Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!

Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu! | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 6. 2016 03:00 44

Seznam kapitol

1. Virtuální realita 2. Hraní streamovaných her 3. Chytré hodinky 4. Magnetické pásky 5. Vysoce odolné BluRay 6. Základní příjem

Některé technologie vypadají přežile anebo nesmyslně – přišly prostě příliš brzy anebo se zdálo, že nedávají smysl. Čas nám ale pokročil, ty internety zrychlily, kmitočty narostly, litografie se zjemnila, cena spadla a zkrátka a dobře má smysl podívat se na věci kdysi zavržené a dát jim druhou šanci.

Reklama

Základní příjem

Na závěr si nechávám „finanční technologii“, která byla nedávno smetena ve Švýcarsku ze stolu, ale to neznamená, že se nám nevrátí. Je to koncept základního příjmu, který by měl jedinci zajistit bydlení a přežití, i když ne luxus. Tento koncept se vrací s tím, jak pozvolna ubývá práce, což bude v budoucnosti čím dál tím větší problém. Měla by vás udržet při životě, dovolit věnovat se kreativní práci anebo být základem, který si doplníte vlastním platem.

Koncept základního příjmu vypadá šíleně, protože je nákladný, dovolil by ale kompletně odstranit byrokracii při rozdělování podpor a je značně férový. Jistě, pseudokomunismus, kdy lidem létají pečení holubi do huby a je jich tím více, čím více je rodinných členů, může vytvořit opravdu velké problémy.

Jenomže pravdou je, že práce ubývá a bude ubývat. Stále slyším příběhy o tom, jak technologické revoluce vytvářejí nová pracovní místa, ale to říkají ti samí ekonomové, kteří obvykle nepoznají ani to, že nová krize už začala. Nová technologická revoluce s umělou inteligencí bude jiná, nezasáhne jenom dělníky, ale prakticky všechny, kteří nedělají vyloženě tvořivou práci včetně mnoha služeb. Uber se netají snahou eliminovat úplně taxikáře, ale eliminace se už chystá i na střední management a osazenstva kanceláří.

A bude to pokračovat, protože se vývoj AI zrychluje. Nejde jen o to, že roste výkon datacenter a že už stojí na obří hromadě dat, ze kterých se AI může cvičit, ale že dozrávají i paralelně a relativně nenápadně vyvíjené neuroprocesory. Ty vyvíjí například firma Knupath bývalého šéfa NASA Dana Goldina. Speciální procesor Knupath Hermosa má 256 jader s velmi vysokou vnitřní propustností a podporuje propojení až 512.000 takových procesorů. Není to klasický procesor, ale neuroprocesor a slouží pro efektivní filtraci šumu a rozeznávání vzorců v datech.

Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!
i Zdroj: PCTuning.cz

Takový procesor může vést k eliminaci sekretářek, které plně nahradí Siri / Cortana / Home, může eliminovat datové analytiky a pozvolna povede k eliminaci i kreativní a vědecké práce. Jednou ta vlna dostoupá ke všem a stroje začnou výrobě i službám naprosto dominovat, protože budou levnější a efektivnější, nemarodí, nepotřebují dovolené a lze je průběžně upgradovat.

Pak ten základní příjem budeme potřebovat opravdu prakticky všichni. A kdo si myslí, že všechny lidi z intelektuálně méně náročných povolání přeškolí na specializované vývojáře a špičkové vědecké pracovníky, je prostě blázen.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama