Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee

Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee | Kapitola 6

Jan Preclík

Jan Preclík

12. 3. 2020 03:00 5

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Výhody a nevýhody mechanických klávesnic 3. Unboxing YKB 3500 Katana 4. Unboxing YKB3400 Panzer 5. Parametry obou klávesnic
6. Herní znamená podsvícená! 7. Software a Katana 8. Software a Panzer 9. Praktický test 10. Závěr

Výrobce levných herních periferií do své nabídky koncem loňského roku zařadil dvojici herních mechanických klávesnic, jejichž cena je natolik příznivá, že si je mohou dovolit i ti, kterým je líto vysolit spoustu peněz za stovku tlačítek na destičce. Obě klávesnice jsme si tedy osahali a navzájem porovnali. A oba kousky stojí za pozornost.

Reklama

Na začátku této kapitoly bych se ještě rád vrátil k odlišnému typu podsvícení. Levnější model je podsvícen Full RNBW, zatímco dražší full RGB. V případě full RNBW (Rainbow) má každá klávesa pevně stanovenou barvu svitu, přičemž celková mozaika klávesnice poskládá duhovou barvu. U této klávesnice není možné měnit podsvícení kláves zvlášť nebo zvolit jednu barvu pro všechny klávesy.

Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee
i Zdroj: PCTuning.cz

Katana tedy svítí pevně nastavenými duhovými barvami dle vkusu výrobce. Pomocí klávesové zkratky FN a scroll lock lze na klávesnici měnit 14 různých druhů efektů. Na ovládací prvky podsvícení se mohou změnit i šipky přidržením FN. Šipkami nahoru a dolů se ovládá jas podsvícení, šipkami vlevo a vpravo rychlost efektů. Zcela vypnout podsvícení je možné pouze v aplikaci.

Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee
i Zdroj: PCTuning.cz

Přesto, že Katana neumožňuje ovládat barvy jednotlivých kláves zvlášť a duhové podsvícení nemusí působit dostatečně chlapsky, v kombinaci s některými efekty mě docela baví. Jediné, co bych mu vytknul, je hůře podsvícený CAPS LOCK.

Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee
i Zdroj: PCTuning.cz

Kromě decentních typů podsvícení jako klasický statický, breathing nabízí i celkem efektní, které se aktivují nebo naopak deaktivují při úderu do klávesy (buď rozsvítí klávesu, zhasne klávesu nebo udělá při stisku efekt). No a z těch úletových, až epileptických bych zmínil Scanner (vzpomínáte na Kita z Knight Ridera?), Snake (had, který jede od ESC po řádcích do pravého dolního rohu) a psychadelický Starlight režim, kdy se klávesy rozsvěcují náhodně. Na tak levnou klávesnici poměrně slušná zásoba efektů.

Model Panzer je na tom, co se podsvícení týká, podstatně lépe. Samozřejmě musí být, přeci jen jde o prémiovou klávesnici, dá se říci vlajkovou mechaniku firmy Yenkee. Bez softwaru si můžete pomocí funkčních zkratek zvolit ze čtrnácti různých druhů více či méně šílených světelných efektů kláves. Podsvícení rámu se ovládá kombinací zvlášť kombinací kláves FN a PGDN. K ovládání podsvícení slouží většina kláves mezi klasickou a numerickou částí. Ovládacích prvků je tu poměrně dost, ale zvyknout se na to dá. Doporučuji neházet manuál hned do kamen, ale pořádně ho před zničením pročíst. I když na webu výrobce se válí jeho digitální verze.

Panzer a Katana – dvě herní mechaniky od Yenkee
i Zdroj: PCTuning.cz

Dražší model obsahuje místo LEDek znázorňující stavy LOCK kláves v pravém horním rohu sadu čtyř funkčních kláves na ovládání zvuku a aktivaci kalkulačky. Ty mohou dobře posloužit jako náhrada funkčních klávesy k aktivaci maker nebo klávesových zkratek (stejně jako všechny ostatní, ale tyto se vyloženě nabízí). Právě proto má klávesnice prostor pro další účelnou LED featurku. Při aktivaci LOCK klávesy zůstane svítit jasnou bílou (například Caps lock, Scroll lock).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama