reseni-obnovovacich-frekvenci-monitoru-ve-windows-xp-2000
Monitory Článek Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000

Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000

Jírů Marek

Jírů Marek

15. 11. 2002 00:00 26

Obnovovací frekvence monitoru ve Windows 2000/XP je starý známý problém. Již mnoho utilit se snažilo tento problém vyřešit, ale jednoduché a univerzální řešení přináší až program RefreshForce. Chtěl bych upozornit, že tento článek je pro začínající uživatele, těm pokročilejším nemusím asi tuto utilitu představovat.

Reklama

Úvod

Windows 2000 a XP jsou výborné, stabilní a rychlé operační systémy, ale mají jednu velkou vadu na kráse - neumí při změně rozlišení (nebo při spuštění hry na celou obrazovku - ať už Direct3D nebo OpenGL) automaticky zvolit optimální obnovovací frekvenci monitoru. Přitom řešení tohoto problému nemůže (samozřejmě, že ani není) být složité, protože řada Windows 9x to zvládá již od verze 95 OSR2. Microsoft sliboval vyřešit tento problém alespoň ve Windows XP pomocí Service Pack 1, ale nestalo se... Důvody zná asi jenom Microsoft...

Řešení také slibují výrobci grafických čipů, v nových nVidia beta Detonatorech řady 40 se objevili položky pro změnu obnovovací frekvence v Direct3D, ATI slibuje řešení v budoucích verzích svých Catalystů... Použitelné oficiální řešení ale stále neexistuje, takže se uživatel, který nechce časem oslepnout, musí spolehnout na utility třetích stran. Tyto utility mají často problémy s kompatibilitou (viz. přechod nVidie na nový formát *.inf souboru), nebo mají složité ovládání, některé utility musí být stále spuštěny na pozadí, což je úplně zbytečné.

Proto vám představím utilitu RefreshForce, která je podle mě geniálně jednoduchá a funkční.

Vlastnosti utility RefreshForce

  • kompletní řešení problému obnovovací frekvence ve Windows 2000/XP
  • funguje se všemi grafickými adaptéry (ozkoušeno na nVidia a ATI)
  • funguje se všemi verzemi ovladačů
  • stačí spustit pouze jednou, neběží na pozadí, nemusí se restartovat Windows
  • automatická funkce zálohovaní výchozího nastavení s možností obnovy
  • podpora více grafických adaptérů
  • freeware

Instalace

Před instalací RefreshForce doporučuji nainstalovat originální ovladač pro váš monitor. Kde najít ovladač pro váš monitor se dozvíte třeba tady. Vlastní instalace je velice jednoduchá - z domovské stránky RefreshForce si stačí stáhnout aktuální verzi 1.10 (164kB). Pak už stačí stáhnutý archiv reforce.zip rozpakovat do zvolené složky a spustit ReForce.exe...

Nastavení obnovovací frekvence

Po spuštění ReForce.exe se objeví toto okno:

Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud máte pouze jeden grafický adaptér a jeden monitor stačí stisknout tlačítko Auto Populate. Zkušený uživatel, který má více grafických adaptérů a monitorů, ten si jistě poradí i s nastavením RefreshForce...

RefreshForce sám nastaví obnovovací frekvence podle možností monitoru na maximální (=v 99% případů optimální) nožné hodnoty. Výsledek by měl vypadat takto:

Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud chcete použít jiné obnovovací frekvence než detekoval RefreshForce, můžete dvojitým kliknutím zvolenou obnovovací frekvenci editovat - uživatel ale musí na 100% vědět co dělá - začínajícím uživatelům bych to nedoporučoval. Při zvolení příliš vysoké obnovovací frekvence může u starších monitorů dojít i k jejich zničení.

Pak stačí kliknout na tlačítko Apply. RefreshForce vás požádá o potvrzení vašeho rozhodnutí:

Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000
i Zdroj: PCTuning.cz

Klikneme na tlačítko Yes a RefreshForce změny uloží. Pak už se zobrazí dialog, který nám oznamuje, že se nové obnovovací frekvence nastaví při příští změně rozlišení. Windows se proto nemusí restartovat:

Řešení obnovovacích frekvencí monitorů ve Windows XP/2000
i Zdroj: PCTuning.cz

A jsme hotovi - už nikdy víc 60Hz :-))!!!

P.S. Pokud by jste měli nějaký problém s obnovovacími frekvencemi, stačí znovu spustit ReForce.exe a stisknout tlačítko Restore original settings. Tím se obnoví původní nastavení monitoru.

Marek Jírů

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama