Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?
i Zdroj: Pctuning
Internet Článek Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?

Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 6. 2019 03:00 110

Seznam kapitol

1. Školi sou nanic 2. Titulovaný 3. Zbytečná trigonometrie 4. Kupecké počty 5. Umíte uvažovat? 6. Limity pro svačináře

V poslední době se nám šíří představy, že vzdělávání je přežilé. Lidi se naučí učit a budou umět to, co budou zrovna potřebovat – ve chvíli, kdy to budou potřebovat. Typický příklad je IT, kde školy nedokáží na aktuální požadavky reagovat tak rychle jako „samovýuka internetem“. Tento názor je dost ale idealistický a nadsazený.

Reklama
Reklama

To, že se myšlenky typu „školy jsou na nic, zaplaťte si Udemy anebo Skillshare“ šíří ze Západu – to docela chápu. Po léta adorovaný model placeného školství tam v posledních letech nabobtnal do tak zrůdných dimenzí, že jen v USA je dluhová zátěž za školné 1,56 trilionu USD. Problém je v tom, že z tamní populace dluží 44,7 milionu lidí na školném – a když se seknete a váš obor zrovna nefrčí, tak to nikoho nezajímá, zaplatit to stejně musíte. Nikdo vám to neodpustí, respektive výjimek je málo – a tak ve statistikách vidíme, že ve věkové skupině 60+ tam stále je 3,2 milionu osob s dluhy na školném.

Když začnete kolem tématu bádat, tak se dočtete doslova hororové příběhy o lidech, kteří vystudovali prestižní univerzitu v nějakém prestižním humanitním oboru, jenomže se ukázalo, že být špičkový odborník na Nietzscheho vám vodopád peněz nezajistí – ale zaplatit musíte. Hnutí „nauč se sám“ je svým způsobem odpovědí na systém placeného vzdělávání, který nám byl otloukán o hlavu jako ten nejlepšejší na celé planetě. Ano, živě si pamatuji, jak na počátku 90. let bylo adorováno školné jako lék na problémy našeho školství s téměř religiozním fanatismem, a zvláště Američané nám vykládali, že jen v primitivně pospolné společnosti se učí zdarma.

Mechanismus školného a chápání vzdělání jako něčeho cenného, ale nefungoval tak, jak to kazatelé popisovali. Za prvé – studium je nákladné i když je školné zdarma, protože životní náklady nejsou zdarma a knihy také ne. Kolem toho se v rozvinutých zemích rozjel opravdu velký výukový business, povinné knihy jsou velmi nákladné a kampusy pro změnu pro studenty pohodlné, takže... nákladné. Mezi americkými školami se rozjela soutěž o co nejatraktivnější podmínky spojená s růstem školného, které za posledních 30 let vylezlo zhruba třikrát.

Celá věc je poněkud složitější, nicméně problém s dluhy na školném je v tom, že i když jde o relativně malé částky (do světa se studenti vydávají s průměrným dluhem v přepočtu asi 600 000 korun), tento dluh nebude smazán osobním bankrotem – a když vám vzdělání nenavýší příjmy anebo vám dluhy nevymaže veřejná služba, potáhnou se s vámi až do hrobu. A to, v celé šíři přes celé USA, je problém tak velký, že se dnes spekuluje o tom, že právě tuition debts nastartují příští krizi.

autor: Artbaggage, pixabay
i Zdroj: Pctuning
autor: Artbaggage, pixabay

V praxi to znamená, že na školu jdete proto, že očekáváte, že budete vydělávat víc a budete mít větší jistotu zaměstnání, což jednoduše není vždy pravda. Musíte si pečlivě vybrat obor, do kterého vstupujete, protože u některých je vyšší pravděpodobnost vyšších příjmů – a jiné obory jsou hodně rizikové.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning