Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
i Zdroj: Pctuning
Monitory Článek Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS | Kapitola 9

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

12. 8. 2015 05:30 50

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Design 4. Ergonomie a možnosti připojení 5. OSD
6. Vynechávání snímků a omezený FreeSync 7. Obrazové vlastnosti herního IPS - kompromis se nekoná! 8. Rychlost IPS panelu: zvládá i 144 Hz? 9. Závěr

Snem většiny hráčů je kromě vysokých fps také rychlý monitor, s kvalitním a ostrým obrazem a minimálním lagem. To vše nový Asus MG279Q slibuje ve formě 144Hz panelu s rozlišením 1440p. K tomu všemu jde o IPS! A co víc, podporuje FreeSync! Říkáte dokonalý monitor? Podívejte se na to, jak si opravdu vede.

Reklama

Jak to rychle shrnout? Na tohle jsme čekali roky a konečně to tady je! IPSko s velkým rozlišením a ještě vysokou frekvencí – o tom se dřív mohlo jen hráčům zdát. Ano tato kombinace není pro každého. Někdo bude chtít ulrarychlé kompetitivní 144Hz 1080p TN. Někdo zase 4K rozlišení. Zde máme ale konečně optimální řešení. Alespoň tedy na papíru. Jak je to ve skutečnosti?

MG279Q z dílny Asusu není žádným ořezávátkem. Kromě výše popsaných parametrů totiž vytahuje ještě jeden trumf: Adaptive Sync, jinými slovy podporu FreeSync od AMD. To už je opravdu ultimátní kobinace pro majitele AMD karty posledních dvou generací. Za ultimátní řešení si ale také připlatíte. Cenovka začínající někde na 17 tisících je opravdu nezanedbatelná položka a pravděpodobně přebije cenu všeho ostatního v počítači. Na druhou stranu, monitor se nemění tak často jako třeba grafická karta, že. A také v porovnání s loňským modelem PG278Q (1440p, 144Hz, G-Sync, TN), který byl uveden za cenu okolo 20 tisíc jde o pokles (o to víc při nepříznivém kurzu koruny), navíc novinka běží na IPS panelu.

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
i Zdroj: Pctuning

Jaká jsou tedy pozitiva a jaké negativa musíte překousnout u MG279Q? Fyzické provedení je na vysoké úrovni, plasty jsou solidní, vše drží tak jak má. Stojan je kvalitní, umožňuje polohovatelnost v několika osách včetně pivotu. K tomu všemu je monitor zabalen do elegantního a současně neotřelého designu, který připomíná styl ROG (ale samotný monitor do této řady nepatří).

Co je ale pro hráče nejdůležitější, je kromě plynulosti zpoždění - input lag a perzistence. Doposud se říkalo, že IPS panel nezvládne 120 Hz, natož pak 144, protože pixely se prostě nedokáží nastavovat dostatečně rychle. Asus ukázal, že to jde (s rozumným OD), a že celkové řešení je lepší než se čekalo. Input lag je poměrně malý a stejně tak perzistence je velmi dobrá, obzvlášť s ohledem na to, že jde o IPSko.

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
i Zdroj: Pctuning

A kde to naopak vázne? Velký šrám na obraze této novinky je omezený rozsah Adaptive Syncu. Spodní hranice je dobrá - 35 Hz, ale ta horní je stěží pochopitelná. I když monitor zvládne v pohodě 144 Hz, tak s FreeSyncem z něj dostanete "jen" 90 Hz.Osobně jsem z této situace lehce rozčarovaný. Patřím totiž mezi hráče, co cílí na vyšší fps, tzn. pohybují se kolem stovky, někdy více (150), někdy méně (50). Takovýto rozptyl je zejména v multiplayerových hrách docela normální. Kdyby tento monitor podporoval FreeSync od 35 do 144 Hz, tak bych ho považoval za dokonalý. Takto je jen hodně dobrý.

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
i Zdroj: Pctuning

Za doposud nevídanou kombinaci vlastností kvalitního IPS panelu, vysoké plynulosti 144 Hz, minimálního inputlagu, adaptivní synchronizace a nadstandardního rozlišení 2560×1440 udělujeme Asus MG279Q zlatou hvězdu.

Revoluce herních monitorů: Asus MG279Q - 144Hz IPS
i Zdroj: Pctuning

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning