Sen fanouška AMD: sestava na míru z JS Computers | Kapitola 7
Seznam kapitol
Na pár hodin se nám do rukou dostal zakázkový počítač objednaný velkým fanouškem AMD (ne, nikoliv mnou). PC pro hraní ve 4K je složené ze špičkových komponent AMD chlazených výkonným vodníkem se sofistikovanou regulací. A červeno-černého schématu se drží i vyladěný interiér obrovské skříně Obsidian 900D.
V sestavě byl SSD Samsung 840 PRO o kapacitě 500 GB. Zkusil jsem alespoň AS SSD, který vygeneroval celkové skóre 329 bodů a rychlosti sekvenčního čtení a zápisu jen kolem 310 MB/s. Určitě jsem čekal více, protože na mém PC taktéž s procesorem AMD a postarším HyperX 3K dosahuji výsledek téměř dvojnásobný a sekvenční hodnoty mezi 450-500 MB/s. Nakonec se ukázalo, že byl na cestě do křemíkového nebe. Nový kus už údajně po výměně vykazoval sekvenční hodnoty nad 500 MB/s.
Teploty, hlučnost, spotřeba
Teploty dvou grafických karet R9 290X se během náročnějších scén v Unigine Heaven a Valley držely okolo 58 až 60 C na jádře, to je na duální zapojení více než dobré. Vodní okruh s těmito monstry vypořádá s přehledem jak po stránce zahřívání, tak po stránce hlučnosti. Hlučnost, respektivě tichost celého systému stojí alespoň za poznámku.
V mém měřícím koutku nebyla tato sestava téměř slyšet, jen při otevřené bočici byl v zátěži znát lehký šum ventilátorů, ale to až když se při plné zátěži rozjely na obou radiátorech. Po zchlazení kapaliny se zase celá sestava přepnula do pasivního režimu.
Ze vzdálenosti asi 40 centimetrů už jsem počítač ani neslyšel, přehlušil jej totiž metr a půl vzdálený počítač, na kterém já běžně pracuji. Procesor se přitom v Coretemp nedostal nad hodnoty 48 stupňů, v zátěži jeho napětí dosahovalo přibližně 1,478 V.
V krátkém videu se můžete přesvědčit o tom, jak je sestava tichá.
Spotřebu sestavy jsem měřil zásuvkovým měřičem. naměřil jsem jak klidovou spotřebu celku, tak spotřebu při zatížení procesoru a nakonec i při zatížení procesru a grafických karet zároveň. Spotřeba v klidu je velmi slušná, když si uvědomíme jaké komponenty jsou uvnitř a že také samotné vodní čerpadlo, ventilátory i přední regulátor otáček si vyžádají něco navíc. Také maximální zátěž nebyla tak hrozivá, jak jsem se před testováním bál (odhadoval jsem tak 750 W). Přesto výsledné maximum v zátěži není nic pro spořivé – 623 W je pořádný odběr.
Rychlé přetaktování
Nakonec jsem ještě v rychlosti zkusil přetaktování, ale nezbylo na něj mnoho času. V BIOSu desky jsem bohužel nemohl najít pokročilé nastavení napájení fází a řídícího kontroléru. To je u tak špičkové desky škoda. Zákazník však není overclocker, takže mu tato drobnost scházet nebude.
Procesor projel několikrát s přehledem test Cinebench na 5100 MHz, někde kolem této hodnoty by jej bylo možné ještě ustabilizovat. Napětí procesoru bylo 1.545 V. Nad 5200 MHz byl test již neúspěšný. Těžko odhadnout, zda je na vině deska (na taktování řady FX je přeci jen Crosshair V Formula stále tím nejlepším), anebo šlo o kombinaci konkrétního procesoru a omezených možností nastavení desky. Osobně bych doporučil fanouškovi AMD v budoucnu procesor přetaktovat posunout takty napevno na hodnotu okolo 5 GHz. Tam by mohlo postačit napětí okolo 1.5 V a s tímto chlazením zůstanou teploty i hlučnost sestavy na podobné úrovni jak nyní. Otázkou je, nakolik za to těch zhruba 300 MHz taktu navíc stojí.