pentium-dual-core-e2180-nejlepsi-volba-pro-setrilky
Článek Pentium Dual-Core E2180 - nejlepší volba pro šetřílky?

Pentium Dual-Core E2180 - nejlepší volba pro šetřílky?

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

8. 11. 2007 01:00 61

Seznam kapitol

1. Přetaktování má význam i logiku 2. Zásady přetaktování "na úsporu" 3. Pro začátečníky - základy přetaktování 4. Pro začátečníky - nastavení časování pamětí
5. Pro začátečníky - průvodce nastavením BIOSu 6. Čtení pro experty - NB /FSB Strap 7. Přetaktování "low-endu" - výsledky 8. Doplněno - přetaktování a napětí procesoru

Doplněná cást popisující VID, EIST a C1E. Kamaráde, jen ty mi můžeš pomoci. Dlouho jsem šetřil peníze na novou sestavu a když jsem viděl testy GeForce 8800GT, rozhodl jsem se, že si tu do své sestavy pořídím právě tuto grafickou kartu. Problém je v tom, že původní ceny těchto nedostatkových karet stále rostou, a já budu muset někde ušetřit. Vše jsem už zvážil a vypadá to, že ušetřit budu muset hlavně na procesoru, který budu muset přetaktovat...

Reklama
Reklama

Mnozí si říkají, že procesory jsou dnes už tak levné, že se už dávno nejsou tou klíčovou položkou, která rozhoduje o výsledné ceně počítače - dnes se jí spíše staly grafické karty. Pokud požadujete maximální výkon, musíte si připravit patřičný obnos a ušetřit musíte na jiných komponentech. To se ale snadno řekne - proberte ceny disků, paměti (bez 2GB DDR2 se nikam nedostanete) a základních desek a zjistíte, že prakticky jedinou položkou, kde se dnes dá ušetřit, je koupit nějaký ultralevný procesor a přetaktovat jej. Pokud se to povede, můžete na grafickou kartu "věnovat" 2 až 4 000 Kč více, než v situaci, kdy se procesor o tomto výkonu (požadavek byl: takt "kolem 2.7 až 2.9GHz") přímo koupíte.

A přesně do této situace se dostal můj kamarád. Pořizuje nový počítač ale má na něj omezený rozpočet. Jeho původní nákupní košík (zde je jen část týkající se dílů, které mají vliv na výkon) vypadal takto (ceny jsou včetně DPH a jejich absolutní hodnoty nejsou zcela důležité - jinde jsou mírně jiné):

Pentium Dual-Core E2180 - nejlepší volba pro šetřílky?

Zkuste projít ceníky a zjistíte, že na ceně základní desky paměti nebo disku několik potřebných tisíc neušetříte. Zbývají poslední dvě položky, jejichž součet je cca 8200Kč. Kamarád si ale přeje GeForce 8800GT:

Pentium Dual-Core E2180 - nejlepší volba pro šetřílky?

A pokud od ceny původní grafické karty a procesoru odečteme zůstane nám na procesor necelých 2500Kč. K této ceně se blíží tyto dva dvoujádrové procesory:

Pentium Dual-Core E2180 - nejlepší volba pro šetřílky?

Pokud některý z nich vyhoví, může si kamarád pořídit místo Radeona X1950Pro (512MB GDDR3) pořídit GeForce 8800GT (stranou ponechme to, že tyto karty jsou dnes prakticky nedostupné). Jak uvedíme dále, celý úkol není rozhodně "Mission Impossible".

Shrnutí prologu

Omlouvám se možná zbytečně dramatický úvod, který jistě povede k (také nepochybně zbytečným) diskuzím, který shop je levnější a které produkty jsou výhodné a které ne. To nic ale nemění na faktu, že jsem jen chtěl ukázat, že přetaktování má dnes stále smysl a svůj význam - a to především tam, kde mají hluboko do kapsy a nemají základní desky za 6000Kč, vodní chlazení ani špičkové paměti. A dnešní článek je jen zamýšlením nad možnostmi dnešních levných procesorů na velmi levných sestavách.

Aby bylo jasno: nikoho k ničemu tímto článkem nenutíme ani nenabádáme - by naopak, důrazně Vás varujeme před neodbornými experimenty s hardwarem (přetaktování je vždy více nebo méně riskantním procesem s nejistým výsledkem). Nezapomínejte, že zodpovědnost leží jen a pouze na vašich bedrech - neručíme za jakékoliv škody způsobené nastavením komponent mimo výrobcem předepsaný rozsah!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning