Oculus Rift S: Do virtuální reality snadno a levněji
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Oculus Rift S: Do virtuální reality snadno a levněji

Oculus Rift S: Do virtuální reality snadno a levněji | Kapitola 6

Jan Schrenk

Jan Schrenk

21. 8. 2019 03:00 18

Seznam kapitol

1. Praotec Oculus Rift CV1 2. Ovladače a senzory aneb 6DOF zcela jinak 3. Mřížka, SDE, neboli Screen Door Effect 4. Skáčeme, jezdíme, létáme 5. Nevýhody a další detaily 6. Závěrečné zhodnocení a konkurence

První generace prostředků umožňujících přístup k virtuální realitě širokému publiku se pozvolna odebírá do důchodu a o své místo na výsluní se pere generace druhá. Jak se zadařilo týmu „otců zakladatelů“ z Oculusu s jejich novými brýlemi za čtrnáct tisíc? Přichází vám na mysl, zda ten nesmysl má konečně smysl?

Reklama

Závěrečné zhodnocení a konkurence

Rift S mě zaujal. Dokonce se nebojím říci, že jsem si ho do jisté míry zamiloval a že se mi s ním jen velmi těžce loučilo. Přesto ale ne tak těžce, abych si ho „za své“ okamžitě pořídil. Prvogenerační konkurence (Pimax 4K, HTC Vive, Oculus Rift) je ale překonána jednoznačně. Dokonce i dosavadní král (HTC Vive Pro) mi přijde prakticky v každém směru slabší. Jasně, HTC umí být Wireless, ale to je mi u stacionárních simulátorů úplně jedno a střílečky „hop sem hop tam“ mi nic neříkají ani s drátem, ani bez něj.

Pokud si navíc připočteme cenu, která startuje na nějakých 13 tisících, dostáváme z mého pohledu vyvážený mix, kterým skoro nemůžete udělat chybu. Samozřejmě ale jako vždy platí, že to chce mít solidní HW (pod GTX 1080 bych raději nechodil), který bude s Oculusem pracovat, jinak zážitek nebude zdaleka tak silný.

Důvody, proč jsem dosud nevytáhl zlatku z prkenice mají dvě jména: Pimax 5K Plus a Valve Index.

Pimax mě zaujal fantastickým FOV, ale bojím se o DPI. Také support ze strany Pimaxu je jednoduše hrozný a já v sobě s takovouto úrovní podpory dosud nenašel odvahu (byť jen) uvažovat o jeho nákupu přímo od výrobce. V ČR ji zatím žádný prodejce na jeho import také nenašel, tak možná Amazon, nebo jiný eshop zasílající z blízkého zahraničí.

Oculus Rift S: Do virtuální reality snadno a levněji
i Zdroj: PCTuning.cz

Valve přinese sice stále ještě kompromisní FOV a z mého pohledu naprosto zastaralé „základny“, ale zase pravděpodobně zdaleka nejčistější obraz, ze kterého už v podstatě vůbec není patrný Screen Door Effect.

No uvidíme. Tvůrcům Rift S ale tleskám a po opravdu hodně dlouhé době tasím hvězdičku :-).

Plusy:

  • Výborná cena
  • Solidní obraz
  • Dobrá optika
  • Absence externích senzorů
  • Ergonomie
  • Uživatelská přívětivost

Minusy:

  • Vysoká hmotnost
  • Mizerné odvětrávání
  • Nemožnost mechanicky nastavit vzdálenost očí
  • Slabší podání barev

Orientační cena: 14 000 korun s DPH

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama