OLED displeje: Opravdu to nejlepší pro vaše oči ?
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek OLED displeje: Opravdu to nejlepší pro vaše oči ?

OLED displeje: Opravdu to nejlepší pro vaše oči ? | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

21. 3. 2021 03:00 51

Seznam kapitol

1. Technologie OLED displejů 2. OLED vs LED LCD 3. Modré světlo škodí spánku 4. Výhody a nevýhody OLED 5. Asus představuje OLED notebooky

Už téměř deset let čekáme na větší rozšíření OLED displejů v počítačovém průmyslu. Skvělé barvy, kontrast, opravdová černá, rychlá odezva a méně škodlivého modrého světla. V televizorech nebo mobilních telefonech už se s nimi nějaký čas setkáváme. Nastala konečně doba si OLED pořídit kromě obýváku i pro hraní a práci?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Modré světlo škodí spánku

Kromě všech vylepšení obrazu, kontrastu a HDR nabídne OLED displej také úlevu vašim očím. Díky vyššímu kontrastu a lepšímu gamutu není potřeba tolik zvyšovat jas, to samo o sobě vašim očím prospívá, hlavně večer. Je tu ale i další aspekt, který jsem zmínil a jemuž se chci věnovat více v této kapitole.

Tak dramatické poškození, jak ukazuje tento obrázek modré světlo z běžných zdrojů nezpůsobí
i Zdroj: PCTuning.cz
Tak dramatické poškození, jak ukazuje tento obrázek modré světlo z běžných zdrojů nezpůsobí

Tím je samozřejmě modré světlo. Na téma tohoto fenoménu se už napsaly miliony článků a jistě každý z vás už o modrém světle slyšel. Modré světlo je část světla s krátkou vlnovou délkou, je součástí běžného bílého světla. Zdrojem tohoto světla jsou zejména monitory, displeje mobilů, většina umělého osvětlení. Člověk je běžně celý den vystaven modrému světlu a pokud není jeho intenzita vyšší než 80 lx, nepředstavuje pro oko problém. Naopak, modré světlo drží člověk v bdělém stavu.

Zajímavost: proběhla studie, kde dali řidičům v noci do auta zdroj modrého světla a zkoumali, zdali to udrží lépe jejich pozornost. Proti nim postavili skupinu řidičů, kteří před jízdou vypili kávu s kofeinem. Výsledek byl takový, že řidiči bez dopingu kofeinem, ale se zdrojem modrého světla udrželi pozornost stejně dobře jako ti, kteří dostali dávku kofeinu.

Situace pro lidské oko a organismus se obrací po setmění. Večer neboli před spaním se doporučuje modrému světlu zcela vyhnout. Většina výrobců mobilů ví, že do nic lidé nejčastěji koukají právě večer před spaním, většina z nich umí modrou složku světla téměř vypnout. Tyto mobily mají většinou OLED displeje, u klasického LCD to většinou dobře nelze.

Lidsky biorytmus je založen na tom, že přes den se pracuje a je nutné být vzhůru, to zaručují složky světla s nízkou vlnovou délkou. Po setmění, kdy se organismus chystá k odpočinku začne tělo produkovat spánkový hormon melatonin. Modré světlo ale může produkci tohoto hormonu omezit nebo zcela zastavit. Jednoduše řečeno, pokud budete i v této fázi dne absorbovat tolik modrého světla jako ve dne, tělo si myslí, že je den. Doporučení, kterých jsou na webu tisíce, že nějaký čas před spánkem (90 minut) by se nemělo koukat do zařízení emitujících modré světlo (TV, monitory, mobily) jsou jistě správná.

Modré světlo a jeho vliv na spánek a i další den se nedoporučuje podceňovat
i Zdroj: PCTuning.cz
Modré světlo a jeho vliv na spánek a i další den se nedoporučuje podceňovat

Zařízení s OLED tento problém z části řeší. Už ze své podstaty OLED obrazovky vyzařují až o 50 % méně modrého světla, ovšem bez dopadu na věrné podání barev. Sledováním OLED TV, mobilu nebo notebooku před spaním sice nevyloučíte modré světlo zcela, ale zcela jistě podstatnou měrou proti všem vyjmenovaným zařízením s klasickým LCD displejem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama