy – 1920 x 1080 11. Závěr

V dnešním testu si ukážeme notebook Eurocom s desktopovým Intel Core i9-10900K a zatím ještě stále nejvýkonnější dostupnou mobilní grafikou GeForce RTX 2080 Super od Nvidie. Tohle herní a profi monstrum má zcela nové šasí, 340W chlazení a 780W zdroj.

Reklama
Reklama

Klávesnice, chlazení a výdrž baterie

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí „velké“ mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Také touchpad fungoval příkladně. Zde nemám žádné výhrady.

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje je možné zvolit si barvu z ohromné barevné škály, což je potěšující. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený. Celkově je ale podsvícení hodně povedené, hlavně díky aplikaci na jeho správu.

Chlazení

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Systém chlazení je unikátní. Dříve měl CPU a GPU svůj blok od kterého šly heatpipe k chladicím výdechům, které ofukoval ventilátor. Tentokrát vidíme, že to je jinak. Teplo z CPU jde do hlavního bloku GPU pomocí heatpipe. Z něj teprve odchází další heatpipe v výdechům, ty nejsou dva ale čtyři. Ventilátory ochlazují každý dva výdechy. Jak systém chladí se podíváme už za okamžik. Otáčky se dají také manuálně řídit a monitorovat.

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning

V klidu je počítač obstojně tichý, při náročnějším zatížení CPU už ale ventilátor bezpečně uslyšíte. Naproti tomu je herní zátěž výrazně tišší, v tu chvíli většinou CPU nepracuje na maximum, takže se tolik nezahřívá. Vše je to dáno problémem Comet Lake, který nezvládá dostatečně odvádět z CPU, a ten se peče i při relativně nízké zátěži. Zde by se delid jistě vyplatil a znamenal by zcela jiný počítač. Herní zátěž tedy není nijak tragická, po čase a dlouhém hraní se ale roztočí všechny ventilátory a je to hukot. Bez sluchátek se do hraní ani nepouštějte.

Teplota GPU

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning

Teplota při dlouhém hraní
i Zdroj: Pctuning
Teplota při dlouhém hraní

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 47 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 69 °C při dlouhém hraní. Hra nebyla nijak extrémně náročná na CPU, to pracovalo s teplotou kolem 70 °C. Tohle je scénář velké většiny her, málokterá vytíží dvacet vláken nějak výrazně více, než vidíme na obrázku.

Teplota CPU

Notebook v plné CPU zátěži
i Zdroj: Pctuning
Notebook v plné CPU zátěži

V klidu byla teplota procesorových jader 35–40 °C. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU na 89 °C. Ono se tomu nelze divit, Core i9-10900K je také druhý nejvýkonnější procesor, který jsme kdy v herním notebooku testovali. On opravdu nebyl vyroben pro notebook, ale pro highend desktop s highend chladičem. I tak je tento výsledek celkem dobrý, s tím chladícím „tintítkem“, které v notebooku je. Vzhledem k vysokým teplotám je jasné, že výkon je omezován a občas CPU throttluje.

Baterie a výdrž

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning

Parametry akumulátoru
i Zdroj: Pctuning
Parametry akumulátoru

Notebook je vybaven 97Wh (6700 mAh) osmi-článkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 3 kg a nabízí výkon 780 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 4 hodiny a 20 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 1080p. Počítač vydržel něco kolem 4 hodiny a 50 minut. Při plném hraní Cyberpunk 2077, vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 35 minut. Výkon GPU i CPU je ale v tomto režimu hodně omezen. Ve 4K hrát hru nešlo vůbec, musel jsem stáhnout na rozlišení 1080p a také snížit detaily.

Spotřeba

Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S
i Zdroj: Pctuning

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 30 W. To je na podobný notebook hodně slušná spotřeba. V zátěži je to pak různé dle zátěže CPU nebo GPU. Celkové TDP počítače je kolem 280 W. Tuto hranici počítač nikdy nepřeleze, omezí se GPU nebo CPU. V aplikaci Control Center jde TDP navýšit na 330 W, na výkon to nemělo vliv.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning