Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?
Článek Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 4. 2020 03:00 22

Seznam kapitol

1. Všechno je propojené 2. Vzestup eshopů 3. Hledání nových cest k zákazníkům 4. Teleworking a jeho nástrahy 5. Informační válka a svoboda 6. Konec globalizace

Katastrofy, dopadající na civilizaci, ji buď zlomí a srazí v prach – a nebo ji přimějí k tomu, aby se vyvíjela a posunula kupředu. Současná pandemie nás přivádí na rozcestí – a dává nám šanci změnit se.

Reklama
Reklama

Všechno je propojené

Pandemie nám ukázala, že je svět až nezdravě logisticky provázán – ale ono provázání není dostatečně robustní. Jakmile se rozpadly jeho základní komponenty, totiž dálková doprava a také maloobchodní distribuce, ukázaly se vady stávajícího systému. Na jednu stranu nejsme schopni dopravit léky a roušky, které se dělají na opačné straně planety – a musíme kvůli tomu dělat psí kusy, jako posílat největší transportní letadlo světa, An-124 Ruslan, aby nám alespoň něco dovezlo.

Na druhou stranu se zastavil maloobchodní prodej, stojí většina služeb – a výrobci mají plné sklady zboží, které nemohou civilizovaně prodávat. Nikdo totiž nepředpokládal, že se celý stávající systém sesype tak rychle a tak důsledně. Ano, málokdo čekal, že něco spasí Česká pošta, která funguje spíš jako úřady a tak v krizi omezila a zkrátila svoje služby.

Vynucené restrikce ale zasáhly většinu firem a buď je zcela zastavily, nebo jim značně zkomplikovaly služby. A vláda tomu skutečně nepomáhá, chová se často značně náhodně a nebo nesystematicky. Vtipy o tom, že se losuje, které podniky se otevřou a kdy, známe všichni. Nově k tomu přišly vyhlášky v duchu Chytré horákyně, kdy se smí prodávat oblečení, ale nesmí se zkoušet a smí se prodávat knihy, ale nesmí se v nich listovat.

Inu, musíme to nějak překonat. Co se ale kolem nás děje – a co se může změnit?

Vzestup internetu

Možná se vám zdá, že blábolím z hladu, ale ne, zdaleka nejsme s internetem tam, kde bychom měli být. Od roku 2008 do roku 2018 vzrostl podle ČSÚ počet domácností s internetem ze 42% na 81% s tím, že penetrace zvláště u domácností starších osob je nižší než 40%. Nápadné je to, že nejnižší příjmový kvartil má přístup jenom v polovině domácností.

Teoreticky se zdá, že starší lidé a sociálně slabí mohou existovat bez internetu – ostatně připojení stojí peníze, o mobilních datech ani nemluvě. To, že nemají přístup k internetu, jim ale zhoršuje jak komunikaci, tak přístup ke službám a k inteligentním zařízením, které bez internetu prostě fungovat nebudou. Bez internetu jste dnes napůl poustevníci.

Příležitost ke změně: Jak se promění svět po pandemii?

Nemáte internet – nemáte inteligentní zdravotní monitor. Nemáte videokomunikaci se zdravotníky či se školou. Děti se nemohou učit online a využívat další online služby. Jste odkázáni na televizi, rádio a tisk. Teleworking je i teoreticky vyloučený. Internet opravdu není jenom o zábavě a o mrhání volným časem, stává se kritickou službou, podobně jako elektřina. Pandemie je příležitostí si to uvědomit a zpřístupnit služby všem.

Jiným aspektem pandemie bylo to, že se ukázalo, že současná síťová infrastruktura kapacitně nestačí. V okamžiku, kdy rodiny vybavené internetem začaly intenzivně využívat datově náročné služby, se ukázalo, že nestačí ani serverové kapacity, ani kapacity připojení. Opět – podobně jako v předchozím případě – je na čase přehodnotit, kolik internetu vlastně potřebujeme a jak ho dále rozvíjet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning