Nvidia GeForce GTX 590 – test vyzyvatele Radeonu HD 6990 | Kapitola 5
Seznam kapitol
Na začátku tohoto měsíce uvedlo AMD svou vlajkovou loď mezi grafikami - Radeon HD 6990. Výkon této karty je velmi vysoký, stejně jako rozměry, hlučnost a spotřeba. Na uvedení rivala z konkurenční stáje jsme si museli několik týdnů počkat. Až do dnešního dne. GeForce GTX 590 je bezkonkurenčně nejtišší duální kartou v historii.
Po kompletní demontáži chlazení karty spatříme vlastní PCB. S původní GeForce GTX 295 má karta hodně společného. PCB a rozložení součástek je hodně podobné. Rozdíl je samozřejmě v čipech, počtu paměťových modulů a také napájení. Starší karta také potřebovala samostatné NV I/O čipy. Jinak je zřejmé, že Nvidia jen recyklovala původní PCB a jen ho upravila pro potřeby jader GF110. Původní PCB si prohlédněte zde.
Pro zájemce o detailnější pohled na PCB karty, jsem připravil obrázky ve vysokém rozlišení. Klikněte pro zvětšení. PCB muselo být extra náročné na výrobu – je dvanáctivrstvé. U mnohavrstvých PCB je možné jednotlivé spoje lépe rozložit, včetně napájecích. Jen pro zajímavost, ty nejluxusnější a nejnabušenější základní desky se dělají maximálně na PCB s osmi vrstvami. Tato karta jich má ještě o polovinu více. Jen plošný spoj přijde na třetinu ceny celé karty.
Abychom měli obraz o duálních kartách kompletní, srovnejme si ještě PCB GeForce GTX 590 s plošným spojem Radeonu HD 6990. Obě karty toho mají hodně společného. Obě jádra jsou co nejdál od sebe a druhé vždy zasahuje do napájecího konektoru. Pro extrémní taktování jsou obě karty pasé, právě kvůli nemožnosti osazení komínu na druhé jádro. PCI-E přepínač je umístěn u obou v levé polovině a paměti jsou kolem jader na obou stranách PCB. Také napájecí kaskáda GPU je podobně řešená. Radeon napájí každé jádro čtyřmi fázemi, GeForce má pro každé GPU fází pět. Kontroléry má Radeon umístěny vzadu, GeForce na přední straně PCB. Radeon HD 6990 se chlubí možností dodat až 432 W do obou jader, tedy asi 360A při 1,2 V (45 A jeden mosfet). Napájení GeForce GTX 590 je na tom podobně. DrMOS čipy dokáží zpracovat až 350 A a při napětí 1,2 V, což dělá maximum 420 W. Zde jsou na tom obě karty podobně.
Osazené čipy a detaily
Osazená jádra GF110 jsou zde k vidění v první revizi A1. Text na jádru GF110-351-A1 říká vše (GeForce GTX 580 má označení GF110-375-A1). Zajímavá je také informace o datu výroby čipu, tento konkrétní sjel z výrobní linky na začátku prosince 2010. Jádra se tedy vyrábějí a pro tyto karty vybírají zhruba tři měsíce. Kolik za tu dobu stihla Nvidia vyrobit karet je otázka, na kterou brzy zjistíme odpověď dle dostupnosti karet.
Aby mohla obě jádra pracovat v režimu SLI, potřebují něčím spojit. Tento úkol už řadu let zastává tradičné nForce 200 můstek. Jde o jednoduchý PCI-E přepínač s jedním Uplink a dvěma Downlink porty. Ten přepíná mezi dvěma jádry a posílá data do PCI-Express portu desky.
Další fotografie zobrazuje osazené paměťové čipy. Karta využívá Samsung K4G10325FE-HC04, kompletní datasheet najdete zde. Specifikace pamětí hovoří jasně, moduly mají udanou maximální frekvenci 1250 MHz (5000 MHz). Dle specifikací by se dalo očekávat vysoké přetaktování, zde záleží na nastaveném napětí výrobcem karty.
Obvod napájející ventilátor karty; výrobek společnosti Anpec s možností plynule regulovat napětí 12 V a proud až do 3 A
Napájení pamětí prvního GPU (dva mosfety Renesas)
Napájení pamětí druhého GPU (dva mosfety Renesas) a konektor ventilátoru
Pětice napájecích fází (DrMOS čipy od Infineon) prvního GPU
Druhá pětice napájecích fází DrMOS od Infineon
Napájecí obvody pro GPU mají kondenzátory umístěné na zadní straně PCB
DrMOS mosfet od společnosti Infineon
Celá karta má několik napájecích obvodů. Dva dvoufázové pro paměti a dva pětifázové pro každé GPU. Celkově tedy kartu napájí čtrnáct napájecích fází. Jde o kvalitní řešení, jež se kvalitou dosti přibližuje konkurenčnímu návrhu napájení z čipů Volterra. Ale co si budeme nalhávat, Volterra stojí téměř dvakrát tolik a přeci jen ustojí dlouhodobější namáhání nad nominální hodnotu proudu. GeForce tuto nevýhodu kompenzuje další napájecí fází, takže by obě řešení měla být schopná snést opravdu velmi vysoké proudy, což se od duálních karet dá čekat.
Hlavní kontrolér je osazen Chil CHL 8266. Jde o šestifázový ovladač. Jelikož tento kontrolér je k vidění na spoustě základních desek a grafických kartách, je možné jej ovládat softwarově skrze I2C sběrnici. Grafické karty jím vybavené se dají manuálně ovládat, stejně jako GeForce GTX 580. U těchto karet se ale napětí mění skrze BIOS nikoliv ovládáním tohoto čipu přímo přes I2C sběrnici.
O nové OCP ochraně karty jsme už hovořili u recenzí GeForce GTX 570 / 580 a dnes se jí budeme věnovat dále v kapitole o přetaktování a spotřebě. Na této fotografii vidíte ony dva „šváby“, které monitorují odběr karty a regulují spotřebu, výkon a také hlučnost karty. U GeForce GTX 590 ale nastavil výrobce mezní hodnoty hodně agresivně, ostatně ještě si o tom pohovoříme.
Poslední obrázek ukazuje dvoupinový konektor osvětlení loga GeForce na boku karty. Ano, zřejmě jsem dosud zapomněl říci, že logo na boku karty svítí a sem se připojuje. Tak teď už to víte a musím říci, že je to celkem pěkné.
GeForce GTX 590 v systému
Utilita GPUz nám neposkytne žádná data, pro detailní informaci o kartě se musíme obrátit na Nvidia Inspector. Frekvence jsou 612 MHz pro jádro a 3420 MHz pro paměti. Frekvence má Asus tradičně o kousíček vyšší, než jsou referenční takty, ty jsou 607 MHz pro jádra GPU. Karta má aktivních plných 512 CUDA procesorů pro obě jádra, celkový počet je tedy 1024 procesorů. Paměťová sběrnice byla také ponechána na dvakrát 384 bitů. To znamená maximální kapacitu pamětí 3072 MB.
Další obrázky pak ukazují všechny čtyři profily karty. Ve 2D prostředí je jedno jádro zcela vypnuté a druhé pracuje pouze na 51 MHz, paměti na 324 MHz. Druhý režim je určen pro přehrávání videa a podobně, jádro pracuje na frekvenci 405 MHz a paměti stále na 324 MHz. Nižší takt 3D režimu (CUDA operace, nenáročné hry) je nastaven na 554 MHz pro GPU a 1603 MHz (3206 MHz) pro paměti. Nejvyšší profil pro plný 3D výkon je pak jasný, 612 MHz pro GPU a 1710 MHz (3420 MHz) pro paměti.