Notebook Eurocom Sky Z7: dělo s i9-10900K a RTX 2080 S | Kapitola 8
Seznam kapitol
V dnešním testu si ukážeme notebook Eurocom s desktopovým Intel Core i9-10900K a zatím ještě stále nejvýkonnější dostupnou mobilní grafikou GeForce RTX 2080 Super od Nvidie. Tohle herní a profi monstrum má zcela nové šasí, 340W chlazení a 780W zdroj.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Klávesnice, chlazení a výdrž baterie
Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí „velké“ mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru, je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Také touchpad fungoval příkladně. Zde nemám žádné výhrady.

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje je možné zvolit si barvu z ohromné barevné škály, což je potěšující. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený. Celkově je ale podsvícení hodně povedené, hlavně díky aplikaci na jeho správu.
Chlazení
Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Systém chlazení je unikátní. Dříve měl CPU a GPU svůj blok od kterého šly heatpipe k chladicím výdechům, které ofukoval ventilátor. Tentokrát vidíme, že to je jinak. Teplo z CPU jde do hlavního bloku GPU pomocí heatpipe. Z něj teprve odchází další heatpipe v výdechům, ty nejsou dva ale čtyři. Ventilátory ochlazují každý dva výdechy. Jak systém chladí se podíváme už za okamžik. Otáčky se dají také manuálně řídit a monitorovat.

V klidu je počítač obstojně tichý, při náročnějším zatížení CPU už ale ventilátor bezpečně uslyšíte. Naproti tomu je herní zátěž výrazně tišší, v tu chvíli většinou CPU nepracuje na maximum, takže se tolik nezahřívá. Vše je to dáno problémem Comet Lake, který nezvládá dostatečně odvádět z CPU, a ten se peče i při relativně nízké zátěži. Zde by se delid jistě vyplatil a znamenal by zcela jiný počítač. Herní zátěž tedy není nijak tragická, po čase a dlouhém hraní se ale roztočí všechny ventilátory a je to hukot. Bez sluchátek se do hraní ani nepouštějte.
Teplota GPU


Teplota okolí byla jen kolem 22 °C a okolí tedy nemělo na výsledek tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 47 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 69 °C při dlouhém hraní. Hra nebyla nijak extrémně náročná na CPU, to pracovalo s teplotou kolem 70 °C. Tohle je scénář velké většiny her, málokterá vytíží dvacet vláken nějak výrazně více, než vidíme na obrázku.
Teplota CPU

V klidu byla teplota procesorových jader 35–40 °C. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU na 89 °C. Ono se tomu nelze divit, Core i9-10900K je také druhý nejvýkonnější procesor, který jsme kdy v herním notebooku testovali. On opravdu nebyl vyroben pro notebook, ale pro highend desktop s highend chladičem. I tak je tento výsledek celkem dobrý, s tím chladícím „tintítkem“, které v notebooku je. Vzhledem k vysokým teplotám je jasné, že výkon je omezován a občas CPU throttluje.
Baterie a výdrž


Notebook je vybaven 97Wh (6700 mAh) osmi-článkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 3 kg a nabízí výkon 780 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 4 hodiny a 20 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 1080p. Počítač vydržel něco kolem 4 hodiny a 50 minut. Při plném hraní Cyberpunk 2077, vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 35 minut. Výkon GPU i CPU je ale v tomto režimu hodně omezen. Ve 4K hrát hru nešlo vůbec, musel jsem stáhnout na rozlišení 1080p a také snížit detaily.
Spotřeba

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 30 W. To je na podobný notebook hodně slušná spotřeba. V zátěži je to pak různé dle zátěže CPU nebo GPU. Celkové TDP počítače je kolem 280 W. Tuto hranici počítač nikdy nepřeleze, omezí se GPU nebo CPU. V aplikaci Control Center jde TDP navýšit na 330 W, na výkon to nemělo vliv.