nVidia GeForce GTX 670 – malá karta s ohromným výkonem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek nVidia GeForce GTX 670 – malá karta s ohromným výkonem

nVidia GeForce GTX 670 – malá karta s ohromným výkonem | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 5. 2012 07:00 95

Seznam kapitol

1. Drtič Radeonů HD 7900 2. Nové featury 3. GPU Boost a Power Target v praxi 4. Představení 5. Detaily karty 6. Pohled do nitra karty 7. Porovnání karet a specifikace 8. Testovací sestava 9. Testovací hry a metodika 1/2 10. Testovací metodika 2/2
11. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge 12. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 13. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 14. STALKER CoP, World In Conflict, Unigine, Vantage, 3D11 15. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2, Witcher 2) .. 16. Shrnutí výkonu, ceny 17. Spotřeba a teploty 18. Přetaktování 19. Závěr

Dnes se podíváme na opravdu hodně zajímavou kartu. Plošný spoj velikosti low-endových GeForce GTS 440 totiž překonává nejen Radeon HD 7950, ale výkonem se může měřit i s Radeonem HD 7970! Ano, nestřílíme si z vás, miniaturní GeForce GTX 670 nabízí jen o pár procent nižší výkon než nejvýkonnější GeForce GTX 680.

Reklama
nVidia GeForce GTX 670 – malá karta s ohromným výkonem
i Zdroj: PCTuning.cz

nVidia GeForce GTX 670 – malá karta s ohromným výkonem
i Zdroj: PCTuning.cz

alt

GeForce GTX 670

Karta GeForce GTX 670 není na první pohled podobná žádné jiné kartě v historii GeForce. Pouze vám, jež sledujete grafiky opravdu důkladně, připomene zadní strana jeden produkt. Tímto je karta GeForce GTX 560 SE od Zotac. Ta vypadá velice podobně, včetně krátkého PCB a přesahujícího chladiče. Osobně si myslím, že s touto referenční kartou se moc nesetkáme. Většina výrobců přinese na trh své vlastní verze s vlastním PCB a chladičem. Už jen aby obhájili vysokou cenu, krapet lepší a větší kartou.

alt

O napájení karty se starají dva konektory - 6pin a 6pin. Minimální požadavek na zdroj je 500 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne maximálně o +/- 180W na základním nastavení (naše celá sestava max 310W). Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj.

alt

Kartu lze samozřejmě spárovat s dalšími. Můžete si dokoupit třeba i další trojici GeForce GTX 670 a spojit je do 4-Way SLI kombinace, ovšem nezapomeňte koupit i další zdroj a patřičnou desku. Zde je také nutné dbát na dobré větrání skříně a hodně výkonný procesor aby karty nelimitoval svým výkonem.

alt

Průměr ventilátoru je 7 cm, zvukový projev je i při vysokých otáčkách stále příjemný. Karta je tichá v klidu i zátěži. Při dlouhém hraní jsem ale slyšel mírné cvakání ventilátoru. V počítačové skříni ale o kartě nebudete vědět.

alt

Podivný černý obdélník na zadní straně karty skrývá ventilátor. Poté co odšroubujete šroubky jej lze vyndat. Zmíněná karta Zotac kryt neměla a ventilátor nasával vzduch i zezadu.

alt

Výstupy jsou na kartě čtyři. Obrázek ukazuje 2x DVI, HDMI a DisplayPort. Pokud by uživatel nechtěl využít HDMI, v krabici je přibalená redukce na DVI. Jinak je samozřejmé, že tato karta umožňuje připojení až čtyř monitorů zároveň.

Chlazení karty

alt

alt

Prvním krokem v demontáži chladiče z karty je odšroubování několika šroubků na zadní straně karty. Kromě nich musíte povolit čtveřici šroubků na vzpěře pro jádro GPU. Po pár minutách máte hotovo a naskytne se vám pohled na samotné PCB - jako na druhém obrázku.

alt

Hliníkový pasiv nad mosfety drží jen plastové kolíčky

alt

Chladič tvoří pouze plastový kryt a malý blok se žebry

alt

Ventilátor lze snadno demontovat také

alt

Karta a kompletní chlazení bez plastového krytu

alt

Chladící blok je zcela jednoduché konstrukce. Malý kousek mědi sedí přímo na GPU a přenáší teplo letovaným spojem do druhé části bloku. Tam je teplo vyzářeno žebrovím a poté odvedeno proudem vzduchu z ventilátoru. Výkon chladiče je slabý a přesto stačí kartu uchladit tiše. Zde se otevírá prostor pro dobré chlazení třetích stran a výrobců grafik.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama