Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama

Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 2. 2021 03:00 17

Seznam kapitol

1. Bez praxe nejsou koláče 2. Ponorka jak vyšitá 3. Skládejte 4. Naučte se automatizovat 5. Vyrábějte ve 3D 6. A nakonec klasika

Čím dál tím víc věcí děláme počítačově – a s tím se do jisté míry vytrácí tradiční zručnost. Je ale práce „rukama“ potřebná a užitečná i dnes? A pokud ano, jak se učit a cvičit v časech, kdy skoro ani nesmíme vystrčit nos ze dveří?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
5
Reklama

Co ti ostatní? Dokážou bez vážných škod přežít? Ukazuje se, že současná ponorková simulace cesty na Mars, kdy většinu času trávíme povinně zavření doma, dokáže rozlomit nejeden vztah a vést k řadě rodinných problémů. Někomu z toho jebe částečně a někomu regulérně, takže se spolu s kámoši kapku zpevní pervitinem, naberou nějaké drogy a zbraně a jednou se projet, i když už přišli o papíry. Když musíš, tak musíš!

Nejsme navrženi tak, abychom trávili delší dobu v malém a uzavřeném prostoru. To vyžaduje specializovaný výcvik, pro který se ještě navíc vybírají lidé s určitými psychologickými předpoklady – a ti tvoří elitní posádky ponorek a kosmických lodí. Běžný smrtelník ale takto ustrojen není, většina nese špatně už jen to, že musí sedět na zadku.

A hlavně – co s rukama? Člověk se vyvinul díky vztahu oko-mozek-ruka, geneticky jsme předurčeni k tomu, abychom něco kutili. A to se dá nyní dělat jen celkem omezeně. Spousta lidí na home office v podstatě jenom tvrdne u počítače, na jednu stranu to máte „do práce“ pět minut od postele, ale na druhou stranu je pohyb značně omezen a moc toho rukama neděláte. Pravda, můžete se naučit leccos nového, například jak používat telekonference a jak si vypnout webcamový filtr pro kočičku, ale to jsou hlavně kognitivní schopnosti.

Za normálních okolností se dalo vypadnout a věnovat se nějakým aktivitám venku, jenomže teď máme lockdown a navíc zatracenou zimu. Co dělat? Modelaření je problém, protože lepidlem a barvami v nevětraném bytě přiotrávíte celou rodinu. To není dobrá volba.

Vařit, uklízet, správkovat, letovat – to lze dělat jen co zásoby a dostupnost obchodů dovolí.

Protože pokud jste se náhodou rozhodli zařídit si domácí dílnu až po vyhlášení omezení, tak jste nepochybně s překvapením zjistili, že si všechno musíte objednat po internetu. Ano, i tu blbou náhradní žárovku anebo zářivku jste si museli objednat po internetu, protože prodejny směly fungovat pouze jako výdejny – a nejeden člověk s ohromením zjistil, že když si tam zajde, tak sice žárovky uvidí na pultech, ale obsluha mu je nesmí prodat!

Nedobré časy čekaly ty, kteří se rozhodli zabavit se doma hraním – ale o tom už jsem psal. Ten, kdo toužil po konzoli nové generace anebo grafice nové generace, měl smůlu a pořád má smůlu – nejsou, pořád nejsou a dokonce nejsou ani notebooky s mobilními GeForce RTX 3000, protože už i ty kupují těžaři kryptoměn. Takže si ani nezahrajete, ani si nezamontujete novou grafiku do počítače, smůla.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama