PCTuning Článek

Potřebují duální karty i dvojnásobně výkonný procesor?

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
15. 7. 2011 03:00 36 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Duální karta = dvojnásobné nároky na CPU? 2. Testované platformy 3. Testovací sestavy, hry a metodika 4. Battlefield: Bad Company 2 5. Crysis 6. F1 2010 7. Far Cry 2 8. Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City 9. Just Cause 2
10. Mafia 2 11. Metro 2033 12. S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat 13. Serious Sam HD: The Second Encounter 14. Warhammer 40 000: Dawn of War II 15. World in Conflict 16. Shrnutí výsledků 17. Závěr

O duálních monstrech GeForce GTX 590 a Radeonu HD 6990 se traduje, že je nemá smysl provozovat bez přetaktovaných procesorů AMD Phenom II X6 a Intel Core i7. Rozhodli jsme se zjistit, jestli to tak opravdu je. Vzali jsme GeForce GTX 590, monitor s rozlišením 2560 × 1440 px a změřili výkon s celkem šestnácti procesory.

Reklama
Reklama

O moderních duálních grafických kartách nVidia GeForce GTX 590 a AMD Radeon HD 6990 se obecně traduje, že bez brutálně přetaktovaného čtyřjádra Intel architektury Sandy Bridge je vůbec nemá smysl pořizovat. Něco na tom pravdy je, osobně však po dvanácti proměřených hrách nejsem až tak skeptický. Vezměme to postupně. Jednoznačně ze hry jsou procesory AMD. I když jsem testoval šestijádrový procesor Phenom II X6 přetaktovaný až na téměř 4 GHz, dnešní hry většinou dokážou využít maximálně čtyř jader a hlavní roli tedy hraje výkon na jedno jádro. To není zrovna oblast, kde by AMD excelovalo a hry jako Grand Theft Auto, Mafia II a Just Cause 2 tak běžely na hranici hratelnosti, zatímco s výkonnějšími procesory Intel je bylo možné hrát naprosto plynule. A protože je dnešní článek zaměřený na highendové karty bez kompromisu, bude i jejich majitel chtít hrát všechny hry bez omezení a naprosto plynule.

Také u Intelu většina procesorů vyhořela a sáhnout musíte po tom nejvýkonnějším v nabídce. Zatímco pro jednočipové karty postačí i dvoujádrový čip Core i3 architektury na základní frekvenci, v testu s duální kartou se dvoujádrové procesory ukázaly jako nedostatečné. Příliš dobře si nevedly ani čtyřjádrové procesory Core i5/i7 starší architektury Nehalem. Pokud je provozujete na základní frekvenci okolo 3 GHz a o koupi duální karty uvažujete, měli byste přemýšlet o změně. Tou nemusí být hned přechod na platformu Sandy Bridge, postačí i pouhé přetaktování. Po zvýšení frekvence Core i7 k hranici 4 GHz totiž výkon v kritických hrách znatelně narostl a i v tomto ohledu nechvalně známé Grand Theft Auto si můžete zahrát při rozumných čtyřiceti snímcích za sekundu.

Pokud však chcete mít naprostou jistotu plynulého hraní a takové nesmysly jako peníze nemusíte řešit, společně s koupí nového duálního monstra si objednejte také desku a čtyřjádrový procesor architektury Sandy Bridge. Bohatě přitom postačí slabší model Core i5-2500K s cenou okolo čtyř tisíc bez HyperThreadingu (ten hry nedokážou využít, viz minimální rozdíly mezi Core i5-760 a i7-940), který ideálně přetaktujte. Při frekvenci nad 4 GHz totiž ve hrách nabídne takový potenciál, díky kterému vám budou všechny hry i v rozlišení 2560 × 1440 px na nejvyšší detaily běhat jako z praku (snad s výjimkou pekelně náročného Metra 2033).

Poděkování

Za zapůjčení poloviny testovaných procesorů děkujeme společnosti Intel.

Za zapůjčení druhé poloviny testovaných procesorů děkujeme společnosti AMD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning