Sapphire Radeon RX 7900 XT: Dobrý základ | Kapitola 2
Seznam kapitol
V první vlně se do prodeje dostaly především karty v referenčním provedení. Pokud si potrpíte na prémiové modely, asi vás nenadchnou, ale pokud vás lákají spíš modely, které nabízejí solidní dobrou cenu a přitom ještě solidní provozní vlastnosti, může být zajímavější volbou než nejlevnější nereferenční modely.
Konstrukce karty, konektory
Troufám si tvrdit, že pokud by šlo jen o design karet v provedení od AMD a Nvidie, většině lidí se bude líbit spíš referenční Radeon než GeForce z Founders Edition. Zatímco na konstrukci GeForce je znát, že je design ovlivnila snaha o jednoduchost a maximální funkčnost chlazení, u Radeonů dostal před výkonem chladiče přednost atraktivní design a praktičnost celého řešení.
Výsledkem je futuristický design atraktivní kapotáže napasovaný na klasickou koncepci chladiče. V kovovém krytu je trojice ventilátorů, které ofukují pasiv s příčným žebrováním.
I spodní kovový kryt je výrazně tvarovaný a pro větší atraktivitu jsou na něm i barevné prvky.
A i na těch ventilátorech se designéři vyblbli.
Všechny tři ventilátory se otáčejí stejným směrem, ale navzájem jsou slušně izolované, takže jejich otáčky moc nekolísají.
Karta je poměrně úzká, takže asi nepřekvapí, že rotory mají průměr jen 8 cm.
Kryt schovává skoro vše včetně plošného spoje a osazených součástek, vidět je v podstatě jen žebrování pasivu.
Karta je dlouhá asi 27,6 centimetrů, do strany přesahuje záslepku jen o půl centimetru.
Na dvouslotové záslepce je kombinace výstupů, které na nereferenčních modelech asi moc často neuvidíte – dva DisplayPorty 2.1 a HDMI 2.1 pohromadě s konektorem USB-C.
Pro přídavné napájení slouží dva klasické osmipiny, které budou po osazení karty orientované zámkem dolů. U RX 7900 XT to stačí s rezervou i na posun limitu příkonu o 25 W.