Proč jede Intel z kopce a proč není dobré se radovat
PCTuning Článek

Proč jede Intel z kopce a proč není dobré se radovat

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 8. 2020 03:00 50

Seznam kapitol

1. AMD a Intel jako partneři 2. AMD válcovalo Intel i dříve 3. AMD na skluzavce 4. Intel to bude mít v desktopovém segmentu těžké

V pátek 24.7. sice Intel sice oznámil meziroční zvýšení obratu o 20% na 19,7 miliardy USD, ale také zároveň odložení rozjezdu výroby 7 nm procesorů zhruba o rok. Celý další rok! Pro kritiky Intelu je to dobrá zpráva, v AMD  určitě slaví, ale není jisté, jestli bychom se z jejich problémů měli moc radovat.

Reklama
Reklama

AMD válcovalo Intel i dříve

Spolupráce s Intelem chvíli fungovala dobře – a to až do procesoru Am286 (1984), u kterého se ukázalo, že AMD umí dělat rychlejší čipy než Intel a také levnější než Intel. A právě tady začíná historie tahanic a strkanic, která vyeskalovala s příchodem čipů 386. Tam už Intel začal dodávat AMD pouze informace o instrukčních sadách, ale ne o litografii, takže AMD muselo začít navrhovat vlastní procesory.

To se mu ovšem dařilo nadmíru dobře. Velmi známé je AMD K5 (1996), které konkurovalo Pentiu – hlavně cenou. Pentium byla pro běžného hráče příliš nákladná volba – a ještě mnohem výraznější to bylo u procesorů AMD K6-II (1998), které byly více než kompetitivní v poměru cena / výkon. Ve skutečnosti se procesory AMD K6-II dostaly údajně až do 70% nejlevnějších sestav prodávaných v roce 1998!

Intel se snažil udržet především marži. Někteří si možná pamatují na procesory Intel Celeron 300A, které byly u některých řad extrémně overclockovatelné – měl jsem kus, který šel v pohodě na 466 MHz, což je oveclock o více než polovinu – a díky integrované cache 128 KB jsem ani neplatil takové výkonové penále, jako měly nejstarší Celerony, které neměly L2 cache žádnou.

Překvapivě si v té době Intel vůbec nevážil své výhody a spíš než aby ji vytěžil, snažil se dělat ovecklockerům ze života peklo (například legendami o tom, že to zruší záruku a nebo zničí systém). Trvalo roky, než se z overclockingu stalo něco normálního nebo dokonce podporovaného!

AMD pěkně šlapalo Intelu na paty i po roce 2000. V roce 1999 přišlo s Athlonem a také s levnějším Duronem, který byl převelice populární – ale kvůli konstrukci, která odkrývala vlastní silikon kvůli chlazení také hodně reklamovaný. Při nevhodném nasazení chladiče se tento procesor doslova lámal. Athlon ale také poprvé dosáhl kmitočtu 1 GHz, což byla opět velká věc. A dával to Intelu pěkně sežrat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning