Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec?

Potřebujeme matematiku? A vzdělávání vůbec? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 6. 2019 03:00 110

Seznam kapitol

1. Školi sou nanic 2. Titulovaný 3. Zbytečná trigonometrie 4. Kupecké počty 5. Umíte uvažovat? 6. Limity pro svačináře

V poslední době se nám šíří představy, že vzdělávání je přežilé. Lidi se naučí učit a budou umět to, co budou zrovna potřebovat – ve chvíli, kdy to budou potřebovat. Typický příklad je IT, kde školy nedokáží na aktuální požadavky reagovat tak rychle jako „samovýuka internetem“. Tento názor je dost ale idealistický a nadsazený.

Reklama

To, co je ale podstatné a důležité, je fakt, že tyto stupně existují. Středoškolský stupeň dokazuje, že umíte uvažovat, tedy alespoň v dostatečné míře. Je k velké diskusi, zda je momentální systém dobrý a zda by neměl být jiný, podle mě je ale mimo diskusi to, zda by měl anebo neměl být součástí obecného středoškolského vzdělání. Jsou lidi, kteří matematiku vyloženě nesnášejí, ale přesto jim nepřijde divné jít na sociologii. Před lety jsem se připletl k přijímačkám na FSV – a viděl jsem skutečnou hrůzu v očích zájemců o studium, když před sebou uviděli test z matematiky. Ale i v sociologii přece musíte umět kriticky myslet a analyzovat data!

autor: DemieHadji, pixabay
i Zdroj: PCTuning.cz
autor: DemieHadji, pixabay

To nejcennější, co studium poskytuje, jsou fundamenty, o které se můžete opřít. Často to stojí jedno na druhém – a i když se reálně zajímáte jen o malou část, ty předchozí části jsou také důležité. Pokud vás zajímá grafika či šifrování, potřebujete algebru. Pokud chcete vyvíjet komplexní systémy a vysoce paralelní algoritmy, neobejdete se bez složitosti. V IT jsou obory, kde se bez vysoké školy a podobných základů neobejdete.

Samozřejmě, pokud píšete kód pro uživatelská rozhraní, asi to potřebovat nebudete. Tam vám stačí středoškolská matematika – a když budete potřebovat dělat něco speciálního, prostě se to doučíte. Pravděpodobně ale budete pro komplexní obory potřebovat kolegu, který je specialista a buď je statistik anebo zná komplexní systémy. Je jednodušší si v týmu rozdělit práci tak, aby každý dělal to, co umí, ale pravděpodobně budete potřebovat to samé: Schopnost kriticky uvažovat, rozebírat problém, algoritmizovat ho a logicky vyvozovat. A to je přesně to, co byste si měli odnést ze střední školy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama