Proč je internetová divočina bez regulací dobrá věc?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Proč je internetová divočina bez regulací dobrá věc?

Proč je internetová divočina bez regulací dobrá věc? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

24

Seznam kapitol

1. Pomáhat a chránit 2. Poslušně hlásím... 3. Bezpečnost především 4. Hloupé názory pro hloupé lidi 5. Klasifikace pravdy

Internet vznikl jako globální a svobodný prostor s minimálními regulacemi – a právě to vedlo k zásadním inovacím. Čím méně se státy snaží internet regulovat, tím je to pro všechny lepší. Naopak snaha regulovat internet povede jenom k jeho rozdrobení a ztrátě jeho původního smyslu.

Reklama

Pravdou je, že například u GDPR chápu, co se tím asi původně myslelo, protože datazbožní organizace typu Google a Facebook si zpočátku moc nelámaly hlavu s důvěrností – a s nástupem Internet of Things by to bylo mnohem, mnohem, mnohem horší. Jedna věc je, co napíšete na Facebook, věc úplně jiná je to, když každý prvek chytré domácnosti někam hlásí všechny detaily o tom, jak ho používáte, či když vaše chytrá televize hlásí výrobci vše, co s ní děláte a na co se koukáte.

Tohle muselo přestat, vážně. Nejhorším typem podobného chování je skryté podobné chování, kdy zařízení provádí analýzu vašich osobních dat a někam je posílá bez vašeho vědomí. Tenhle zlozvyk se nám rozmohl všude, kupříkladu i u Microsoftu se objevila telemetrie, kterou nejde normálně vypnout, takže ano, nějaká forma bezuzdého špehování uživatelů prostě musela skončit. Nevím přesně, proč GDPR nepožadoval jednoduše možnost vypnout kompletní telemetrii uživatelsky dostupným a jasně pochopitelným přepínačem – ale budiž.

Druhá věc je, když dobrovolně souhlasíte s tím, že si pořizujete non-compliant zařízení či službu a chcete ho používat tak jak je, čili „as-is“. Pokud víte, co to zařízení dělá a stejně ho chcete používat, tak nevidím důvod, proč byste to dělat nemohli. Zakazovat jakékoliv potenciálně riskantní chování je čistý paternalismus – a ten nikdo soudný ve svobodné společnosti nechce, protože paternalistická společnost není svobodná.

Paternalismus je příšerný zlozvyk moderních společností dívat se na všechny svoje občany tak, jako by byli mentálně nezpůsobilé děti a jenom politici a úředníci by byli svéprávní. Svobodná společnost vám například nezakazuje nosit s sebou nůž, ale zakazuje vám ho použít tak, abyste ohrožovali někoho jiného. Paternalistická společnost vám zakazuje s sebou nosit nůž, protože předpokládá, že jste tak nesoudní, že byste mohli ohrožovat někoho jiného. Samozřejmě, to nebrání zlým lidem, aby ho nosili proto, aby ohrožovali jiné, ale o to v paternalistické společnosti nejde. Ta se prostě dívá na všechny lidi od nula do sto padesáti let jako na různě staré chovance mateřské školy, kteří nikdy neví, co činí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama