Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 4. 2020 03:00 22

Seznam kapitol

1. Všechno je propojené 2. Vzestup eshopů 3. Hledání nových cest k zákazníkům 4. Teleworking a jeho nástrahy 5. Informační válka a svoboda 6. Konec globalizace

Katastrofy, dopadající na civilizaci, ji buď zlomí a srazí v prach – a nebo ji přimějí k tomu, aby se vyvíjela a posunula kupředu. Současná pandemie nás přivádí na rozcestí – a dává nám šanci změnit se.

Reklama

Teleworking a jeho nástrahy

Pandemie dala šanci tomu, aby se home office stal normálem. Za normálních okolností se vedou debaty o tom, jak je výhodné či nevýhodné spolupracovat na jednom pracovišti. Pandemie si vynutila, aby si to každý vyzkoušel sám – a aby to vyzkoušely také skupiny. Rodiče musejí pracovat z domova, ratolesti se musejí vzdělávat online – prostě se to udělat musí.

Ve výsledku se ukazuje, která povolání nelze dělat formou home office – a u kterých to možné je. Firmy si vyzkoušely různé metody a nástroje – a kolaborativní verze programů najednou mají mnohem větší smysl. Pro některá zaměstnání to není nic nového, programátoři a weboví vývojáři jsou navyklí řešit problémy třeba z druhé strany planety, pro mnoho jiných zaměstnanců je to něco nového.

Samozřejmě – je potřeba vyřešit problémy. V případě cloudové telekonferenční aplikace Zoom se objevila celá řada problémů, počínaje nedostatečným zabezpečením hovorů a chybami v aplikaci dovolující exploity – a konče obviněním z prodeje dat uživatelům třetích stran. Situace došla tak daleko, že řada institucí a firem Zoom prostě zakázala. Podle všeho tam bylo hodně problémů už od začátku, ale exponovaly se právě ve chvíli, kdy jim kvůli pandemii masivně narostl počet uživatelů a také zátěž.

Požadavky na bezpečnost se stupňují

Ukazuje se, že řada institucí není dostatečně zabezpečena proti útokům zvenčí – a ty, které slušně zabezpečené jsou, mají problémy zajistit bezpečnost i při teleworkingu, což je mnohem náročnější. V našem případě jde hlavně o nemocnice, které byly vystaveny útokům ransomware, jmenovitě například Fakultní nemocnice Brno. Vyděračské útoky ve chvílích krize jsou mimořádně odporné, ale ilustrují, že pro kyberzločince neplatí pravidla o nedotknutelnosti podobných cílů. Počítačová bezpečnost se musí brát velmi vážně i u podobných institucí.

Prudký nárůst kyberútoků hlásí i Světová zdravotnická organizace (WHO), údajně je až pětinásobný oproti dobám před pandemií. WHO hlásí úniky hesel, ale také upozorňuje na to, že se hackeři pokoušejí vystupovat pod jejich identitou, zakládají falešné „fondy pomoci“ a dělají podobné nepěkné věci.

Koordinované útoky hackerů jsou dnes realita, v řadě případů panuje podezření z útoků hackerů pracujících pro státní organizace, jako například u nedávného případu, kdy se vietnamští hackeři pokusili prolomit do serverů čínských organizací.

Západ tradičně hlásí, že je pod útokem z Ruska a z Číny. Můžeme předpokládat, že současný chaos se pokoušejí využít všechny strany, což je v situaci, kdy bychom čekali spíše solidaritu, velmi smutné.

S tím, jak roste význam internetu a teleworkingu, prostě přišla doba, kdy se už počítačová bezpečnost nedá brát na lehkou váhu a musí ji dodržovat a hlídat všichni, od providerů přes globální hráče a firmy až po jednotlivce. Éra amatérismu v zabezpečení skončila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama