Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 4. 2020 03:00 22

Seznam kapitol

1. Všechno je propojené 2. Vzestup eshopů 3. Hledání nových cest k zákazníkům 4. Teleworking a jeho nástrahy 5. Informační válka a svoboda 6. Konec globalizace

Katastrofy, dopadající na civilizaci, ji buď zlomí a srazí v prach – a nebo ji přimějí k tomu, aby se vyvíjela a posunula kupředu. Současná pandemie nás přivádí na rozcestí – a dává nám šanci změnit se.

Reklama

Konec globalizace

Globalizace je dost šílená myšlenka, která nám byla dlouhou dobu propagována jako ohromující úspěch moderní ekonomické vědy: Každá země bude dělat jenom to, co ji jde nejlépe a zbytek pořeší mezinárodní obchod. Chudé národy se pozvednou a zamezí se válce.

To se říkalo už na konci 19. století – tvrdilo se, že existence nadnárodního kapitálu je dostatečná garance, aby si státy nevletěly do vlasů – a víme, jak to dopadlo. Dnes zjišťujeme, že globalizace je zajímavá tím, že dovoluje zvyšovat rozdíly mezi výrobními náklady a prodejní cenou, ale platíme za to absolutní závislostí na pouhých několika zemích, které zboží vyrábějí – a potom obrovskou logistikou, která je potřeba k tomu, aby to tak nějak fungovalo.

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?
i Zdroj: PCTuning.cz

Čert vem to, že Západ podpořil vzestup Číny jako svého přímého konkurenta: Krize nám ukázala, že když dojde na potřebu rychle vybavit nepřipravený národ bezpečnostními pomůckami, spasí nás pouze naše šicí stroje a potom domácí 3D tiskárny, což je takový pikantní hybrid mezi „samo-domo“ devatenáctého a jednadvacátého století.

Je strašná ostuda, že si moderní státy neumí vyrobit vlastní produkty. Nemyslím zrovna tanky a nebo televize – ale neumět masově sešívat kus hadru a nebo vylisovat pár plastových výlisků, to je prostě tragédie. Představa, že země mohou fungovat jen díky službám, je pitomost. To zvládne možná Lichtenštejnsko, které je samostatné stejně jenom na papíře.

To, že svoje potřeby neumí pokrýt země, která má pět a více milionů obyvatel, je jednoduše naprostá tragédie. Během krize se navíc ukázalo, že našinec je více než spojenec – Američané opakovaně přepláceli zboží, které už odkoupily jiné země. To je naprosté fiasko jak v oblasti mezinárodní spolupráce, tak i kolaps všech představ o tom, že cesta k modernitě je cestou deindustrializace.

Teoretici globalizace obelhali sami sebe, obelhali politiky a naslibovali nám naprosto nefunkční svět, kde v případě krize státy bez vlastní výroby budou vydány na milost a na nemilost těm, které svůj průmysl rozvíjejí. Pandemie je unikátní příležitost pro to, abychom to pochopili a nesmysly s outsourcováním výroby v našem vlastním zájmu ukončili. Nemusíme si vyrábět všechno sami, ale potraviny, léky, pomůcky pro zdravotnictví a bezpečnost a vlastní munici bychom zvládnout měli.

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama