PCTuning Článek

NZXT Kraken G10 a Corsair H75: upgrade VGA na AIO vodníka

Sam Sadovski
Sam Sadovski
2. 6. 2015 12:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 1. Problém a jeho řešení 2. 2. Vybraný hardware pro chlazení, sestava 3. 3. Software, benchmarky 4. 4. Závěr, shrnutí, graf

Grafické karty v referenčním provedení či s levnějším řešením chladiče mohou být někdy pořádně otravné – v zátěži jsou hlučné a běží na vyšších teplotách. Ale dá se to řešit, a to nejen chladičem s větším pasivem. Ke kartě můžete upevnit třeba AiO vodní chlazení a to jsme vyzkoušeli pomocí a „adaptéru“ NZXT Kraken G10 a chladiče H75 od Corsairu.

Reklama
Reklama

Problém a jeho řešení

Dalo by se říci, že podnět k sepsání tohoto článku vznikl i když spontánně, avšak na základě dlouhodobých zkušeností. Každodenní rutina – přijdu domů a na odreagování si chci něco zahrát. Zapínám Middle Earth: Shadow of Mordor a co nevidět se v místnosti začíná, jako obvykle, ozývat strašný hluk. Tento „řev“ nezpůsobuje nic jiného, než má grafická karta EVGA GTX 660Ti SC+ 3 GB s jedním ventilátorem.

Po většinu doby, co tuto kartu vlastním, jsem si její hlučnosti nevšímal. Buď jsem měl na hlavě nasazená uzavřená sluchátka a v nich puštěnou hudbu, či jsem si hudbu pouštěl nahlas z 5.1 reproduktorů. Vzhledem k tomu, že se ventilátor této karty dokázal v zátěži dostávat i na 3800 ot./min, musel jsem vyvolat „protihluk“ abych řev jednoho jediného ventilátoru GPU nějak potlačil.

Po dellší době vás z takového „protihluku“ puštěného do obou uší začne bolet hlava. Proto jsem se rozhodl s grafickou kartou něco dělat. Při řešení hlučnosti grafické karty se nabízí hned několik možností.

Chladiče grafických karet

Švýcarský výrobce Arctic Cooling se specializuje především na ventilátory, chlazení a teplovodivé pasty. Je jedním z mála výrobců na trhu, kteří poskytují samostatné aftermarket chladiče pro grafické karty, které by se svým výkonem mohou rovnat chladičům karet v nereferenčním provedení, ba být i lepší. V případě, že se rozhodnete pro chladič právě této značky, budete si mít z čeho vybrat. Arctic Cooling má v této kategorii bohaté zastoupení a naleznete zde chladiče jak s jedním ventilátorem, menším množstvím heatfinů a heatpipes, tak i opravdu velké jednotky aktivního chlazení, svým vzhledem připomínajicí chlazení Windforce od Gigabyte – třeba Arctic Accelero XtremePlus II.

Nutno podotknout, že výrobce Arctic Cooling se snaží zajistit kompatibilitu chladičů s drtivou většinou grafických karet na trhu a průběžně své seznamy podporovaných karet aktualizuje.

Klepněte pro zvětšení
Klepněte pro zvětšení

Klepněte pro zvětšení
Klepněte pro zvětšení

Vlastní vodní chlazení celého systému

Řešení pro opravdové nadšence. Než se do něčeho takového pustíte, je dobré si tento druh chlazení prostudovat od A až do Z. Mezitím průběžně nezapomenout na šetření peněz – nejedná se o levnou záležitost. Vodní chlazení takového rozsahu učiní váš počítač prakticky neslyšitelným a i při vysoké zátěži udrží komponenty na nízkých telplotách.

Počítač z dílny známého moddera - Petera "L3p" Brandse. Klepněte pro zvětšení
Počítač z dílny známého moddera - Petera "L3p" Brandse. Klepněte pro zvětšení

Většinou se jedná o část celkové modifikace počítače, kdy dochází nejen k instalaci vodního chlazení na (což zahrnuje koupi trubic, pumpy, bloků pro procesor, grafickou (é) kartu (y), atd.), ale i změně šasi PC skříně, instalaci LED podsvícení, atd. Často se s takovými systémy setkáte spíše na předváděcích akcích a soutěžích, nežli v doupatech běžných hráčů.

Počítač z dílny známého moddera - Petera "L3p" Brandse. Klepněte pro zvětšení
Počítač z dílny známého moddera - Petera "L3p" Brandse. Klepněte pro zvětšení

Pokud se pro něco takového rozhodnete, doporučoval bych nešetřit a sáhnout po kvalitních částech – třeba blocích vodního chlazení značky EKWB. Šetření nějaké té koruny na těsněních a dalších podstatných částech oběhu vodního chlazení může znamenat únik kapaliny třeba i na povrch vaší základní desky a ve výsledku způsobit větší škodu, než užitek.

Grafické karty již dodávané s vodním chlazením

I v tomto případě bych doporučil myslet na finanční stránku. Kombinaci vodního chlazení a grafické karty v jednom balení byste na trhu ve střední či nižší třídě těžko hledali. Většinou se spíše jedná o high-endové grafické karty, či vlajkové lodě jednotlivých výrobců.

Klepněte pro zvětšení
Klepněte pro zvětšení

Počítačová sestava kompletně ponořená v minerálním oleji.

Taktéž se jedná o poměrně drahou a netradiční záležitost. I zde se nezměříte na chlazení jedné části PC (pouze GPU či CPU, atd.), ale chladíte všechny komponenty jako celek ponořený v minerálním oleji. Takový způsob chlazení je zejména finančně náročný – minerální olej není zrovna nejlevnější a fakt, že si v drtivé většině případů budete muset vytvořit vlastní „akvárko“ pro PC snad také nemusím připomínat. I přes to, že je tato metoda využívána třeba pro chlazení serverů, v případě běžného uživatele jde spíše o určitý entusiasmus v oblasti úpravy a tuningu PC. Mimo serverovny se s takovými sestavami setkáte spíše opět pouze na předváděcích akcích, veletrzích, atd.

Řešení vlastní výroby

Zde není moc co dodat, zkrátka se o ztišení a chlazení GPU postaráte sami a budete doufat, že v nejlepším případě neztratíte záruku na svojí grafickou kartu. Z těchto dvou videí si udělejte obrázek sami.

 

Adaptér NZXT Kraken G10 a vodní chladič Corsair H75

Já jsem zvolil kombinaci NZXT Kraken G10 a vodního chladiče Corsair H75. Při výběru all-in-one vodníka jsem myslel i na budoucnost a zároveň jsem si vyčítal koupi grafické karty s jednodušším chladičem. Ano, dá se na tom nějaký ten peníz ušetřit, z mého pohledu to však nestálo za následný nekomfort daný chováním karty v zátěži. Vodní chladič Corsair H75 pak v budoucnu po koupi nové grafické karty (v budoucnu) následně použit na chlazení CPU.

Klepněte pro zvětšení
Klepněte pro zvětšení

Adaptér NZXT Kraken G10 jsem zvolil proto, že má společnost NZXT jeden z nejlepších přístupů k ostatním značkám na trhu a ostatní výrobci by si z této firmy měli brát příklad. Jak je z kombinace patrné, adaptér NZXT Kraken G10 umožňuje montáž bloku vodního chlazení klasického chladiče na čip GPU. Výrobce NZXT mohl tento adaptér navrhnout tak, aby byl použitelný pouze s portfoliem vlastních vodních chladičů, namísto toho však zajistil kompatibilitu i s dalšími chladiči od tak říkajíc konkurence.

Klepněte pro zvětšení
Klepněte pro zvětšení

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning