PCTuning Článek

Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?

z-obermaier
Z. Obermaier
19. 9. 2013 01:00 70 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pájet nebo nepájet? 2. Proč je 22nm čip tak žhavý? 3. Operace Haswell – příprava 4. Demontáž chladiče, výměna pasty 5. Testovací sestava a taktování CPU
6. Rozdíl teplot, statistika uživatelů 7. Naměřené teploty, výsledky 8. Srovnání přetaktování PŘED a PO 9. Závěr – má to smysl?

Éra 22nm procesorů Intelu přinesla jeden velký neduh – přehřívání čipů a špatný přenos tepla do chladičů. Už od Ivy Bridge slýcháme, že výměna pasty mezi jádrem a rozvaděčem tepla může pomoci vylepšit vlastnosti procesorů. My jsem pro vás jeden Haswell (4770K) rozebrali a vyzkoušeli hned několik past. Výsledek je celkem zajímavý!

Reklama
Reklama

Statistika na webu Overclock.net

V úvodu jsem naznačil, že nevěřím mnoha testům na webu, které se teplotou čipů Ivy Bridge nebo Haswellu po výměně pasty zabývají. Velká většina z nich je zmanipulovaná, nafouknutá a v zájmu senzace i řádně přikrášlená. Seriózně se této problematice věnovalo jen několik magazínů a uživatelů fór o taktování. Z jejich měření vyplývá, že rozdíl sice naměřili, byl ale malý. Jak už jsme řekli, pasta se podílí na vysokých teplotách čipů maximálně ze čtvrtiny, možná i méně.

Ovšem nepopírám rezolutně, že se nenajdou čipy,se kterými si po výměně pasty zlepšíte teploty o desítky stupňů, bude to ale výjimka. Záleží totiž hodně na samotném čipu, rovnosti IHS a jeho přilepení k základně procesoru. Existují procesory s hodně špatně usazeným IHS a majitelé těchto čipů pak mohou zaznamenat přímo magické změny teplot.

V této kapitole bych rád ukázal jednu statistiku, spíše úsměvnou než plnou nezvratných faktů. Jak vám totiž ukáži v našem reálném měření, rozdíl teplot je na různých napětích různý. Chci tím říci, že pokud máme čistě hypotetický čip, který po výměně pasty vykazuje při napětí 1, 0V pokles teplot 5 stupňů, při napětí 1,30V může být rozdíl třeba i 15 stupňů. Ano, tak to je.

Ve statistice, kterou vám nabízím v této kapitole jedou všechny čipy na „krev“, často i blízko hladiny 5 GHz, tedy v extrémech. A právě v těchto situacích majitelé změřili teploty před a po výměně. Poklesy mohou být tedy velké, ovšem nevěřím, že takto velké. I přesto, že většina majitelů s nejvyšším poklesem teplot použila místo pasty tekutý kov – ten jak víme, má až čtyřikrát vyšší tepelnou vodivost než nejlepší pasty. Fórum OC.net z nějž čerpám je plné chlubílku a podvodníčků, je to takový folklór tohoto velkého boardu. Tedy k samotné statistice, podívejte se na obrázek nahoře.

Graf vychází zhruba ze 170 měření různých uživatelů Ivy Bridge a Haswellu. Jak vidíte, někteří uživatelé uvedli, že pokles teploty byl i 35-40 stupňů, což je naprostý nesmysl. Možná čip nejprve testovali na vzduchu a pak použili vodu a už to neuvedli. Tato statistika je kvůli tomu k ničemu. Průměr ze všech výsledků je zde 20 stupňů. I to je hodně nadsazené číslo. Střízlivé a důvěryhodné testy hovoří o poklesu teplot někde kolem 5-10 stupňů. To je číslo, jež jsem očekával od tohoto pokusu i já, a jak uvidíte v praxi, záleží na mnoho faktorech. Na použité pastě, a dalších věcech o kterých pohovoříme dále v článku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning