Pimax, Magic Leap: Proč ještě nelámat nad VR hůl?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Pimax, Magic Leap: Proč ještě nelámat nad VR hůl?

Pimax, Magic Leap: Proč ještě nelámat nad VR hůl? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 3. 2019 03:00 33

Seznam kapitol

1. Virtuálním alchymistou 2. Pimax 5K 3. S větším rozhledem 4. Magic Leap One: na skok mezi prasata 5. Další vlna samostatných brýlí 6. Cena klesá

Nedávno jsem si posteskl nad stavem VR: Ta technologie mi nepřišla mi mrtvá, ale pozvolna padající do kómatu. Ozval se mi ale Jan Horský z Infinite Production a napsal mi: „Nech mě, ať změním tvůj názor!“ A skutečně, nechal mě celé odpoledne zkoušet VR brýle a aplikace nové generace.

Reklama

Když se díváte do neexistujícího světa, fungují objekty ve vašem zorném poli jako kotvy – rám monitoru, předměty na stole apod., jsou to věci, které vnímáte spolu s herním světem. Čím méně jich je, tím je pocit zanoření realističtější. Široké zorné pole je pro vnoření velmi důležité, protože přestáváte vnímat tmu na jeho okraji – „a najednou jste uvnitř“. Hodně jsem to pochopil v okamžiku, když jsem zkoušel zážitky z postaršího VR zážitku The Lab.

Když se podíváte například na záznam z minihry Slingshot, ve které demolujete skladiště, vidíte standardní výhled. Představte si, že je širokoúhlý, že zaplňuje celé vaše zorné pole – o co intenzivnější zážitek to je! Všechny zážitky z The Lab jsem si opravdu užil – byla to kvalitní dema ve své době, ale fungují pořád.

Nevýhoda? Na Pimax 5K potřebujete opravdu solidní renderovací výkon, doporučuje se k němu RTX 2080 Ti, což skutečně není levné. Samotný headset není tak šílený, vyjde vás na 699 USD, jako doporučená grafika se udává GTX 1070, ale s tím bych ani nežertoval, potřebujete vysoký renderovací výkon, abyste byli na 90 fps. Pravdou je, že jak 5K, tak zvláště 8K verze brýlí žádá nemalé investice do hardwaru, PLUS nedostanete k tomu ovladače a ani senzory, takže oněch sedm set dolarů zaplatíte jako upgrade z HTC Vive. Časem by se ale měl objevit celý set, je jasné, že bude dražší než HTC Vive. Ale je lepší, je vážně o hodně lepší!

Existují i šílenější verze headsetů, například XTAL od VRgineers, který nabízí podobné parametry, 5K rozlišení (2560×1440 na oko), OLED displeje, speciálně navržené Fresnelovy čočky a podobně. Jejich cena je ale diskvalifikující pro domácí použití – web udává cenu 4900 eur! Tyhle brýle jsem zkoušel na výstavě, přišly mi dobré, ale když uvážím cenu, je Pimax 5K jednoznačný vítěz, protože nabídne podobný zážitek doslova za zlomek ceny.

Požadavky na hardware a fakt, že si k Pimax 5K musíte sehnat navíc ovladače apod. z něj dělá velmi luxusní domácí VR, ale podle mého názoru je to nejlepší dostupná domácí VR. Samozřejmě, je to spíš takový mezikrok na cestě mířící ke snižování kupní ceny, pro většinu hráčů přílišný luxus, ale oproti XTALu je to už cenově dává smysl. Výrobce uvádí, že takto naceněné brýle jsou pro domácí použití, pro profesionální plánují Business verzi, která bude zřejmě dražší a taky o něco vylepšená – zážitky jsou v širokoúhlých brýlích ale vynikající.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama