Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?

Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř? | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 9. 2013 03:00 70

Seznam kapitol

1. Pájet nebo nepájet? 2. Proč je 22nm čip tak žhavý? 3. Operace Haswell – příprava 4. Demontáž chladiče, výměna pasty 5. Testovací sestava a taktování CPU
6. Rozdíl teplot, statistika uživatelů 7. Naměřené teploty, výsledky 8. Srovnání přetaktování PŘED a PO 9. Závěr – má to smysl?

Éra 22nm procesorů Intelu přinesla jeden velký neduh – přehřívání čipů a špatný přenos tepla do chladičů. Už od Ivy Bridge slýcháme, že výměna pasty mezi jádrem a rozvaděčem tepla může pomoci vylepšit vlastnosti procesorů. My jsem pro vás jeden Haswell (4770K) rozebrali a vyzkoušeli hned několik past. Výsledek je celkem zajímavý!

Reklama
Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěr článku je zřejmý, nejprve musíme říci, že náš procesor se od jiných může lišit, nepředpokládám, že ale nějak významně. Naše závěry platí pro náš konkrétní kus, nedá se zcela paušalizovat. Jistý obraz o možnostech nám ale ukáže zcela bezpečně. Odpověď na první otázku, zdali má výměna pasty vliv na teploty, je jasná: Ano, má.

Výměnou pasty za velice solidní kousek od Noctua, klesly teploty při maximálním taktování a napětí o téměř 15 procent. Jak vidíte, není to více, vliv pasty na teplotu 22nm čipů tedy není nijak výrazný, ovšem není ani zanedbatelný. Zkrátka a dobře, výměnou pasty teploty klesnou, o kolik už je otázka pasty a vlastností čipu. V našem případě to bylo mezi 5-12 stupni dle napětí a teploty procesoru. Pokud bychom místo pasty použili tekutý kov, jistě by došlo ještě k dalšímu poklesu o několik stupňů, možná i o významný kus. Možná to ještě v budoucnu zkusím.

Teploty jsou tedy nižší, a co taktování? To se zlepšilo také, z původní maximální frekvence 4,4 GHz jsem se dostal až na hranici 4,6 GHz s teplotou atakující 80 stupňů. Osobně bych se tedy raději držel někde kolem 4,5 GHz a teplotou výrazněji pod 80ti stupni. Shrnutí je tedy následující: Z původních 4,4 GHz a teploty 76 stupňů jsem se posunul na 4,6 GHz s teplotou 77 stupňů. Získal jsem tedy 200 MHz navíc, což je nárůst frekvence a výkonu asi 5 procent. To je finální verdikt našeho dnešního pokusu: 200 MHz navíc při zachování stejné teploty v zátěži. Je jen na vás, zdali je to málo nebo hodně.

Doporučení – nedělejte to!

Stojí výměna pasty za 200 MHz navíc, což představuje nárůst výkonu 5 procent? Dle mého názoru ne. Přijdete kompletně o záruku procesoru, můžete jej také nenávratně zničit neodbornou manipulací, nebo nanést novou pastu špatně a časem ho upéci. Zkrátka a dobře, raději to nezkoušejte. Benefit z této operace je malý a vy můžete přijít o celý čip v ceně kolem 7000 Kč s DPH. Pokud jste nadšenec, a chcete za každou cenu vylepšit vlastnosti vašeho procesoru, tak se do této akce klidně pusťte. Berete ale veškerou zodpovědnost na sebe, případně si prostě koupíte procesor nový a ten zničený vyhodíte.

Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?
i Zdroj: PCTuning.cz

Operace Haswell – má smysl vyměnit pastu uvnitř?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ohromný dík patří společnosti Asus, která měla odvahu nám jako jediná půjčit vlastní čip do „Operace Haswell“.  Zasloužíte si naši poklonu!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama