PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo
i Zdroj: depositphotos
Sítě a Internet Článek PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo

PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo

Tomáš Němec

Tomáš Němec

24. 1. 2022 12:30 10

Seznam kapitol

1. K čemu použít vlastní VPN a představení projektu piVPN 2. Instalace Wireguard pomocí PiWPN 3. První pohled na službu na serveru 4. Nastavujeme klienta 5. Jak na spojení do vnitřní sítě 6. Praktický tip pro použití a závěr

Potřebujete se bezpečně připojovat do internetu v různých prostředích? Pokud máte veřejnou adresu IP, může se vám hodit vlastní VPN. Existuje poměrně jednoduchý způsob jak si ji vytvořit s použitím minipočítače Raspberry PI a VPN Wireguard. Funguje i na distribucích Ubuntu a Debian. Návod lze částečně použít i v prostředí VPS.

Reklama

Proč mít vlastní VPN? 

Pokud člověk má vlastní veřejnou IP adresu, jedním z důvodu pro vlastní VPN může být úspora. Nač platit poplatky za komerční, když se potřebuji připojit z jiných lokalit tak, že na síti budu vidět, že se nacházím v Česku.

Ovšem i když tuto situaci řešit nepotřebuji, má výhody z hlediska bezpečnosti a případně pohodlí.

  • Bezpečnost je důležitá především v situaci, kdy se potřebujeme přihlásit z nezabezpečené sítě Wi-Fi do služeb, kde jsou na bezpečnost vysoké nároky. Stejně bych se choval i v případě pohybu v jakékoliv jiné síti, kde nemám k zabezpečení důvěru. V běžném životě to nejčastěji bývá internetové bankovnictví.
  • Z hlediska pohodlnosti a také bezpečnosti jde o zajištěný přístup domů, k vlastním datům kdykoliv, kdy je potřeba. Nemusíme se potom strachovat, že zrovna ten soubor, který možná budeme potřebovat, nemáme u sebe v mobilu nebo notebooku, ale stačí, že je k dispozici v domácím úložišti.

V případě, že máme veřejnou Ip adresu, můžeme mít VPN nainstalovanou doma. Dá se ovšem použít i služba VPS. 

Podívám se na projekt PiVPN, program který řeší zjednodušenou instalaci a konfiguraci pro VPN programy OpenVPN a WireGuard. Primárně je určený pro mikropočítač Raspberry PI, ovšem funguje i na distribucích Ubuntu a Debian. Webové stránky projektu najdete na adrese pivpn.io.

PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo
i Zdroj: Pctuning

Stáhnou se dá i přímo z příkazové řádku. K tomu můžeme použít tento příkaz který zároveň program spouští.

curl -L https://install.pivpn.io | bash

A dostáváme se k samotné instalaci  a konfiguraci verze s WireGuard.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning