Nová MSI RTX 2060 Ventus s 12 GB GDDR6: Lepší než RTX 3050 | Kapitola 3
Seznam kapitol
O čtvrtinu vyšší výkon než RTX 3050, 4 GB paměti navíc, vyšší výkon než původní 6GB verze a do konce týdne akční cena devět tisíc – to momentálně nabízí 12GB RTX 2060 Ventus OC od MSI. Snad až na spotřebu je ve všech ohledech atraktivnější volbou než nejlevnější GeForce z poslední generace.
Testovací sestava
Testujeme na sestavě osazené procesorem Intel Core i9-10900K. Procesor má takt pro všechna jádra nastavený napevno na 4,9 GHz, a protože má s jeho chlazením při tomto nastavení co dělat i špičková Noctua NH-D15, je mírně podvoltovaný.
Procesor je osazený v základní desce MSI MAG Z490 Tomahawk.
Operační paměti a pevný disk
Procesor doplňují čtyři 8GB paměťové moduly HyperX Predator HX442C19PB3K2/16 taktované na 4000 MHz@CL19.
A na stejné fotce si ještě můžete všimnout, že jako systémový disk slouží rychlý 1TB Kingston KC2000M8 pro M.2 s podporou NVMe.
Jako datový disk pro další nenasytné hry slouží Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 s kapacitou 2 TB, který na PCIe 4.0 nabízí přenosové rychlosti až 7300 MB/s pro čtení a 7000 MB/s pro zápis a vysokou životnost 2,0 PBW.
Karty jsou testované s deaktivovanou podporou pro resizable BAR. Většina karet je otestována na ovladačích aktuálních v době jejich recenze.
Zdroj
Aby mělo napájení dostatečnou rezervu pro přetaktovaný procesor pohromadě s nejvýkonnějšími grafickými kartami, využíváme zdroj be quiet! Power Zone. Stačil by i méně výkonný, 1000W zdroj ale má výhodu v tom, že ani při vyšší zátěži neběží naplno a je docela tichý, takže nepřehluší ani tiché grafické karty.
Skříň
Komponenty jsou osazené ve skříni Arc XL od Fractal Design ve formátu big tower. Kromě spousty prostoru i na nejdelší karty a dostatku pozic pro karty i na 4-way SLI. A hlavně, díky konstrukci bočnice bez otravných západek se velmi snadno zavírá, což se při testování grafikých karet vážně hodí.
Systémové chlazení
Protože výrobce se skříní dodává pouze tři ventilátory, systémové chlazení jsem doplnil čtveřicí 135mm ventilátorů Zalman. Ve skříni je tedy celkem sedm ventilátorů. A na co tolik? Aby i při nízkých otáčkách zajistily dostatečné proudění vzduchu, které stačí na uchlazení nejvýkonnějších karet.
Pro regulaci otáček systémových ventilátorů i ventilátorů chladiče procesoru a monitoring teplot vzduchu u vstupních ventilátorů slouží další produkt od Zalman regulační panel ZM-MFC3. Otáčky systémových ventilátorů jsou v závislosti na umístění (a hlučnosti) nastavené na 720 a 780 ot./min. Při nich sice nejsou neslyšné, ale jsou poměrně tiché a podstatně tišší než drtívá většina grafických karet v zátěži. Umožňují tak během testování bezpečně rozlišit po sluchu chladič grafické karty od ostatních komponent a sledovat její chování při běžné zátěži.
Asus PB287Q
Pro testy využíváme herní monitor Asus PB287Q zapojený přes DisplayPort.