QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky

QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky

Tomáš Luňák

Tomáš Luňák

6. 7. 2016 12:00 20

Seznam kapitol

1. Představení QNAP TAS-268 2. Provozní vlastnosti 3. Balení a instalace 4. První spuštění – instalace 5. Android
6. Ovládání 7. Administrace 8. Zvláštní funkce 9. Výkon zařízení 10. Zkušenosti z běžného používání a závěr

Domácí NAS QNAP TAS-268 nabízí vedle propracovaného proprietárního QTS i certifikovaný Android s podporou aplikací z Google Play. Díky dálkovému ovladači po připojení k TV či monitoru může fungovat i jako multimediální centrum, lze jej pohodlně ovládat i mobilem a když přidáte myš a klávesnici, poslouží dokonce jako počítač.

Reklama
Reklama

Název společnosti QNAP je zkratka z anglického „Quality Network Appliance Provider", neboli „Poskytovatel kvalitních síťových přístrojů“.

V nabídce tohoto výrobce lze najít NAS (Network Attached Storage), a to od základních přes NASy pro domácí použití až po profesionální výrobky určené pro ty největší firmy umožňující připojit až 24 HDD.

Díky tomu se i u menších NASů pro domácí použití, jako je právě QNAP TAS-268 můžeme těšit z propracované webové administrace a velkého množství dodatečných funkcí, které převzal právě z větších modelů. U TAS-268 tak nalezneme pokročilou správu uživatelů, nastavování práv k souborům a aplikacím a nebo zálohovací stanici.

Obecně o QNAP TAS-268

Zařízení QNAP TAS-268 je NAS pro domácí použití s možností instalace dvou pevných disků a dosáhnout diskové kapacity až 4 TB. Pohání ho dvoujádrový procesor ARM 1.1 GHz a má 2 GB operační paměti.

QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky
i Zdroj: Pctuning
QNAP TAS-268 v testu: víc než jen NAS pro dva disky
i Zdroj: Pctuning

      

Zařízení je dodáváno bez pevných disků, a proto je třeba při koupi počítat i s jejich cenou.

Největší silou TAS-268 je především duální operační systém. Proprietární operační systém QTS, jehož základem je operační systém Linux, se stará o přehrávání videa, správu uživatelů, souborů a nabízí funkce jako FTP, NFS, Samba server a další. Souběžně s operačním systémem QTS běží na zařízení také operační systém Android, který se stará o grafickou nadstavbu sloužící pro snadnější ovládání a uživatelskou přívětivost.

Po připojení k operačnímu systému QTS pomocí SSH protokolu máte k dispozici základního interpreta příkazové řádky shell, který je nastaven jako výchozí pro všechny uživatele. Je instalován i bash, na který se uživatel může pohodlně přepnout.

Operační systém QTS umožňuje využití základních funkcí jako je plánovací daemon crond nebo firewall iptables , které si uživatelé  orientujíjí se v linuxu, mohou libovolně nastavit.

QTS  je skutečně ušit na míru právě tomuto zařízení, ani po dlouhém zkoumání se nepodařilo zjistit, že by se jednalo o derivát známé linuxové distribuce a tudíž instalace package manageru, který by usnadnil instalaci dodatečného softwaru nebyla úspěšná.

Verze linux:

Linux NASF757EE 3.10.20-al-2.5.3 #3 SMP PREEMPT Wed Feb 3 08:21:06 CST 2016 armv7l unknown

Operační systém Android je certifikován společností Google a díky tomu na něm nalezneme i Google Play, který umožňuje instalovat libovolné aplikace do zařízení.

Hardwarové parametry:

Procesor

ARM® 1.1 GHz dual-core processor

Operační paměť (RAM)

2GB DDR3

Flash paměť

4GB

Pevné disky (HDD)

2× 3.5" SATA 3Gb/s

RAID

RAID 0, RAID 1, JBOD, Single disk

Připojení LAN (RJ45)

1× Gigabit RJ-45 Ethernet port

USB

1× USB 3.0 (Přední strana)
4× USB 2.0 (Zadní strana)

Ventilátor

ANO

Rozměry (H x W x D)

187,7 × 90 × 125 mm

Spotřeba energie (naměřená)

HDD standby:6.1 W
v provozu:13.3 W (Při instalaci 2× 2TB HDD)

Model zaujme především velkým množstvím USB portů a také jedním s podporou USB 3.0. Některým uživatelům ale může vadit absence portu portu eSATA.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning