PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo
i Zdroj: depositphotos
Sítě a Internet Článek PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo

PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo

Tomáš Němec

Tomáš Němec

24. 1. 2022 12:30 10

Seznam kapitol

1. K čemu použít vlastní VPN a představení projektu piVPN 2. Instalace Wireguard pomocí PiWPN 3. První pohled na službu na serveru 4. Nastavujeme klienta 5. Jak na spojení do vnitřní sítě 6. Praktický tip pro použití a závěr

Potřebujete se bezpečně připojovat do internetu v různých prostředích? Pokud máte veřejnou adresu IP, může se vám hodit vlastní VPN. Existuje poměrně jednoduchý způsob jak si ji vytvořit s použitím minipočítače Raspberry PI a VPN Wireguard. Funguje i na distribucích Ubuntu a Debian. Návod lze částečně použít i v prostředí VPS.

Reklama

Proč mít vlastní VPN? 

Pokud člověk má vlastní veřejnou IP adresu, jedním z důvodu pro vlastní VPN může být úspora. Nač platit poplatky za komerční, když se potřebuji připojit z jiných lokalit tak, že na síti budu vidět, že se nacházím v Česku.

Ovšem i když tuto situaci řešit nepotřebuji, má výhody z hlediska bezpečnosti a případně pohodlí.

  • Bezpečnost je důležitá především v situaci, kdy se potřebujeme přihlásit z nezabezpečené sítě Wi-Fi do služeb, kde jsou na bezpečnost vysoké nároky. Stejně bych se choval i v případě pohybu v jakékoliv jiné síti, kde nemám k zabezpečení důvěru. V běžném životě to nejčastěji bývá internetové bankovnictví.
  • Z hlediska pohodlnosti a také bezpečnosti jde o zajištěný přístup domů, k vlastním datům kdykoliv, kdy je potřeba. Nemusíme se potom strachovat, že zrovna ten soubor, který možná budeme potřebovat, nemáme u sebe v mobilu nebo notebooku, ale stačí, že je k dispozici v domácím úložišti.

V případě, že máme veřejnou Ip adresu, můžeme mít VPN nainstalovanou doma. Dá se ovšem použít i služba VPS. 

Podívám se na projekt PiVPN, program který řeší zjednodušenou instalaci a konfiguraci pro VPN programy OpenVPN a WireGuard. Primárně je určený pro mikropočítač Raspberry PI, ovšem funguje i na distribucích Ubuntu a Debian. Webové stránky projektu najdete na adrese pivpn.io.

PiVPN: Jak na zabezpečené připojení domů přes VPN zadarmo
i Zdroj: PCTuning.cz

Stáhnou se dá i přímo z příkazové řádku. K tomu můžeme použít tento příkaz který zároveň program spouští.

curl -L https://install.pivpn.io | bash

A dostáváme se k samotné instalaci  a konfiguraci verze s WireGuard.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama