Pokec o železe #020 - co nám přinesl rok 2023 a kdy nahradí ARM letité x86?
i Zdroj: Depositphotos
Článek Pokec o železe #020 - co nám přinesl rok 2023 a kdy nahradí ARM letité x86?

Pokec o železe #020 - co nám přinesl rok 2023 a kdy nahradí ARM letité x86?

Michal Rybka Z. Obermaier Václav Vlček

Michal Rybka, Z. Obermaier, Václav Vlček

22. 12. 2023 19:57 6

Jaký zajímavý hardware nám přinesl končící rok? A čeká nás budoucnost s ARM procesory místo x86?

Poslechni si audioverzi
00:00:00
00:00:00
Reklama

Vánoce jsou za rohem, rok 2023 nám pomalu končí a tak jsme si ve dvacátém výročním podcastu udělali tak trochu rekapitulaci roku 2023. Zdeněk probral pěkně od začátku jakých nových procesorů jsme se dočkali, které modely grafických čipů výrobci uvedli na trh, SSD disky s nejmodernějším PCIe 5 i další novinky. 

Novinky v hardware za poslední rok

Zamysleli jsme se nad tím, jaký hardware nás letos překvapil a nadchnul, co zajímavého výrobci vymysleli a přinesli. A překvapivě výkonnější a rychlejší CPU ani GPU to nebyly. Shodli jsme se, že na tomhle poli to už dlouhou dobu nějak moc poklidné. Ani konkurence AMD už Intel nerozhází, oba výrobci prodávají bez ohledu na nějaký poměr výkon a cena. Obecně nám to tak nějak všem přišlo, že se hardware prodává už dneska podle obalu a preferencí kupujícího a na testy a benchmarky dneska sleduje pár geeků. Holt doba, kdy bylo třeba upgradovat každý rok jinak to nešlapalo už je dávno za námi. 

ARM vs. x86

Nakonec jsme se od nových nadupaných procesorů od Intelu a AMD dostali k blížící se konkurenci v podobě křemíku od Qualcommu založeného na ARM architektuře. Michal právě testuje nejnovější MacBook Pro s M3 Max procesorem a je to prý neskutečné. Nabídne výkon nabušeného desktopu v mobilním kompaktním balení. Pokud nepotřebujete extrémní výkon, tak na běžnou práci stačí bohatě pasivně chlazený MacBook Air, co vydrží déle než konkurence s procesory x86; díky systému šitému na míru hardware to šlape jako hodinky a vůbec. Staří hardwaroví enthusiasti na stará kolena obdivují Apple. Kam ten svět počítačů spěje? No tak se snad dočkáme brzy i Windows na ARM. S podobným WOW efektem.

Pokec o železe v sítích

Podcast už tradičně najedete nejenom u nás na webu, ale i na oblíbených službách Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a Podcasty.cz. Pokud byste nás rádi viděli i na dalších službách, neváhejte to napsat do komentářů. Zařídíme. A nezapomeňte si náš podcast plný mouder přidat mezi oblíbené, aby vám neutekly nové díly.

A kdo bude tlachat o počítačích, hardware, technologiích, životě, vesmíru a vůbec?

Vašek Vlček - dlouholetý šéfredaktor PCTuning, muž co chtěl zůstat na pozadí. A nevyšlo to.

Zdeněk Obermaier - náš expert přes procesory, grafické karty a vlastně jakékoliv výkonné železo. Čím větší hi-end, tím líp!

Michal Rybka - jeho pravidelné úvahy si můžete přečíst každý víkend a pokud chcete víc, najdete ho v Levelu.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama