Proč jede Intel z kopce a proč není dobré se radovat
PCTuning Článek

Proč jede Intel z kopce a proč není dobré se radovat

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 8. 2020 03:00 50

Seznam kapitol

1. AMD a Intel jako partneři 2. AMD válcovalo Intel i dříve 3. AMD na skluzavce 4. Intel to bude mít v desktopovém segmentu těžké

V pátek 24.7. sice Intel sice oznámil meziroční zvýšení obratu o 20% na 19,7 miliardy USD, ale také zároveň odložení rozjezdu výroby 7 nm procesorů zhruba o rok. Celý další rok! Pro kritiky Intelu je to dobrá zpráva, v AMD  určitě slaví, ale není jisté, jestli bychom se z jejich problémů měli moc radovat.

Reklama
Reklama

NetBurst architektura jako symbol slepé cesty Intelu

Intel si v té době vylamoval zuby na příšerně drahých, nevýkonných a velmi neúsporných procesorech Pentium 4 s NetBurst architekturou, která byla ještě navržena pro úděsně drahé paměti RDRAM. To, co ho zachránilo, byl izraelský vývojový tým z Haify, který přinesl inovovanou architekturu Pentia III, vycházejícího ze starší architektury s kratší pipeline. Jednu mašinu s Pentiem 4 jsem měl – a byl to slušný fén, i když to nic moc nedělalo. Příchod procesorů založených na vylepšené architektuře Pentia III v roce 1999 dovolil Intelu alespoň soutěžit s AMD.

Zdaleka největší pokoření Intelu ale přišlo v roce 2003. AMD uvedlo Athlon 64 s instrukční sadou x86-64, která na rozdíl od těžce promovaného Itania dovolovala spouštět jak x86, tak i x86-64 kód bez většího penále – a doslova Intelu vypustila rybník. Z Itania za neskutečné peníze se stal jenom vtip a Intel sám musel převzít instrukční sadu, které se dodnes říká AMD64 – což se v takovém rozsahu zatím ještě nestalo.

AMD na výsluní nevydrželo dlouho

V roce 2009 uvedlo AMD první dualcore - Athlon 64 X2. Pak ale začaly problémy, nejspíš zaviněné sérií chybných manažerských rozhodnutí vedení, které bylo poněkud zaskočené přívalem peněz. Problémy přišly s nákupem dalších a dalších fabů, supertováren určených na výrobu čipů. AMD udělalo celou řadu zvláštních rozhodnutí, asi to nejkontroverznější byla akvizice ATI Technologies v roce 2006 za celkem 5,4 miliardy USD. Tato akvizice měla přivést velmi výkonné grafiky – a popravdě to úplně nevyšlo, v PC hrají druhé housle a významné jsou u konzolí a u levných systémů, ale i tam přicházely poměrně pomalu. Akvizice dávala smysl, ale byla rozhodně předražená a nebyla úplně dotažená.

Nejtemnější období AMD bylo to po roce 2007, ve kterém neustále ztráceli peníze. V roce 2008 byla situace tak vážná, že se z firmy vyčlenila výroba čipů ve formě GlobalFoundries, do které vstoupili investoři z Abú Dhábí. AMD tak přišlo o možnost vyrábět vlastní silikon a bylo odsouzeno kontrahovat si výrobu u jiných firem, což bylo pro Intel zdrojem velkého pobavení.

V roce 2014 se do čela AMD dostala Lisa Su, která začala pomalou cestu z dluhové jámy ven. To se dařilo hlavně inkrementálním vylepšováním designů, které zpočátku pouze stopovaly Intel, ale byly stále lepší a lepší. Nakonec se ukázalo, že oddělení výroby možná nebyl tak hloupý nápad, protože výroba čipů ve velmi malých litografiích je komplikovaný problém, který Intelu přinášel – a stále přináší – hlavně problémy.

Intel mezi tím zůstal na poli procesorů v podstatě jako hegemon a začal dělat podobně jako AMD jednu botu za druhou. Rozhodl se přenést x86 platformu i do kapesních počítačů a telefonů, v čemž selhal. Procesory Atom pro mobily a tablety byly nevýkonné, měly minimálně z počátku problémy s kompatibilitou a Intel je výrobcům musel doslova nutit. Ke každému klasickému procesoru si vezmete pár kousků našich skvělých mobilních Atomů, jinak nebudou alokace. Jenomže když něco nefunguje, tak to nefunguje. A tam jsme vstoupili do desetiletí, které vypadalo jako stagnace, kde na kancelářské použití jsou ty procesory už „dost dobré“ a neexistovala poptávka po výkonných desktopových procesorech.

Naopak peleton se rozpadl tak, že jsme měli mobilní procesory, ty opravdu levné desktopové, výkonné desktopové a serverové. Intel obsadil ty výnosné segmenty, zatímco AMD přežívalo na kraji trhu. Naštěstí se jim podařilo jim najít velké zákazníky jako byli výrobci konzolí, kterým připravovali silikon na míru.

A protože v AMD spolupracovali s výrobci třetích stran, nemuseli řešit problémy s procesem – a tak dnes bojuje s 10 nm i 7 nm, zatímco AMD nabízí EPYC 7742 na 7 nm procesu od TSMC už dnes. 64 jader vás přijde na pěknou šupu, ale jestli na to máte, můžete si to koupit. Intel připustil, že jejich 7 nm procesory budou až v roce 2022 a nebo 2023!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning