Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!

Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu! | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 6. 2016 03:00 44

Seznam kapitol

1. Virtuální realita 2. Hraní streamovaných her 3. Chytré hodinky 4. Magnetické pásky 5. Vysoce odolné BluRay 6. Základní příjem

Některé technologie vypadají přežile anebo nesmyslně – přišly prostě příliš brzy anebo se zdálo, že nedávají smysl. Čas nám ale pokročil, ty internety zrychlily, kmitočty narostly, litografie se zjemnila, cena spadla a zkrátka a dobře má smysl podívat se na věci kdysi zavržené a dát jim druhou šanci.

Reklama

Vysoce odolné BluRay

Tak jsme si zaplakali nad nedostupností pásky. Naštěstí tu máme jiné velmi solidní archivační médium – disky MDISC s keramickou technologií, které odolávají magnetickým polím, zapisuje se na ně pouze jednou a přitom by měly být čitelné i v optických mechanikách dalších generací, jako by měly být Ultra HD BluRay a snad i holografické disky. Přece jenom když vytváříte médium se životností stovek let, mělo by to jít na něčem číst.

Verbatim nedávno oznámil MDISC BluRay s kapacitou 100 GB a očekávanou výdrží až 1000 let.

Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!
i Zdroj: PCTuning.cz

100 GB je už docela zajímavá kapacita i pro video, problém je ale v ceně. Jeden kus má přijít na 799 Kč a balík pěti kusů na 3099 Kč. Při téhle ceně ale rozhodně nechcete vypalovaný disk zkazit, což se mi u archivačního DVD nedávno povedlo. Představa, že bych pohřbil optické médium za 799 Kč, mě přece jen docela dost zneklidňuje. A pokud se vypaluje 4×, což je vzhledem k technologii MDISC nutné, bude chvíle vypalovacího napětí trvat celkem dlouho. Vezměte si, že LTO6 páska s kapacitou 6 TB vyjde na 1200 Kč!

Retry? Některé technologie je třeba zkusit znovu!
i Zdroj: PCTuning.cz

Stále tedy platí, že hlubokou archivaci si zaslouží jenom speciální data. Velmi speciální data. Na ta ostatní (ne)máme pásku. Šprýmařům s vírou v trvalost cloudu přeji hodně štěstí!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama