Remix OS vstupuje do hry! Chcete ho vyzkoušet? Je zdarma
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Remix OS vstupuje do hry! Chcete ho vyzkoušet? Je zdarma

Remix OS vstupuje do hry! Chcete ho vyzkoušet? Je zdarma

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

14. 1. 2016 03:00 20

Seznam kapitol

1. Ahoj, jmenuji se Quentin a jsem z Montarži 2. Vytvoření Live USB 3. Spuštění pomocí VirtualBoxu 4. Instalace „natvrdo“ 5. Ten umí to, a ten zas tohle, aneb jak to (ne)funguje v praxi 6. Má Remix OS budoucnost?

Přinášíme vám první ochutnávku čerstvě dovařeného androido-desktopového operačního systému postaveného na jádře Anroid-x86, který vyvíjí firma Jide Technology. Remix je zatím v alpha verzi a je zdarma a volně ke stažení od 12.1. Pojďme se podívat na to, jak systém rozběhat a jestli má vůbec cenu ho v této fázi stahovat.

Reklama

V těchto dnech se nám představuje nový operační systém Remix OS, který dle slov jeho vývojařů, má „ambice změnit to jak se díváme na operační systémy“, a také „naučit našeho starého psa novým kouskům“ ba co víc, Remix OS má podle oficiální stránky ambici „změnit svět“.  To jsou vskutku silná prohlášení. Kde se vůbec vzal systém Remix OS a co to je?

Legenda praví, že tři zaměstnanci Googlu měli určitou vizi, jak by měl v budoucnu vypadat operační systém Android, a že je nejvyšší čas, aby se přesunul z kapes a kabelek do pracoven a obýváků. Protože zřejmě nenašli pro svůj záměr v Googlu pochopení (ehm, že by Chrome OS?), firmu opustili a založili startup Jide (Jedi?) Technology Co. Těmito třemi statečnými byli Jeremy Chau, Ben Luk a David Ko.

Remix OS 2.0
i Zdroj: PCTuning.cz
Remix OS 2.0

  

Androidí port na desktop byl možný díky tomu, že se Google rozhodl uvolnit svůj operační systém pod Open source licencí (AOSP). Už v roce 2009 na portu Androida na desktop pracovali Chih-Wei Huang a Yi Sun, kteří svůj projekt nazvali jako Android-x86. Po nějakém čase si údajně vjeli do vlasů a na projektu zůstal pracova už jen Chih-Wei. Právě projekt Android-x86 je  jedním z těch, kteří jsou zodpovědní za to, že tento mobilní operační systém začal fungovat na desktopových procesorech namísto mobilních ARM. Je také nepřímo zodpovědný za vznik Remix OS, neboť posloužil jako jeho základ.

Android bere útokem PC
i Zdroj: PCTuning.cz
Android bere útokem PC

  

Jak už jsem se zmínil, firma Jide má ambice měnit svět. Není mi úplně známo jak toho chce docílit, ale pravděpodobně to bude mít co dočinění s dostupností informačních technologií co nejširší veřejnosti. Již loni v létě vydali své první mini PC Remix Mini. Remix Mini vzešlo z Kickstarterové kampaně, nabízeny zde byly základní verze (1 GB RAM, 8 GB flash) za 30 USD a výkonnější verze (2 GB RAM a 16 GB flash) za 40 USD. S těmito počítači byl dodáván už operační systém Remix OS, který je počínaje dneškem dostupný k volnému stažení. Firma Jide s největší pravděpodobností cílí na rozvojový trh. Kromě jejich cen a operačního systému dodávanému zdarma o tom svědčí i fakt, že se jim podařilo uzavřít smlouvu s největším poskytovatelem mobilního připojení v Africe, firmou Tecno.

V současné době je k dispozici pouze alpha verze Remix OS 2.0, nebudu se tedy snažit koncipovat článek jako recenzi, neboť to by bylo k vývojářům značně nefér, a upřímně, by ani nebylo co recenzovat. Spíše se zaměříme na to, do jaké míry je možné systém už teď používat, na jeho stabilitu, a hlavně na jeho samotnou instalaci, abyste si i vy mohli vyzkoušet desktopového Androida a posoudit sami, jestli má tato nová platforma budoucnost.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama