RX 6950 XT: Ovladače AMD a profily pro ztišení, přetaktování, či undervolting
Článek RX 6950 XT: Ovladače AMD a profily pro ztišení, přetaktování, či undervolting

RX 6950 XT: Ovladače AMD a profily pro ztišení, přetaktování, či undervolting | Kapitola 26

Adam Vágner

Adam Vágner

28. 6. 2022 20:31 4

Seznam kapitol

1. Taktování přes ovladače AMD 2. Co v grafech najdete a jak se v nich vyznat 3. Testovací sestava 4. F1 2021 – Výchozí 5. F1 2021 – Tichý (silent) 6. F1 2021 – Vyvážený (balanced) 7. F1 2021 – Hlasitý (rage) 8. F1 2021 – Podpětí GPU 9. F1 2021 – Přetaktovat GPU 10. F1 2021 – Přetaktovat VRAM 11. Metro Exodus EE – Výchozí 12. Metro Exodus EE – Tichý (Silent) 13. Metro Exodus EE – Vyvážený (Balanced)
14. Metro Exodus EE – Hlasitý (Rage) 15. Metro Exodus EE – Podpětí GPU 16. Metro Exodus EE – Přetaktovat GPU 17. Metro Exodus EE – Přetaktovat VRAM 18. World of Tanks – Výchozí 19. World of Tanks – Tichý (silent) 20. World of Tanks – Vyvážený (balanced) 21. World of Tanks – Hlasitý (rage) 22. World of Tanks – Podpětí GPU 23. World of Tanks – Přetaktování GPU 24. World of Tanks – Přetaktovat VRAM 25. Srovnání jednotlivých režimů 26. Závěrečné shrnutí

Kromě výchozího nastavení ovladačů najdete v ovládacím panelu AMD ke grafickým kartám ještě hromadu dalších profilů. Některé jsou předem připravené a upravují chování regulace tak, aby karta byla tišší, nebo naopak výkonnější, některé mají automaticky přetaktovat čip nebo paměti či snížit jeho napětí. Co má smysl zkoušet a co ne?

Reklama
Reklama

Závěrečné shrnutí

Na předchozích stránkách máte dost zevrubnou analýzu toho, co změna nastavení „jedním tlačítkem“ udělá s Radeonem RX 6950 XT. Leccos pro vás nejspíš bude překvapením.

Tím nemilým je skutečnost, že jen přepnutí z výchozího nastavení na jeden ze tří výchozích profilů Tichý, Vyvážený a Hlasitý zruší režim pasivního chlazení. Bez zátěže tak může být karta v tichém režimu paradoxně hlučnější než při pasivním chlazení. Naštěstí v tomto případě běží ventilátory na nízkých otáčkách, takže uvnitř výkonné sestavy, která musí odvětrávat v zátěži přes 500 W, slyšet nebude.

Dalším nemilým překvapením je to, že minimálně u RX 6950 XT v této konfiguraci je ta spousta profilů i zbytečná – některé dělají prakticky totéž co jiné. Konkrétně profil Výchozí a profil Vyvážený, nebo profil Přetaktovat GPU a Rage. Kdybych chtěl být na AMD zlý, napíšu, že by z místo osmi předvoleb stačily čtyři: Výchozí, Podpětí GPU, Tichý a Vlastní. Možná dává ještě smysl volba Přetaktovat VRAM ale další už to jen zbytečně komplikují. Může to být ale do jisté míry tím, že jde o kartu, která jede téměř nadoraz a u modelů laděných na rozumnější spotřebu a nižší takty budou rezervy větší a rozdíly významnější.

RX 6950 XT: Ovladače AMD a profily pro ztišení, přetaktování, či undervolting

Jestli je něco, co bych po testech radil, bylo by to nenechávat Radeon RX 6950 XT ve výchozím nastavení, ale přepnout ji do režimu Tichý v případě, že vám záleží na hlučnosti chlazení – rozdíl ve výkonu je sotva měřitelný, ne tak pozorovatelný, výrazně se sníží spotřeba a hlučnost a teploty zůstanou stejné. A v případě, že chcete z karty dostat nějaký výkon navíc bez zhoršení vlastností, bylo by to klepnout na volbu Podpětí GPU. Anebo se pustit do vlastního nastavení a ručního ladění, ale s tím budete mít podstatně víc práce...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning