Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama

Proč a jak za časů izolace něco dělat rukama | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 2. 2021 03:00 17

Seznam kapitol

1. Bez praxe nejsou koláče 2. Ponorka jak vyšitá 3. Skládejte 4. Naučte se automatizovat 5. Vyrábějte ve 3D 6. A nakonec klasika

Čím dál tím víc věcí děláme počítačově – a s tím se do jisté míry vytrácí tradiční zručnost. Je ale práce „rukama“ potřebná a užitečná i dnes? A pokud ano, jak se učit a cvičit v časech, kdy skoro ani nesmíme vystrčit nos ze dveří?

Reklama

Co se univerzality týče, dost možná je lepší volbou Merkur. Merkur sice vyžaduje hodně šroubování, ale mimo základních stavebnic si můžete stavět také konstrukce, prototypy a funkční celky. Mám známé, kteří nedají na Merkur dopustit – a opravují s ním nábytek, ale také si staví mechanické části vlastních konstrukcí a vynálezů. Ostatně – už v minulosti vyšla z Merkura stavebnice plotteru Merkur Alfi – a mechanika skutečně odolala, nabídla dostatečnou pevnost pro konstrukci pohybového mechanismu.

Merkura miluji, sám jsem z toho dřív hodně stavěl – dnes se nám bohužel cena dostala poměrně vysoko, větší sety stojí i víc než pět tisíc. Výhoda je, že se dá sehnat i z druhé ruky, že si k tomu můžete udělat vlastní dílky na míru (pokud máte dílnu) a že vám při slušném zacházení vydrží celý život, tedy pokud je nezabudujete do nějakého vynálezu. A že se dají stavět věci – například výrobní linka na produkci domina!

Když už jsme tak u toho navrhování a konstruování, lockdown je možná skvělá doba začít se učit elektroniku. Výborný je Arduino Starter Kit, který nabídne základní kontrolér, kontaktní nepájivé pole a spoustu dílků, ze kterých se dá stavět. Čili – můžete stavět a prototypovat i bez pájení, dá se to postavit i rozebrat – a možná je to ideální doplněk právě k Merkuru, kde Merkur nabídne možnost sestavit mechanickou část zařízení a Arduino dodá inteligenci.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama